Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

Przejrzyste księgi wieczyste online.

Przeglądanie ksiąg wieczystych online to prosty sposób na zdobycie wszystkich niezbędnych informacji o nieruchomościach.

Jakie są warunki konieczne, aby zobowiązanie można uznać za właściwie wykonane?

Właściwe spełnienie świadczenia jest warunkiem prawidłowego wykonanego zobowiązania. Przepisy obowiązującego prawa stanowią, iż podmiotem zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest dłużnik lub inna osoba określona zgodnie z treścią umowy bądź właściwością zobowiązania. Zauważyć należy jednak, że spełnienie świadczenia nie zawsze musi oznaczać właściwe i pełne wykonanie zobowiązania. Jakie są zatem kryteria?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze w pobliżu placu budowy?

Budownictwo jest branżą, która przoduje w niechlubnej statystyce wypadków w pracy. Niestety, wypadkom ulegają nie tylko ‘budowlańcy’. Zdarza się, że wskutek źle zabezpieczonego placu budowy obrażenia odnoszą także przechodnie czy kierowcy, którzy przypadkowo zjechali na błędnie oznakowany odcinek remontowanej jezdni. Zwężenie drogi, ustanowienie objazdów lub czasowe wyłączenie z ruchu jednego z pasów, to środki zwiększające bezpieczeństwo, jednak nie zawsze są mile widziane przez kierowców.

Remontujemy mieszkanie - które prace możemy wykonać bez pozwoleń, a które narażą nas na samowolę budowlaną?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy mieć na uwadze to, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont, często musimy pamiętać o zdobyciu niezbędnych pozwoleń, a o mniejszych zmianach informować stosowne organy i zarządców nieruchomości. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie naszą ingerencją moglibyśmy wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Zawiadamianie stron w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Uprawnienia budowlane dla inżynierów budownictwa i ich status prawny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że obecnie w Polsce osoba, która skończyła studia magisterskie na kierunku budownictwo oraz odbyła praktykę zawodową (w biurze projektowym i na budowie), a także zdała egzamin na uprawnienia budowlane nie może samodzielnie zaprojektować domku jednorodzinnego - dlaczego tak się dzieje?

Czym różni się zgłoszenie budowy od pozwolenia na budowę ? - zmiany w procesach budowlanych

Z dniem 28 czerwca 2015 r. w celu skrócenia i ułatwienia czynności urzędowych pozwalających na szybszą budowę domu weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę- Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Rozpoczęcie prac budowlanych obecnie możliwe jest nie tylko za wcześniej obowiązującą procedurą pozwolenia na budowę, ale również nową, łatwiejszą procedurą zgłoszenia. Pozwala to na kilkutygodniową oszczędność czasu. Czym różni się jednak zgłoszenia od pozwolenia na budowę? Postaramy się wyjaśnić, jakie są różnice w tych dwóch procedurach.

Kto może być Inspektorem dozoru inwestorskiego? Kiedy funkcja inspektora jest konieczna?

Inspektor nadzoru inwestorskiego musi posiadać uprawnienia budowlane, musi należeć do Krajowej Izby Inżynierów. Niezbędna jest znajomość prawa budowlanego, doświadczenie w branży. Pamiętajmy, że kierownik robót czy kierownik budowy nie może pełnić jednocześnie funkcji inspektora nadzoru.

Nadzór nad budową domu jednorodzinnego

Budując dom jednorodzinny, prędzej czy później trafimy do Nadzoru budowlanego. Kiedy mamy już pozwolenie na budowę, musimy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych. O czym informować wydział nadzoru podczas budowy, aby budować zgodnie z prawem?

Budowa i przebudowa obiektu gospodarczego - kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy konieczne jest pozwolenie na przebudowę?

Garaże i inne nieduże budynki gospodarcze obecnie można budować na podstawie zgłoszenia. To prostsza i krótsza procedura. Budynki gospodarcze z czasem bywają adaptowane na cele mieszkalne. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przebudowę?


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  4 5 6 7 8  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 415

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >