Prawo – lista artykułów
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2007 roku
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2007 r. w sprawie wysokości oraz sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 18 września 2007 roku
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 18 września 2007 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na rok 2008 (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902, z późn. zm.2).
Dojazd do działki
Należy udać się do zarządu dróg by uzyskać warunki przyłączenia działki do drogi publicznej.
Telefon
Należy udać się do Telekomunikacji, aby uzyskać warunki przyłączenia działki do sieci telekomunikacyjnej.
Woda i kanalizacja
Aby uzyskać dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, należy się zwrócić do miejscowego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia, zaopatrzenia w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.
Prąd na działce budowlanej
Przyłącze elektroenergetyczne wykonywane jest na koszt właściciela domu. Pierwszy krok w sprawie budowy takiego przyłącza stanowi złożenie w rejonowym zakładzie energetycznym wniosku o określenie warunków przyłączenia.
Gaz na działce
Aby zainstalować przyłącze gazowe, najpierw należy wystąpić do rejonowego przedsiębiorstwa gazowniczego z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Wzory wniosków dostępne są w zakładach gazowniczych.
Jaka jest odległość od granicy działki?
Ograniczenia administracyjne zawarte w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określają odległości obiektów na terenie działki.
Normy i prawo budowlane – remont a ulepszenie
Rozbieżności w interpretacji może rozwiać powołanie rzeczoznawcy – jego opinia może być dowodem w postępowaniu podatkowym. Najbezpieczniej jest wszystkie wydatki zakwalifikować jako ulepszenie środka trwałego.
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Od 2008 roku spółdzielnie mieszkaniowe będą odrębnie rozliczać każdy swój blok – dzięki temu członek spółdzielni będzie wiedział ile faktycznie kosztuje utrzymanie budynku. Ile wydawane jest na jego remont.