Prawo – lista artykułów

Co opóźnia wprowadzenie ustawy o rencie dożywotniej?

Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, której liderem jest Ministerstwo Gospodarki, pomimo zdecydowanego oczekiwania wielu społecznych uczestników co do konieczności jej wejścia w życie w trybie pilnym, nie przebrnęła dotąd procesu legislacyjnego.

Co to jest zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności nieruchomości. Nieruchomość jest to natomiast nazwa używana w języku prawniczym dla określenia działki, ziemi czy też gruntu, a także budynków i lokali, jeżeli są one prawnie wyodrębnione, czyli mają założoną oddzielną księgę wieczystą - można więc zasiedzieć każde z nich. Aby zasiedzenie było możliwe, należy spełnić dwie przesłanki.

Ustawa reprywatyzacji

Projekt ustawy, przyjętej w sobotę przez Senat i skierowany do Sejmu, zakłada, że samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu objętych roszczeniami gruntów warszawskich, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej.

Jak zdobyć certyfikat energetyczny?

Dokument, którego pełna nazwa brzmi: świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, zawiera zbiór danych i wskaźników energetycznych dotyczących budynku lub jego części, które opisują całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (art. 2 pkt 3 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, Dz. U. z 2014 poz. 1200 - dalej ustawa).

Nowelizacja praw budowlanego

Zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gdy ich budowa lub przebudowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów - zakłada nowela Prawa budowlanego, do której poprawki w sobotę zaproponował Senat. Nowe przepisy przyspieszają też wydawanie zgody na użytkowanie.

Zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

18 stycznia 2015 r. wchodzi w życie daleko idąca nowelizacja Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która w znacznym stopniu zmienia obowiązujące regulacje, a także wprowadza zupełnie nowe, nieznane dotychczas polskiemu prawu instytucje. Celem nowelizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i karania antykonkurencyjnych praktyk oraz usprawnienie i przyspieszenie postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Prawo do zwrotu nieruchomości

Czy współwłaściciel odebranej nieruchomości może się starać o zwrot swojej części? Sądy administracyjne uważają, że nie, ale mogą nie mieć racji

Koniec z satysfakcją gwarantowaną?

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza zmiany dotyczące udzielania gwarancji przez sprzedawcę. Deweloper, który chociażby w reklamie gwarantuje określone usługi czy standardy wykończenia będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności.

Ogrodzenie posesji zgodnie z prawem

Zanim ogrodzisz posesję zgodnie ze swoim pomysłem, sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem. Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują bowiem przepisy prawa budowlanego.

Czy należy bać się nowej ustawy konsumenckiej?

Pośrednicy chcą mieć umowy jak najprostsze, żeby klienci nie musieli zastanawiać się nad ich postanowieniami. Po wejściu w życie nowej ustawy zostaną one znacznie rozbudowane, a co za tym idzie - prawdopodobnie mniej zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta - mówi w wywiadzie dla GazetaPrawna.pl Karolina Kisiel, Członek Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.


Stron: 137 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  58 59 60 61 62  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >