Prawo – lista artykułów

Prywatna posesja, śnieg i przepisy prawa

Zgodnie z polskim prawem, właściciel posesji musi zadbać o bezpieczeństwo we własnym obejściu. W praktyce oznacza to tyle, że właściciel domu ma obowiązek zwrócenia uwagi, czy śnieg nie zagraża nieruchomości, a sople i opad zalegający na dachu nie wyrządzą szkód przechodniom.

Czy będzie nowa Ordynacja podatkowa?

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia nowej Ordynacji podatkowej. Przyjął je rząd Ewy Kopacz. Nowa procedura podatkowa ma na celu ochronę praw podatników.

Absurdy prawa: najemca może zameldować się na stałe w mieszkaniu bez zgody właściciela

Jak wygląda procedura zameldowania się w mieszkaniu? Czy najemca może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela mieszkania? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, chociaż dla niektórych może być ona sporym zaskoczeniem – najemca nie potrzebuje żadnej zgody, żeby mógł dokonać tej czynności, o ile tylko dysponuje umową najmu podpisaną z wynajmującym. A samo zameldowanie jest czynnością banalną. Co więcej urzędnik w ogóle nie powinien badać dokumentów, na podstawie których dokonywany jest meldunek.

Ogłoszenie upadłości a najem nieruchomości - skutki dla najemcy

Nie można rozwiązać umowy najmu tylko z powodu upadłości wynajmującego

Zakończą się bankowe tytuły egzekucyjne.

Banki nie będą miały prawa wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy, które dawały bankom taką możliwość.

Jak rozwiązać spółkę cywilną

Założyłeś spółkę cywilną, ale interesy nie idą tak, jak zakładaliście to początkowo ze wspólnikami. Biznes nie wypalił albo pojawił się konflikt pomiędzy wspólnikami. To najczęstsze przyczyny rozwiązania spółki cywilnej. Ale zdarzają się także inne sytuacje. O wszystkich przypadkach, w których dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej przeczytasz w tym artykule.

Już niedługo koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową będzie można odliczyć od podatku.

Wkrótce wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT, które umożliwią odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, ponoszonych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.

Zmiany w przepisach dotyczących egzekucji komorniczych.

Od 8 listopada br. obowiązuje większość znowelizowanych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, których celem jest przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o określenie nowych zasad wpływu spraw do kancelarii komorniczych, tak, aby sprawy egzekucyjne prowadziły także średnie i efektywne kancelarie komornicze, a w dużych, do których dotąd trafiało najwięcej spraw nie powstawały zaległości.

Czy zawsze odpowiedzialność za wypadki na budowie ponosi pracodawca?

Prawo do bezpiecznych warunków pracy ma każdy osoba, która znajdzie zatrudnienie w firmie funkcjonującej na terytorium Polski – takie postanowienie wynika wprost z Konstytucji RP. Regulacje doprecyzowuje zapis zawarty w Kodeksie Pracy – wskazuje on podmioty odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowych i bezpiecznych warunków pracy.

Kara umowna – kiedy należy ją zapłacić?

Zgodnie z definicją kary umownej – na mocy art. 483 § 1 kodeksu cywilnego – można zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej kwoty. Istotą kary umownej jest zatem zabezpieczenie wykonania zobowiązania oraz ułatwienie ewentualnego naprawienia szkody. Kara umowna ma motywować do prawidłowego wykonania zobowiązania, a więc służy ochronie interesów prawnych wierzyciela.


Stron: 137 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  51 52 53 54 55  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 655

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >