Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Zakończenie prac budowlanych budynku a podatek od nieruchomości - co mówią przepisy prawa budowlanego
Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 2018.1445 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budynki lub ich części. Podstawę opodatkowania stanowi ich powierzchnia użytkowa. Zgodnie z art. 6 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Z kolei ust. 2 tegoż artykułu przewiduje, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. W opodatkowaniu nieruchomości niezmiernie istotne jest więc prawidłowe ustalenie daty zakończenia budowy.
Co mówią przepisy prawa budowlanego na temat budowy domków letniskowych
Domek letniskowy może być miejscem ucieczki poza miasto. Dla części osób to także doskonała inwestycja – budynek można wynajmować innym osobom marzącym o wakacjach w pobliżu lasu, morza lub jeziora. Jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej działki rekreacyjnej przemyśl wszystkie kwestie formalne. Budowa domku letniskowego różni się bowiem od stawiania zwykłego domu jednorodzinnego na działce budowlanej.
Remontujesz mieszkanie? Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia
Planujesz remont mieszkania? Zanim zaczniesz, sprawdź, czy nie potrzebujesz pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Podpowiadamy, jakie prace remontowe nie wymagają zezwolenia, a na które musisz dostać zgodę.
Domek rekreacyjny na działce - jakie formalności?
Jeśli masz sporą działkę i lubisz spędzać czas w ogrodzie, domek rekreacyjny, zwłaszcza modny drewniany domek, będzie świetnym dopełnieniem ogrodowych aranżacji. Zamierzasz w tym roku postawić domek tego typu? Zobacz, jakie formalności musisz załatwić i o czym pamiętać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Co powinna zawierać ekspertyza budowlana?
Wykonując ekspertyzę budowlaną, można wykryć wszystkie nieprawidłowości w stanie technicznym budynku. Należy jednak pamiętać, iż musi być wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego posiadającego stosowne uprawnienia.
W jakiej sytuacji można starać się o odszkodowanie za źle wykonane prace budowlane?
Dochodzenie odszkodowania od firmy budowlanej w przypadku wykrycia wady budowlanej jest ograniczone odpowiednimi przepisami. Właściciel danej nieruchomości może m.in. dochodzić odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy na roboty budowlane. Eksperci wskazują, że w niektórych sytuacjach można liczyć na dłuższy termin dochodzenia roszczeń tego rodzaju.
Co mówią przepisy prawa budowlanego na temat balustrad szklanych w budownictwie
Balustrady szklane to jeden z wyrobów budowlanych, dla których producenci nie muszą jeszcze sporządzać Deklaracji Właściwości Użytkowych. Oznacza to, że nie ma obowiązku, by zostały one dopuszczone na podstawie rozporządzenia CPR. Sytuacja ta zmieni się jednak w czerwcu 2019 roku. Wówczas minie okres przejściowy i szklane balustrady, tak jak inne wyroby budowlane, będą musiały przejść standardową procedurę dopuszczenia do obrotu. Warto jednak pamiętać, że mimo to funkcjonują jeszcze inne przepisy, które odnoszą się do tego rodzaju konstrukcji szklanych.
W jakiej sytuacji właściciel działki ma obowiązek udostępnić przejazd sąsiadowi?
Zdarza się, że zakupiona przez inwestora działka nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Mowa tu zarówno o całkowitym braku możliwości dojazdu, jak i utrudnionym i czasochłonnym do niej dotarciu. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest ustalenie z właścicielem sąsiedniej nieruchomości warunków korzystania z jego działki, w celu przedostania się do drogi publicznej. U notariusza sporządzana jest odpowiednia umowa, a sąsiedzi ustalają ewentualne wynagrodzenie z tego tytułu. Problemy pojawiają się, gdy właściciele sąsiadujących nieruchomości nie mogą dojść do porozumienia. Czy właściciel budynków z dojazdem do drogi publicznej może uniemożliwić przejazd z sąsiedniej działki?
Na jakie problemy prawne może być narażona inwestycja budowlana?
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2017 r. wydano 194 775 pozwoleń na budowę dla 224 154 obiektów budowlanych - to o 3.9 proc. więcej niż w roku 2016, więcej było także obiektów oddanych do użytkowania. W Polsce nie brakuje inwestorów, którzy chętnie podejmują się realizacji tego typu projektów, jednak planując inwestycje budowlane należy pamiętać, że zazwyczaj są to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia. Problemy mogą pojawić się niezależnie od etapu ich realizacji - już na początku, podczas procesu ubiegania się o wszelkie pozwolenia, ale także w trakcie samej budowy czy przy odbiorze budynku. Poniżej przykłady tylko niektórych problemów, jakie może napotkać inwestor.
Jakie są procedury prawne w przypadku znalezienia ludzkich szczątków na placu budowy?
Odkrycia archeologiczne w trakcie prowadzenia prac budowlanych są częstym powodem opóźnień inwestycji, a niekiedy mogą nawet uniemożliwić ukończenie ich realizacji. Tak może się stać m.in. w Krakowie, gdzie podczas prac związanych z budową hotelu i apartamentowca odkryto ruiny średniowiecznego kościoła, klasztoru i szpitala, a także cmentarzysko, datowane na XIV wiek z ponad 1600 ludzkich szkieletów.