Prawo – lista artykułów

Wszystko o mapach geodezyjnych

W trakcie budowy domu inwestorzy muszą pozyskać szereg dokumentów dotyczących wybranej przez nich działki – wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują, odnoszące się do tego terenu, mapy.

Sąsiedztwo a uzyskanie warunków zabudowy

Planując budowę domu lub zakup działki warto zwrócić uwagę czy upatrzona przez nas działka jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy.

Użytkowanie wieczyste prawem własności

Użytkowanie wieczyste jest to oddanie w użytkowanie nieruchomości gruntowej należącej głównie do skarbu państwa osobie prywatnej lub prawnej na okres od 40 do 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach miast, i do 1989 r. było praktycznie jedynym sposobem na nabycie gruntów w miastach.

Buduj w pionie lub 3D - nowe prawo powietrzne

Niebawem polskie przepisy budowlane wprowadzą nowy przedmiot prawa własności w stosunku do przestrzeni podziemnej lub powietrznej na działce. Aktualnie nad tymi zmianami pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

Formalności przy budowie domu – uzyskanie niezbędnych pozwoleń

Budowa domu to inwestycja, która wymaga dużego zaangażowania. Aby otrzymać niezbędne do budowy domu pozwolenia, inwestor powinien przygotować się szczególnie starannie. Przede wszystkim uzyskać jak najwięcej informacji od ekspertów i w urzędach, zajrzeć do Internetu, a także spytać znajomych z podobnymi doświadczeniami.

Oddziaływanie unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Unia Europejska zadeklarowała w 2008 r. zminimalizowanie do 2020 r. zużycie energii o 20%. Najwyższy potencjał w oszczędzaniu energii posiada przemysł budowlany, który odpowiada za 40% zużycia energii.

Jak kształtują się ceny ziemi w Polsce?

Ceny działek budowlanych są uzależnione od parametrów, takich jak lokalizacja, uzbrojenie terenu, kształt i wielkość działki, sąsiedztwo, jakość dojazdu, komunikacja z centrum miasta.

Zmiany w ustawie o hipotekach

Już w najbliższą sobotę (9 kwietnia) osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości i kredytów będą mogły wysłuchać prelekcji na temat zmian w ustawie o hipotekach podczas 83. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań.

Czy trzeba płacić za mieszkanie w trakcie budowy?

10% wpłaty przy umowie przedwstępnej i pozostałe 90% przy odbiorze mieszkania to rozwiązanie korzystne dla klienta. Okazuje się jednak, że system 10/90 czy też jego modyfikacje to oferta rzadko spotykana.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Co to jest samowola budowlana? Wiele osób, nawet nie zdaje sobie sprawy, że ją popełnia. Na szczęście 6 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, dalej "nowelizacja"), która procedury legalizacyjne wyjaśnia. Jakie przyniosła korzyści, o tym poniżej.


Stron: 137 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  74 75 76 77 78  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19395 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >