Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów
Warunki zabudowy - ile się czeka na decyzję?
Zanim przystąpimy do zakupu działki, warto uzyskać najpierw decyzje o warunkach zabudowy. Decyzja jest nam potrzebna w przypadku, gdy chcemy wybudować dom na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Garaż podziemny a granica działki
Często zdarza się, że przy okazji budowy domu na granicy działki dochodzi do konfliktów między sąsiadami. Jedna i druga strona rzuca wtedy przepisami, artykułami, wytycznymi geodetów... A co robić w sytuacji, gdy chcemy wybudować na naszej posesji podziemny garaż?
Jakie są prawa i obowiązki zarządcy budynku
Zarządcą nieruchomości może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Do posługiwania się tytułem zawodowym zarządcy nieruchomości upoważnione są tylko i wyłącznie osoby, które po zdaniu odpowiednich egzaminów zostały wpisane do ogólnopolskiego rejestru zarządców nieruchomości.
Budowa w granicy a przepisy prawne
Zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki w trakcie budowy jest aspektem uregulowanym prawnie i mamy obowiązek się do niego stosować. Zbyt małe odległości między sąsiadującymi budynkami mogą być także przyczyną konfliktów między ich właścicielami.
Czy można zalegalizować samowolę budowlaną?
Samowola budowlana jest poważnym problemem, a jego rozwiązanie nie jest łatwe. Ponadto w niektórych przypadkach będziemy zmuszenie do dokonania rozbiórki budynku, który został wzniesiony. W dodatku nieznajomość przepisów budowlanych nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do nich.
Problemy z wynajmowaniem mieszkań - regulacje prawne
Jeśli zmieniliśmy miejsce zamieszkania zdarza się że pozostawione mieszkanie staje się przedmiotem wynajmu. Jeśli lokatorzy są wypłacalni i bezkonfliktowi to mamy szczęście, jednak nie zawsze tak jest. Co zrobić kiedy wynajmujący stają się utrapieniem i nie stosują się do warunków umowy?
Jakie są regulacje prawne dotyczące sąsiedztwa/sąsiadów?
Konflikty między sąsiadami są na tyle powszechne, że do ich uregulowania wprowadzono konkretne prawa i obowiązki, które znajdziemy w kodeksie cywilnym. Istnieje kilka podstawowych przepisów, które mają zastosowanie w rożnych sporach i warto wiedzieć co możemy robić zgodnie z prawem, a czego nam zabrania.
Czy osoba niewidoma może podpisać u notariusza umowę kupna mieszkania?
Przepisy umożliwiają osobom niepełnosprawnym podpisywanie u notariusza umów, także umów kupna lub sprzedaży mieszkania. Muszą być w tej sytuacji zachowane jednak odpowiednie wymogi. Skutkiem niedochowania tych wymogów przez notariusza może być unieważnienie umowy kupna lub sprzedaży mieszkania, zawartej przez osobę niepełnosprawną.
Dostęp do drogi publicznej
Każda nieruchomość musi mieć dostęp do drogi publicznej. Nie można w żaden sposób pozbawić nieruchomości dostępu do drogi publicznej. O problemie dostępu do drogi publicznej często dowiadujemy się, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę. Wówczas, zostajemy poinformowani, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem działki.
Ubezpieczanie na czas okresowej pracy na wysokościach
Podczas wykonywania jakichkolwiek pracy najważniejsza rzeczą powinno być zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobom znajdującym się w najbliższej okolicy lub strefie ewentualnego zagrożenia. Czasem jednak nawet zastosowanie wszystkich zalecanych środków ostrożności nie wystarczy, aby uniknąć mniej lub bardziej groźnych wypadków.