Prawo – lista artykułów
Kontrakty budowlane – jak zrównoważyć interes stron?
Coraz częstsze przypadki sporów przy realizacji kontraktów budowlanych mogą stanowić zagrożenie dla procesu rozwoju infrastruktury w Polsce. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów jest wykorzystanie tzw. warunków kontraktowych FIDIC.
W jakich okolicznościach ustalana jest opłata adiacencka?
Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości, podziału i scalenia nieruchomości bądź budowy urządzeń infrastruktury technicznej.
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
Jedną z podstawowych reguł prawa budowlanego jest zasada, że wszelkie roboty budowlane, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie wskazanych, mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.
Co nas czeka z nową ustawą deweloperską?
Istotna dla rynku nieruchomości data 29.04.2012 r. zbliża się wielkimi krokami. Praktycznie już tylko dni dzielą nas od wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, znanej powszechnie jako ustawa deweloperska.
Co zmieni ustawa deweloperska?
Już za niecały miesiąc wejdzie w życie Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie nazywana deweloperską. Nowe przepisy zmienią układ sił na linii kupujący – deweloper.
Jaka jest nowa ustawa deweloperska?
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego, skrótowo nazywaną ustawą deweloperską, przyjęta została przez Sejm 16 września 2011 roku.
Nowa ustawa, więcej ryzyka dla deweloperów
Już za niecałe dwa miesiące znacząco zmieni się sytuacja deweloperów i ich klientów. Wszystko za sprawą nowej ustawy regulującej relacje pomiędzy firmami deweloperskimi a ich klientami.
Oddawanie mieszkań przez niskie emerytury
W przyszłości emerytury będą tak niskie, że aby godnie żyć osoby starsze mogą masowo korzystać z tzw. odwróconej hipoteki. Emeryci w zamian za oddanie prawa do mieszkania otrzymają dożywotnią rentę.
Będą zmiany w zasadach o wyliczaniu zdolności kredytowej
Najpóźniej od stycznia 2012 roku banki muszą zmienić zasady wyliczania zdolności kredytowej, która generalnie rzecz ujmując spadnie ( szczególnie w przypadku kredytów walutowych). Wchodzą bowiem w życie kolejne zapisy Rekomendacji S.
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
Od 9 października 2011 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 187, poz. 1110).