Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Urzędnicy ruszą w Polskę mierzyć parametry i konstrukcje nieruchomości
Od pierwszego kwartału 2023 roku kominiarze, inspektorzy środowiska i urzędnicy gminni przystąpią do zbierania danych dot. grubości ścian, dachu w polskich domach oraz rocznego zużycia paliwa w tych nieruchomościach. Informacje mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją - informuje serwis Prawo.pl.
Zniesienie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych od przyszłego roku
Od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach ma wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Obowiązkowe będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Nowa regulacja oznacza więc rozciągnięcie jej na wszystkie domy jednorodzinne, bez ograniczeń powierzchni.
Zasiedzenie nieruchomości - co warto wiedzieć?
W życiu każdego człowieka wcześniej czy później pojawiają się różnego typu aspekty prawne, które trzeba rozwiązać. Czasami będzie to nawet wymagało przeprowadzenia, np. postępowania sądowego. Warto wówczas działać tak, by takie postępowanie przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W każdym przypadku z pewnością warto wiedzieć więcej na dany temat - to z pewnością nam nie zaszkodzi. W bardziej skomplikowanych sytuacjach warto poprosić o pomoc prawników. Takie działanie ma sens i uchroni nas przed niepotrzebnymi komplikacjami, czy też kosztami w przyszłości. Prawo jest bowiem tą dziedziną ludzkiej aktywności, w której wiele zależy od tego, jak sprawnie będziemy się w niej poruszać. Jednym z ciekawych jego aspektów, z którym można mieć do czynienia jest zasiedzenie nieruchomośc
W nowych przepisach budowlanych będzie można budować domy bliżej cmentarzy
Według rządowego projektu nowej ustawy, budynki wolno będzie stawiać nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych. Dom powinien być jednak podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy chcą większych ustępstw – donosi Prawo.pl.
Różne stawki VAT na usługi budowlane i budowlano-montażowe
Usługi budowlane oraz budowlano-montażowe objęte są zasadniczo podstawową stawką podatku VAT, czyli 23%. Przepisy ustawy o VAT dopuszczają jednak możliwość jej obniżenia w zależności od wystąpienia pewnych okoliczności. Sytuacje, z jakimi mierzą się podatnicy, często jednak wymagają dochodzenia praw na drodze sądowej. Dlatego wcześniej warto zapoznać się z aktualną linią orzeczniczą, tak aby zastosować właściwą stawkę opodatkowania i uniknąć negatywnych konsekwencji.
Szykujesz się na remont? Nie zapomnij podpisać umowy z podwykonawcami!
Zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie prac remontowych nie maleje, w związku z czym dostępność wysoko wyspecjalizowanych profesjonalistów na rynku jest mocno ograniczona. Zdarza się, że ciężko zweryfikować umiejętności osoby, z którą zdecydujemy się wejść we współpracę, czy to dotyczącą montażu/wymiany instalacji elektrycznej czy jakiegokolwiek innego obszaru. Dlatego warto pamiętać o podpisaniu szczegółowej umowy jeszcze przed wpuszczeniem ekipy do domu lub mieszkania.
Spory z deweloperem – jak dochodzić swoich praw?
Choć zakup nieruchomości od dewelopera wiąże się z niższym ryzykiem, niż miało to miejsce przed rokiem 2012, to nadal nie możemy wykluczyć sytuacji, w której deweloper nie wywiązuje się z postanowień umowy. Czasami dotyczy to opóźnień w odbiorze inwestycji, a czasem lokal, który zakupimy, ma wady fizyczne lub prawne. Jak powinniśmy wówczas dochodzić swoich praw?
Jakie są największe utrudnienia podczas realizacji inwestycji budowlanych w centrach dużych miast?
Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.
Służebność drogi koniecznej - dostęp do drogi publicznej
Zabudowana działka musi posiadać dostęp do drogi publicznej. Jako „dostęp” rozumie się możliwość zarówno dojazdu, jak i dojścia. Bez spełnienia tego wymogu nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu, nie mówiąc już później o użytkowaniu takiej posesji. Bywa jednak tak, że posiadamy – lub rozważamy zakup – nieruchomości, która nie ma takiego dostępu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Odległość obiektów budowlanych od drogi
Budynki i inne obiekty budowlane na działce muszą być usytuowane w odpowiednich miejscach. Należy zachować wymagane prawem odległości od działki sąsiedniej, od innej zabudowy, a także od drogi. W zależności od statusu drogi, przy jakiej położona jest dana nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę inną odległość. Warto to mieć na uwadze jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji na danym terenie. Odległości budynków od drogi bowiem nie są dowolne i musimy mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów i frustracji.