Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Czy na budowę szklarni trzeba mieć pozwolenie?
W klimacie umiarkowanym wykorzystanie szklarni to bardzo popularny sposób na szybsze i wydajniejsze plony. Ogrodnicy twierdzą, że szklarnia to najlepszy sposób na dorodne warzywa i piękne kwiaty.
Certyfikacja materiałów budowlanych i odpowiedzialność kierownika budowy za zastosowanie materiałów bez certyfikatu
Zacznijmy od tego, że każda z firm produkujących materiały budowlane powinna udostępniać klientom ich certyfikaty. Certyfikaty w budownictwie są to dokumenty świadczące o dopuszczeniu danych wyrobów budowlanych do obrotu oraz powszechnego stosowania w budownictwie.
Postępowanie naprawcze w przypadku wykonywania prac budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków zawartych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach
Bywa, że roboty budowlane nie idą tak gładko, jak byśmy tego chcieli. Dochodzi nawet do sytuacji w której nadzór budowlany wstrzymuje prowadzenie robót budowlanych, powołując się przy tym na artykuł 50 prawa budowlanego. Ci wtedy robić?
Zakup nieruchomości komercyjnych - diabeł tkwi w szczegółach
Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma wnikliwa analiza jej stanu prawnego i faktycznego. To dzięki niej kupujący uniknie ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizuje transakcję. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię pierwokupu, praw i roszczeń obciążających nieruchomość, narodowości nabywcy, a także zgód i pozwoleń na użytkowanie budynków. Nie bez znaczenia pozostaje również weryfikacja aspektów ograniczających swobodę nabywcy wobec nieruchomości, związana z ochroną środowiska oraz zabytków.
Nadzór budowy domu, czy jest konieczny, kiedy mamy kierownika budowy?
Zatrudnienie uczestnika procesu budowlanego, jest wymagane tylko i wyłącznie wtedy, gdy potrzebujemy pozwolenia na budowę (budynku, domu). Prawo ściśle określa obowiązki uczestników procesu budowlanego, natomiast zatrudnienie takich osób leży po stronie inwestora, który również należy do owej grupy.
Jak wysoki budynek może postawić sąsiad?
Niedawno weszły w życie nowe przepisy budowlane. To mniej formalności, uproszczenia i przyspieszenia procesu budowlanego, a co za tym również idzie obniżenie kosztów inwestycji.
Wymiana okien w budynku zarejestrowanym jako zabytek. Jakiej zgody potrzebujemy?
Bycie właścicielem zabytkowej kamienicy czy domu ma zarówno jasne, jak i ciemne strony. Zabytkowy dom winien być chroniony przed zmianami architektonicznymi i remontowany z dbałością o historyczne detale. O jakie formalności musimy zadbać, aby rozpocząć remont zabytkowego budynku zgodnie z obowiązującym prawem?
Jakie kary mogą grozić za zamieszkanie w domu bez odbioru budowlanego?
Aby legalnie zamieszkać w świeżo wybudowanym domu konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego. Za jego brak grozi nam kara. Zanim się więc do niego wprowadzimy, musimy zgromadzić potrzebne dokumenty.
Jakie są minimalne, przepisowe odległości przy budowie domu?
Chcąc budować dom, musimy pamiętać o przepisach prawa budowlanego, które stanowią o wymaganych odległościach względem granicy działki. Jakie są zatem minimalne, zgodne z przepisami odległości od sąsiadujących budynków?
Granica działki a droga?
Zgodnie z prawem granicę działki wyznacza geodeta. To właśnie granica stanowi nasze pole manewru, nie tylko do zabudowy działki ale także ogrodzenia. Pytanie brzmi jak się zgodnie z prawem?