Prawo – lista artykułów
Jak powinna wyglądać umowa deweloperska?
Dla większości osób kupujących nowe mieszkanie, umowa deweloperska jest jednym
z najważniejszych dokumentów podpisywanych w życiu. Radzimy więc, jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa i jakich punktów nie może w niej zabraknąć.
Rękojmia czy gwarancja?
Co zrobić, gdy w nowym mieszkaniu ujawniły się wady? Po kilku miesiącach pojawiają się pęknięcia ścian, nie domykają się drzwi lub do garażu podczas deszczu dostaje się woda? Nie należy załamywać rąk. Do odpowiedzialności za wady nieruchomości można pociągnąć dewelopera, nawet jeśli nie udzielił gwarancji na sprzedane mieszkanie.
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami
Nowelizacja zaprojektowana przez senatorów dotyczy ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W czwartek senator Marek Borowski (senator niezależny) przedstawili posłom argumenty Izby Wyższej za wprowadzeniem wypracowanych przez nią rozwiązań.
Nowelizacja prawa budowlanego
Prezydent podpisał przygotowaną przez rząd nowelizację prawa budowlanego. Celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego większości inwestycji budowlanych.
Wzrost podstawy wymiaru składek za pracowników delegowanych
3959 zł – tyle od 1 stycznia 2015 roku wynosi miesięczna podstawa wymiaru składek za osoby czasowo wykonujące pracę za granicą. W porównaniu do roku ubiegłego wartość ta wzrosła o 213 zł. Podana kwota jest kwotą netto, czyli po potrąceniu równowartości diet. Oznacza to, że delegowani pracownicy zapłacą wyższe składki emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową.
Co opóźnia wprowadzenie ustawy o rencie dożywotniej?
Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, której liderem jest Ministerstwo Gospodarki, pomimo zdecydowanego oczekiwania wielu społecznych uczestników co do konieczności jej wejścia w życie w trybie pilnym, nie przebrnęła dotąd procesu legislacyjnego.
Co to jest zasiedzenie nieruchomości?
Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności nieruchomości. Nieruchomość jest to natomiast nazwa używana w języku prawniczym dla określenia działki, ziemi czy też gruntu, a także budynków i lokali, jeżeli są one prawnie wyodrębnione, czyli mają założoną oddzielną księgę wieczystą - można więc zasiedzieć każde z nich. Aby zasiedzenie było możliwe, należy spełnić dwie przesłanki.
Ustawa reprywatyzacji
Projekt ustawy, przyjętej w sobotę przez Senat i skierowany do Sejmu, zakłada, że samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu objętych roszczeniami gruntów warszawskich, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej.
Jak zdobyć certyfikat energetyczny?
Dokument, którego pełna nazwa brzmi: świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, zawiera zbiór danych i wskaźników energetycznych dotyczących budynku lub jego części, które opisują całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (art. 2 pkt 3 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, Dz. U. z 2014 poz. 1200 - dalej ustawa).