Prawo – lista artykułów

Pomoc w zakupie mieszkań

Nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych może wejść w życie już latem. Jest w końcu dobra informacja dla osób chcących zamieszkać na swoim. Młodych planujących zakup mieszkania będzie wspierał nowy program dopłat do kredytów - Mieszkanie dla młodych. Program czeka na przyjęcie przez Sejm.

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to kontrakt pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Została ona uregulowana przez ustawodawcę w Kodeksie cywilnym. Jest to umowa, której konstrukcja podobna jest do umowy o dzieło.

Niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową

Wykonywanie wszelkich prac remontowo-budowlanych wymaga odpowiednich narzędzi. Nierzadko są one kupowane tylko do zrealizowania zamierzonych wcześniej prac. Co jednak zrobić gdy po rozpakowaniu nowo zakupiony sprzęt okazuje się być niekompletnym przez co staje się bezużyteczny?

Czy ustawa o prawie budowlanym zostanie znowelizowana?

Przygotowywana zmiana w nowelizacji prawa budowlanego może przyspieszyć formalności związane z budową domu.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą mieć problemy

Przyjęta przez sejm ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów zaskakuje. Propozycje rządu uderzają w rynek zarządców nieruchomości, którzy zastanawiają się nad złożeniem skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowe zasady dotyczące branży odpadów

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana potocznie ustawą śmieciową wzbudza spore emocje. Zmiany, które wejdą w życie 1. lipca br. dotyczą zarówno mieszkańców, jak i samorządów, ale także firm zajmujących się transportem i utylizacją odpadów.

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej

Myślisz o własnym domu, ale terminy „pompa ciepła” i „budynek pasywny” nic Ci nie mówią? Wkrótce się to zmieni. Rząd przyjął właśnie założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej. W świetle nowych przepisów, znajomość tych pojęć będzie kluczowa.

Immisje w prawie cywilnym

Korzystanie z nieruchomości może niekiedy wiązać się z negatywnym wpływem na nieruchomości sąsiednie. Wpływ taki nosi nazwę immisji. Czy można się skutecznie bronić przed negatywnym oddziaływaniem na naszą własność ze strony sąsiada?

Darowizna jako forma nabycia własności nieruchomości

Istnieją sytuacje, w których niektórzy z różnych względów chcieliby obdarować kogoś jakąś rzeczą. Różne są tego motywy. Niezależnie jednak od pobudek mamy tutaj do czynienia z umową darowizny, która została uregulowana w Kodeksie cywilnym.

Zniesienie współwłasności na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego

Czasami zdarza się tak, iż z różnych względów jedna rzecz ma kilku właścicieli. Sytuacja taka jest nazywana współwłasnością. Najczęściej dotyczy ona nieruchomości. Współwłasność powstaje w drodze nabycia rzeczy przez kilka osób (czynność prawna), jest efektem orzeczenia sądowego lub spadkobrania. Możliwe jest także powstanie współwłasności w drodze zasiedzenia.


Stron: 137 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  68 69 70 71 72  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >