Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Budownictwo energooszczędne przyszłości
Komisja Europejska 31 marca br. przyjęła projekt sprawozdania w sprawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Unia Europejska rozpoczyna weryfikacje i ulepszanie dyrektywy poświęconej charakterystyce energetycznej budynków.
Zanim rozpoczniesz budowę domu: Prawo pod fundamenty
Posiadasz już działkę i oczami wyobraźni widzisz stojący na niej dom. Zanim jednak rozpoczniesz jego budowę pamiętaj o dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jest ich sporo, a zaniedbanie któregokolwiek z wymaganych pozwoleń może dostarczyć wielu problemów i wiązać się z wysokimi karami.
Świadectwa energetyczne – jak na nich skorzystać?
Początek 2009 roku wiele zmienił w sytuacji na rynku mieszkaniowym. 1 stycznia weszła bowiem w życie unijna dyrektywa wprowadzająca obowiązek posiadania przez budynki świadectw charakterystyki energetycznej. Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca lokalu?
Jak mądrze renegocjować warunki umowy najmu
Umowa najmu zawierana pomiędzy właścicielem nieruchomości, czyli wynajmującym, a najemcą jest formą zabezpieczenia interesów obu stron. Dokument ten stanowi gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla wynajmującego, jak i użytkownika powierzchni. Dlatego też większość umów nie przewiduje możliwości zmiany zawartych w nich zapisów, albo też możliwości te są bardzo ograniczone.
Czy umowa najmu z datą pewną jest pewna, nawet wówczas gdy przedmiot najmu zostanie sprzedany?
Sprzedaż lokalu, który zajmuje najemca posiadający umowę zawartą na czas oznaczony jest często sytuacją, która prowadzi do konfliktu pomiędzy najemcą (użytkownikiem lokalu) i nowym właścicielem nieruchomości.
Jak zabezpieczyć się przed skutkami samowoli budowlanej
W sytuacji, w której mamy do czynienia z wybudowanym obiektem: domem czy magazynem, i nie zostały dopełnione wszystkie formalności budowlane, popełniono tzw. samowolę budowlaną. Pojęcie to nie jest jednak definiowane jednoznacznie w prawie budowlanym.
Jak to jest z zasiedzeniem nieruchomości? Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze
Według prawa cywilnego zasiedzenie jest instytucją, która służy korygowaniu rzeczywistego prawa posiadania w stosunku do istniejącego prawa własności, tzn. sankcjonuje trwający od dłuższego czasu faktyczny stan posiadania – mówi Małgorzata Papaj z Jartom.
Jakie dokumenty należy przygotować dla agencji nieruchomości?
Każdy właściciel, chcący zbyć swoją nieruchomość, powinien liczyć się z tym, że samo zgłoszenie się do agencji nie wystarczy.
Jak zapewnić bezpieczeństwo najemcy nieruchomości?
Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając nieruchomości do wynajęcia korzystając ze wskazówek specjalistów z Agencji Nieruchomości JARTOM
Upadek przedsiębiorstwa wynajmującego a umowa najmu
Rok temu zawarłem umowę najmu obiektu magazynowego z zapleczem biurowym na czas oznaczony pięciu lat. Dowiedziałem się ostatnio, że kondycja finansowa wynajmującego jest bardzo zła, w związku z czym wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Co się stanie z moją umowa najmu?