Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Bezpieczny budynek użyteczności publicznej.
Pożar może zdarzyć się wszędzie – czasem wystarczy niedopałek papierosa, albo spięcie w instalacji elektrycznej. Jeśli ma to miejsce w budynkach użyteczności publicznej, konieczne jest zorganizowanie sprawnej akcji ewakuacyjnej, która w dużej mierze zależna jest od właściwego przygotowania budynku.
Zapowiadają się zmiany w umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi
Ułatwienia w przyznawaniu koncesji, ułatwienie realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków dotyczących najlepszego stosunku, jakości do ceny – przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Zmiany w prawie na korzyść lokatorów kamienic
W styczniu bieżącego roku weszła w życie nowelizacja prawa karnego i budowlanego. W zapisach znalazły się kwestie dotyczące ochrony lokatorów, którzy są nękani i zmuszani do opuszczenia mieszkań przez właścicieli kamienic.
Prywatna posesja, śnieg i przepisy prawa
Zgodnie z polskim prawem, właściciel posesji musi zadbać o bezpieczeństwo we własnym obejściu. W praktyce oznacza to tyle, że właściciel domu ma obowiązek zwrócenia uwagi, czy śnieg nie zagraża nieruchomości, a sople i opad zalegający na dachu nie wyrządzą szkód przechodniom.
Ogłoszenie upadłości a najem nieruchomości - skutki dla najemcy
Nie można rozwiązać umowy najmu tylko z powodu upadłości wynajmującego
Czy zawsze odpowiedzialność za wypadki na budowie ponosi pracodawca?
Prawo do bezpiecznych warunków pracy ma każdy osoba, która znajdzie zatrudnienie w firmie funkcjonującej na terytorium Polski – takie postanowienie wynika wprost z Konstytucji RP. Regulacje doprecyzowuje zapis zawarty w Kodeksie Pracy – wskazuje on podmioty odpowiedzialne za zapewnienie prawidłowych i bezpiecznych warunków pracy.
Prawa i obowiązki właściciela gruntu.
Prawo własności działki to nie tylko przywileje, lecz także konieczność działania zgodnie z obowiązującymi przepisami. A te często uprzykrzają życie. Niewiele jest bowiem spraw, które można załatwić samodzielnie bez informowania o tym odpowiednich instytucji.
Zawód: kosztorysant robót budowlanych. Jakie kwalifikacje sa wymagane?
Kosztorysant to osoba sporządzająca kosztorys w procesie kosztorysowania. W budownictwie kosztorysantem jest najczęściej inżynier budownictwa w odpowiedniej specjalności, a także czasem architekt.
Czy można wymeldować z mieszkania osobę bez jej wiedzy?
Przepisy oczywiście dają możliwość pozbycia się i wymeldowania niechcianych lokatorów, jednak w praktyce nie jest to łatwe. Obowiązek meldunkowy wynika z ustawy o ewidencji ludności. Zasadą jest, że osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej musi się zameldować.
Procedury przekształcania działki rolnej w budowlaną
Przepisy nie pozwalają swobodnie budować na gruncie rolnym, jednak nie oznacza to, że mamy związane ręce. Może bowiem zmienić status gruntu na inwestycyjny.