Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Umowa z Biurem Pośrednictwa

Umowa na wyłączność to porozumienie, w którym klient zobowiązuje się przekazać do sprzedaży czy wynajmu swoją nieruchomość tylko jednemu, wybranemu licencjonowanemu pośrednikowi.

Rozbiórka

Planując zakup działki z istniejącymi już na niej naniesieniami, często starymi budynkami gospodarczymi, mieszkalnymi, pozostałością po szklarni należy liczyć się z dodatkowymi kosztami wyburzenia i wywozu gruzu.

Opłata legalizacyjna

Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1 ustawy prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 89. poz. 414), z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu w sytuacji stwierdzenia odstępstw od zatwierdzonego projektu w czasie obowiązkowej kontroli dokonanej po zakończeniu kontroli. Urząd postanowieniem ustala opłatę legalizacyjną (art. 59f ustawy).

Samowola budowlana

Po złożeniu przez inwestora wniosku o wydanie pozwolenia ma on dwa miesiące na wydanie decyzji. Do prac budowlanych można przystąpić, jeśli decyzja jest pozytywna i po odczekaniu 14 dni od dnia doręczenia, by się uprawomocniła.

Zgłoszenie robót budowlanych

W zgłoszeniu budowy, należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane.

Pozwolenie na budowę

Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniami przedstawionymi w kolejnym dziale.

Projekt budowlany

Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli jest ono wymagane.

Uzbrojenie działki - przyłącza

Kolejnym etapem przygotowań do rozpoczęcia budowy jest konieczność sprawdzenia ile będą orientacyjnie kosztować przyłącza które należy wykonać tj.: prąd (czy elektrownia w ogóle pociągnie prąd na daną działkę, bo może tego odmówić), woda, kanalizacja/szambo oraz jak przebiegać będzie instalacja gazu, telefonu.

Czy można zmienić projekt z wydaną decyzją pozwolenia na budowę

Istotne odstępstwa od już zatwierdzonego projektu budowlanego lub warunków zabudowy i zagospodarowania terenu jest dopuszczalne tylko po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Oznacza to podobne postępowanie jak przy występowaniu o pozwolenie na budowę. Jeśli właściwy organ nie udzieli odpowiedzi w ciągu 14 dni od przedstawienia szczegółowych rozwiązań, uważa się że uznał planowane odstąpienie za nieistotne.

Kto może wystąpić o pozwolenie na budowę?

Pytanie bardzo przydatne w sytuacji kiedy pragniemy postawić budynek bądź inne pomieszczenie gospodarcze.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  17 18 19 20  ▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >