Prawo – lista artykułów
Eko przepisy na razie nie wstrząsną rynkiem. Rewolucja przyjdzie w 2021r.
Chcesz sprzedać lub wynająć dom? Musisz wiedzieć, ile energii pochłania. Kwitek wydrukowany z internetu to za mało.
Jak usprawnić komunikację między zarządcą a właścicielem nieruchomości
Każdy z zarządców nieruchomości wie, jak ważna jest komunikacja pomiędzy nim, a właścicielami zarządzanych przez niego nieruchomości. Komunikacja ta powinna być szybka, czytelna i różnorodna, zależna od sytuacji oraz preferowanej przez właściciela formy otrzymywania i przekazywania informacji. Z punktu widzenia zarządcy nieruchomości ważne jest również skrócenie czasu obsługi oraz obniżenie kosztów działalności.
Sejm zajmie się stawkami za odbiór śmieci
Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się maksymalnymi stawkami, jakie będzie można pobierać od mieszkańców za odbiór śmieci. Górny pułap opłat ma określać algorytm, według którego w br. maksymalna opłata za śmieci segregowane wyniosłaby 25,57 zł od osoby.
Czy wkrótce będzie wystarczyło zwykłe zgłoszenie zamiast pozwolenie na budowę?
Jak podaje Raport Doing Business 2014 uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów - wody i ścieków, złożenie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie wniosku i otrzymanie pozwolenia na jego użytkowanie trwa w Polsce 161 dni.
Zachowek praktyczne rozwiązania
Z różnych względów członkowie najbliższej rodziny testatora nie są uwzględniani w testamencie. Jednakże nie wyklucza to wystąpienia przez osoby pominięte z roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku (ewentualnie jego uzupełnienia).
Czy unijne dyrektywy sprawią, że będziemy mieszkać taniej i zdrowiej?
W ostatnich latach tematem numer jeden dla branży budowlanej stało się uzyskanie jak najwyższej efektywności energetycznej. Wynika to w dużej mierze ze zmieniających się regulacji prawnych, będących przede wszystkim konsekwencją unijnych zobowiązań w zakresie zmniejszania zapotrzebowania budynków na energię użytkową. Jak zmiany te wpłyną na nasze życie oraz sektor budowlany?
Zastosowanie szyb w budownictwie - zmiany w przepisach budowlanych
Coraz większy nacisk na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jest nie tylko wynikiem zmieniającej się świadomości inwestorów, ale również rezultatem zmian wprowadzonych z początkiem roku w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zmieniły się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Ciepłe dni to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu. Wznosząc go pragniemy zwykle by stanowił on bezpieczną przystań również dla naszych dzieci i wnuków. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny projekt warto poznać aktualne przepisy dotyczące budynków.
Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku
Dotychczas w Niemczech nie obowiązywała jednakowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Ustalano ją w tzw. układach zbiorowych w firmach lub gałęziach gospodarki, na podstawie umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. To od przebiegu ich negocjacji zależała wysokość branżowego wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia 2015 roku praktyka ta zostanie jednak zmieniona i wprowadzona będzie godzinowa stawka minimalna.
Delegujesz pracowników za granicę? Zadbaj o ich opiekę lekarską!
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą. Pracownik delegowany do pracy na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej powinien więc przed wyjazdem wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie takiej karty. Natomiast pracodawca winien dopilnować, by taka karta znalazła się w portfelu pracownika w dniu oddelegowania.