Prawo – lista artykułów
Deregulacja zawodu zarządcy
Z początkiem roku wchodzi w życie ustawa deregulacyjna. Osoby chcące wykonywać zawód zarządcy nieruchomości nie będą musiały posiadać licencji, a tym samym odpowiedniego wykształcenia. Zdaniem środowiska zawodowego to nie tylko psucie rynku, ale także realne zagrożenie dla wspólnot mieszkaniowych.
Elektroniczny PIT
Przygotowanie, wydruk, podpisanie i przesłanie tysięcy dokumentów PIT do urzędu skarbowego to proces, który wiąże się z wysokimi kosztami dla każdej organizacji. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zredukować koszty rozliczeń podatkowych?
Dochodzenie roszczeń w sprawach medycznych poza sądem
W związku z nieprawidłowo prowadzonym leczeniem osoby/pacjenci doznają różnego rodzaju uszczerbków na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach niewłaściwe leczenie kończy się śmiercią pacjenta.
Zmiany prawne dotyczące czasu pracy
Wiele przedsiębiorstw z radością przyjęło nowelizację Kodeksu Pracy w zakresie uelastycznienia czasu pracy. Choć weszła w życie 23 sierpnia 2013, wśród pracowników nieprzerwanie wzbudza wiele wątpliwości.
Nowy projekt ustawy mający wprowadzić instytucję - prawo zabudowy
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, efektem czego ma być wprowadzenie przez ustawodawcę do polskiego porządku prawnego nowej instytucji prawnej – prawa zabudowy.
Nowe przepisy dotyczące okien i drzwi balkonowych
Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzeniu ulegną wówczas parametry okien i drzwi balkonowych, mające istotny wpływ na ilość energii zużywanej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.
Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?
Problemy osób, które chcą sprzedać mieszkania otrzymane w spadku dotyczą najczęściej zagadnień podatkowych. Konkretnych sytuacji z praktyki, które przy tej okazji mogą się pojawić, można przytoczyć sporo.
Znak PN (Polska Norma) dla produktów budowlanych
Firma wprowadzająca produkt na rynek spotyka się coraz częściej z koniecznością potwierdzenia zgodności wyrobu z konkretnymi wymaganiami. Mogą być one określone w przepisach prawa unijnego (np. dyrektywach) i/lub krajowego albo w Polskich Normach.
Do kogo należy balkon?
We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie Wspólnoty.
Co się dzieje z właścicielami poszczególnych lokali, gdy reszta nieruchomości zostaje sprzedana osobom trzecim
Zdarzają się takie sytuacje, w których gmina będąc współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się w większość lokali komunalnych, a tylko część lokali wyodrębnionych/własnościowych postanawia sprzedać pozostałą część w nieruchomości podmiotowi trzeciemu, a podmiot ten stał się większościowym współwłaścicielem nieruchomości.