Prawo – lista artykułów

Czy wkrótce będzie wystarczyło zwykłe zgłoszenie zamiast pozwolenie na budowę?

Jak podaje Raport Doing Business 2014 uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów - wody i ścieków, złożenie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie wniosku i otrzymanie pozwolenia na jego użytkowanie trwa w Polsce 161 dni.

Zachowek praktyczne rozwiązania

Z różnych względów członkowie najbliższej rodziny testatora nie są uwzględniani w testamencie. Jednakże nie wyklucza to wystąpienia przez osoby pominięte z roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku (ewentualnie jego uzupełnienia).

Czy unijne dyrektywy sprawią, że będziemy mieszkać taniej i zdrowiej?

W ostatnich latach tematem numer jeden dla branży budowlanej stało się uzyskanie jak najwyższej efektywności energetycznej. Wynika to w dużej mierze ze zmieniających się regulacji prawnych, będących przede wszystkim konsekwencją unijnych zobowiązań w zakresie zmniejszania zapotrzebowania budynków na energię użytkową. Jak zmiany te wpłyną na nasze życie oraz sektor budowlany?

Zastosowanie szyb w budownictwie - zmiany w przepisach budowlanych

Coraz większy nacisk na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jest nie tylko wynikiem zmieniającej się świadomości inwestorów, ale również rezultatem zmian wprowadzonych z początkiem roku w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zmieniły się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Ciepłe dni to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu. Wznosząc go pragniemy zwykle by stanowił on bezpieczną przystań również dla naszych dzieci i wnuków. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny projekt warto poznać aktualne przepisy dotyczące budynków.

Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku

Dotychczas w Niemczech nie obowiązywała jednakowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Ustalano ją w tzw. układach zbiorowych w firmach lub gałęziach gospodarki, na podstawie umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. To od przebiegu ich negocjacji zależała wysokość branżowego wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia 2015 roku praktyka ta zostanie jednak zmieniona i wprowadzona będzie godzinowa stawka minimalna.

Delegujesz pracowników za granicę? Zadbaj o ich opiekę lekarską!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą. Pracownik delegowany do pracy na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej powinien więc przed wyjazdem wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie takiej karty. Natomiast pracodawca winien dopilnować, by taka karta znalazła się w portfelu pracownika w dniu oddelegowania.

Nowe reguły dla wszystkich podmiotów gospodarczych

Przyjęta w lipcu przez Rząd duża nowelizacja kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kilku innych ustaw, wyznacza kierunki dalszej informatyzacji procedur sądowych i wprowadza nowe rozumienie dokumentu.

Zgoda na powstające inwestycje w gminie tylko w gestii Starosty? Co na to Związek Miast Polskich?

Wydatki z gminnych budżetów na przygotowanie terenów pod inwestycje będą niewspółmierne do uprawnień wójta w tym zakresie.

Nie można deregulować jednego zawodu drugim

Otwarcie takiej furtki legislacyjnej byłoby zawołaniem: „idźcie na jakiekolwiek studia, a potem zapiszcie się do architektów”. To nieuczciwe w stosunku do studentów architektury i urbanistyki.


Stron: 139 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  62 63 64 65 66  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19481 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >