Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Generalny wykonawca budowlany - obowiązki i zasady współpracy

Inwestor może prowadzić budowę z udziałem generalnego wykonawcy budowlanego, z którym podpisuje umowę o roboty budowlane. To najbardziej komfortowa sytuacja dla inwestora, którzy powierza swoją inwestycję generalnemu wykonawcy.

Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy?

Praca na wysokości należy do szczególnie niebezpiecznych zajęć, których wykonywanie może zagrażać zarówno zdrowiu, jak i życiu pracowników. Aby nie doszło do upadku, który może być śmiertelny w skutkach, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, w postaci linek i szelek bezpieczeństwa oraz specjalnego sprzętu ochronnego. Na czym polega wykonywanie pracy na wysokości? Kto może się podjąć tego zajęcia oraz jakie wynikają z tego tytułu obowiązki dla pracodawcy? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Optymalizacja podatku VAT w branży budowlanej - jakie zmiany przyniesie?

Na półmetku 2017 r. jedną z najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje związane z dynamiką zmian prawa podatkowego branż jest bez wątpienia branża budowlana. Pomimo tak istotnej roli, jaką przedsiębiorcy budowlani odgrywają w gospodarce narodowej, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ustawodawca podatkowy wciąż rzuca im kłody pod nogi.

Prawa i obowiązki zarządzającego wspólnotą mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa, jako forma zarządzania wielorodzinnym budownictwem mieszkaniowym, staje się powoli kanonicznym elementem współczesnego krajobrazu miasta. Przynależność do wspólnoty to jednak sformalizowany zbiór praw i przepisów, a szereg przywilejów występuje tu obok katalogu zobowiązań. W tym kontekście, bardzo ważną kwestią jest aktywność właścicieli i ich partycypowanie w codziennym życiu społeczności.

Aktualne warunki techniczne wymagane podczas budowy domu

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym - opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck Maciej Kowalczyk.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek podczas pracy?

Z danych GUS wynika, że do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy dochodzi wskutek nieprawidłowego zachowania się pracownika – 60,1 proc. przypadków. Najwięcej urazów dotyczy kończyn górnych – prawie 44 proc przypadków oraz kończyn dolnych – ok. 35 proc. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brak odpowiednich szkoleń BHP wśród pracowników lub przeprowadzanie ich w sposób niedbały. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Kto ponosi odpowiedzialność? Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie, a także dlaczego warto zadbać o dodatkową ochronę?

Jak czytać księgę wieczystą?

Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi głównie po to, aby zabezpieczyć obrót nieruchomościami. Stanowią one jawny i ogólnodostępny rejestr publiczny, zawierający bardzo istotne zapisy dotyczące stanu prawnego mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu. Z tego względu należy zapoznać się z ich treścią przed transakcją przeniesienia własności, by dowiedzieć się, kto ma prawa do danej nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa, a także poznać wysokość ewentualnych obciążeń finansowych nieruchomości. Poniżej prezentujemy wskazówki pomagające rozszyfrować zapisy w księdze wieczystej.

Co zmieni pakiet ułatwień w prawie budowlanym?

W pierwszym pakiecie ułatwień dla firm, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju, znalazły się m.in. propozycje dotyczące Prawa budowlanego. Zgłoszenia mają być szybciej rozpatrywane, a niektóre roboty budowlane nie będą już wymagać pozwolenia. Eksperci oceniają, że skutkiem nowelizacji będzie usprawnienie procesów inwestycyjnych związanych z budownictwem. Nowelizacja czeka obecnie na podpis prezydenta, a zmiany wejdą w życie z początkiem 2017 r.

Warto sprawdzić: księgi wieczyste.

Zanim kupisz nieruchomość – sprawdź jej księgę wieczystą.

Izolacyjność cieplna budynków - zmiany w przepisach budowlanych

W styczniu 2017 roku wejdzie w życie drugi etap zmian rozpisanych w Nowych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiana wymagań dotyczących izolacji obiektów ma prowadzić do systematycznej poprawy efektywności energetycznej budynków – aż do 2021 roku. Zmiany podyktowane są oszczędnościami na kosztach eksploatacji dla właścicieli i użytkowników budynków.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  3 4 5 6 7  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >