Prawo – lista artykułów
Nowa ustawa o efektywności energertycznej
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań wspólnie z Małopolskim Centrum Edukacji Budowlanej zorganizowały seminarium zatytułowane „Budownictwo Energooszczędne: prawo, praktyka, a rzeczywistość”.
Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie tylko kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali, ale także odpowiada za sprawne i bezpieczne działanie urządzeń technicznych w budynku.
Nowa ustawa o efektywności energetycznej
Obowiązek uzyskania oszczędności nałożono na dwie grupy: przedsiębiorstwa energetyczne produkujące, sprzedające lub dystrybuujące energię, ciepło lub gaz oraz na jednostki samorządów terytorialnych. Niestety zobowiązania te zostały rozłożone nierównomiernie.
Nowe uregulowania prawne dotyczące zapłaty za wykonane roboty budowlane
Zatory płatnicze w branży budowlanej stanowią poważny problem. Dotyczą one szczególnie podwykonawców, którzy są odpowiedzialni za faktyczne prowadzenie prac.
Niezapłacona faktura? Procedury odzyskiwania długów
Niezapłacona faktura to duży kłopot dla przedsiębiorcy. Zazwyczaj nie otrzymuje gratyfikacji za przekazany towar lub wykonaną usługę, a do tego musi zapłacić podatek od zysku, jakiego w rzeczywistości nie ma.
Kto powinien płacić w sporze ze spółdzielnią?
Rzecznik praw obywatelskich skierował wystąpienie do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie kosztów postępowania w przypadku wystąpienia z powództwem przez osobę uprawnioną do żądania ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu.
Ewidencja gruntów, a nie studium decyduje o VAT od działek
Jeżeli teren nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to o tym, czy sprzedaż działki podlega VAT czy nie, decyduje ewidencja gruntów, a nie studium uwarunkowań przestrzennych - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej
W listopadzie 2008 roku wydana została nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (WT), jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jak zaplanować budowę na terenie parku krajobrazowego?
O środowisko naturalne należy dbać bez wzglądu na to gdzie planujemy zamieszkać. Kiedy jednak planujemy budowę na terenie parku krajobrazowego nie do końca możemy polegać tylko na własnej „eko-intuicji”.
Użytkowanie wieczyste w trybunale
Nierówność w opłatach za użytkowanie wieczyste może być niekonstytucyjna. Trybunał Konstytucyjny 18 stycznia 2011 r. rozpozna pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.