Prawo – lista artykułów
Nowe reguły dla wszystkich podmiotów gospodarczych
Przyjęta w lipcu przez Rząd duża nowelizacja kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kilku innych ustaw, wyznacza kierunki dalszej informatyzacji procedur sądowych i wprowadza nowe rozumienie dokumentu.
Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?
Wydatki z gminnych budżetów na przygotowanie terenów pod inwestycje będą niewspółmierne do uprawnień wójta w tym zakresie.
Nie można deregulować jednego zawodu drugim
Otwarcie takiej furtki legislacyjnej byłoby zawołaniem: „idźcie na jakiekolwiek studia, a potem zapiszcie się do architektów”. To nieuczciwe w stosunku do studentów architektury i urbanistyki.
Świadczenie usług budowlanych na terenie Niemiec
Dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej pracownicy firm budowlanych mogą być delegowani do świadczenia usług na terenie innych krajach członkowskich, w tym Niemiec. Zanim jednak firma zdecyduje się na współpracę z zagranicznym zleceniodawcą, warto przyjrzeć się bliżej ustawom prawnym regulującym tę kwestię.
Od 12 lipca obowiązują nowe zasady ustalania opłat geodezyjnych
Służba geodezyjna będzie mieć więcej pracy przy ustalaniu opłat za udostępnianie materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Od 12 lipca obowiązują bowiem nowe zasady ich ustalania.
Użytkowanie mieszkania
Kiedy nadzór budowlany nakłada karę za nielegalne rozpoczęcie użytkowania mieszkania? Przystąpienie do użytkowania oznacza rozpoczęcie korzystania z budynku lub jego części.
Co zrobić z gruzem budowlanym?
Każdy większy remont czy budowa domu wiążą się ze stertą śmieci i gruzu, które trzeba gdzieś wyrzucić. Gdzie? Takich odpadów nie wolno po prostu wynieść do śmietnika, należy je zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie
Ustawa z dnia 8 grudnia 2013 r., wprowadzająca obowiązek rejestracji osób wykonujących prace na określonych budowach, weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. Rejestracja jest wymagana w przypadku projektów, których całkowita wartość, z wyłączeniem VAT, jest równa lub wyższa kwocie 800 000 euro. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby ułatwić kontrolę instytucji socjalnych i podatkowych, a także walkę z nieuczciwą konkurencją.
Jest propozycja zmian w BTE !
Wielu z nas jako klientów banków zna ten przykry moment , gdy do naszych drzwi puka Pan Komornik w celu uregulowania należności. W większości dzieje się to w chwili, gdy się tego nie spodziewamy, co często jest sytuacją wysoce krępującą. Mało tego w wielu przypadkach nie wiemy, nie pamiętamy, że jesteśmy winni bankowi jakieś pieniądze, co potęguje nasze zaskoczenie i poczucie zażenowania.
Unijny sąd zajął się sporem fiskusa z gminą Wrocław
Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, iż sprzedaż towarów jest opodatkowana wtedy, gdy stanowi działalność gospodarczą. Ta zasada dotyczy także organów władzy publicznej pozbywających się swojego majątku. Nie powinno się jednak automatycznie nakładać na nie podatku.