Prawo – lista artykułów
Trybunał Konstytucyjny zatwierdził wysokie kary za nielegalne użytkowanie budynku
Na początku maja br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wysokie sankcje za nielegalne użytkowanie obiektów budowlanych są zgodne z konstytucją. Oznacza to, że inwestorzy unikający dopełnienia swoich obowiązków poniosą surowe kary pieniężne.
Niełatwe pomiary akustyki budynków
Nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. wprowadza normy oceniające parametry akustyczne wyrobów budowlanych, w tym dźwiękochłonnych, metodami dokładnymi, które są słuszne przy badaniu parametrów typu wyrobu.
Pozorna poprawa - nowelizacja Prawa budowlanego
Właśnie dobiega końca proces legislacyjny związany z nowelizacją Prawa budowlanego. Wprowadzane zmiany wzbudzają jednak zasadnicze wątpliwości. Część zapisów, przez swoją niejednoznaczność, może stanowić podstawę różnych, interpretacji o takiej samej mocy prawnej.
Zanim rozpoczniesz budowę domu: Prawo pod fundamenty
Posiadasz już działkę i oczami wyobraźni widzisz stojący na niej dom. Zanim jednak rozpoczniesz jego budowę pamiętaj o dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jest ich sporo, a zaniedbanie któregokolwiek z wymaganych pozwoleń może dostarczyć wielu problemów i wiązać się z wysokimi karami.
Świadectwa energetyczne – jak na nich skorzystać?
Początek 2009 roku wiele zmienił w sytuacji na rynku mieszkaniowym. 1 stycznia weszła bowiem w życie unijna dyrektywa wprowadzająca obowiązek posiadania przez budynki świadectw charakterystyki energetycznej. Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca lokalu?
Hałas w aktach prawnych w roku 2008
Ubiegły rok obfitował w wiele nowych przepisów. Nowe akty dotyczyły głównie hałasu na zewnątrz budynków i związanego z inwestycjami liniowymi. Jednak były też nowe zapisy, które pomimo pojawienia się w projektach, nie zostały uwzględnione w nowelizacjach.
Jak mądrze renegocjować warunki umowy najmu
Umowa najmu zawierana pomiędzy właścicielem nieruchomości, czyli wynajmującym, a najemcą jest formą zabezpieczenia interesów obu stron. Dokument ten stanowi gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla wynajmującego, jak i użytkownika powierzchni. Dlatego też większość umów nie przewiduje możliwości zmiany zawartych w nich zapisów, albo też możliwości te są bardzo ograniczone.
Czy umowa najmu z datą pewną jest pewna, nawet wówczas gdy przedmiot najmu zostanie sprzedany?
Sprzedaż lokalu, który zajmuje najemca posiadający umowę zawartą na czas oznaczony jest często sytuacją, która prowadzi do konfliktu pomiędzy najemcą (użytkownikiem lokalu) i nowym właścicielem nieruchomości.
Nowelizacja ustawy kodeks cywilny - zmiana stosunku najmu, a konkretnie kwestii związanych z jego długością
Sejm uchwalił proponowaną przez komisję „Przyjazne Państwo” nowelizację ustawy kodeks cywilny. Obecnie ustawa jest przed rozpatrzeniem stanowiska senatu, a jej zmiany dotyczą stosunku najmu, a konkretnie kwestii związanych z jego długością.
Jak zabezpieczyć się przed skutkami samowoli budowlanej
W sytuacji, w której mamy do czynienia z wybudowanym obiektem: domem czy magazynem, i nie zostały dopełnione wszystkie formalności budowlane, popełniono tzw. samowolę budowlaną. Pojęcie to nie jest jednak definiowane jednoznacznie w prawie budowlanym.