Precyzyjne koszenie
Sezon na koszenie trawników trwa. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja wzrostowi trawy i przy regularnym cotygodniowym koszeniu pojawia się pytanie co robić z pokosem. W jaki sposób go zutylizować? Jedną z praktycznych opcji jest zabieg mulczowania.
Mulczowanie - Praktyczny poradnik ogrodnika
„Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później musi się zmierzyć z zagadnieniem utylizacji pokosu, który, szacunkowo, stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń można wykorzystać na kilka sposobów – można nią przykrywać rabaty kwiatowe, można ją odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Jedną z praktycznych metod zagospodarowania pokosu jest mulczowanie, ale pod warunkiem, że czynność tę wykonujemy prawidłowo.” – wyjaśnia Lidia Tokarska ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i architekt krajobrazu, praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon.
Mulczowanie jest nowoczesnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika, który polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą pokosu. Jest to ekologiczny sposób utrzymania trawy w zdrowej kondycji. Pozostawiony pokos ulega procesowi rozkładu i staje się naturalnym nawozem odżywczym dla trawnika. Jednocześnie mulczowanie zmniejsza parowanie wody z gleby i darni, zapobiega erozji gleby, spowalnia wzrost chwastów.
Efekty mulczowania są wymierne – ekologiczne odżywianie trawy i wykorzystanie pokosu - zmniejszenie ilości produkowanych odpadów ogrodowych. Mulczowanie za pomocą nowoczesnej kosiarki umożliwia bardzo drobne pocięcie źdźbeł darni i dodatkowo skraca czas pracy w ogrodzie – nie tracimy go na cały proces związany z opróżnianiem kosza.
Z drugiej strony, pojawiają się też obawy, że skutkiem mulczowania będzie gnicie pozostawionych źdźbeł czy tworzenie się tzw. filcu na powierzchni trawnika. „Należy obserwować trawnik – jeżeli jego kondycja osłabia się trzeba wprowadzić naprzemiennie koszenie ze zbiorem pokosu. W przypadku, gdy chcemy mieć równą zieloną darń czasami na jakiś czas trzeba zaprzestać mulczowania, a nawet wykonać dodatkowy zabieg wertykulacji. Często jednak przy dużych powierzchniach zadarnionego ogrodu celowe jest postawienie na pielęgnację ekstensywną ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Zawsze jednak wskazane jest przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym nie zaszkodzimy trawie i ekologicznie wykorzystamy pokos. Nieprawidłowo wykonywane mulczowanie może nieść zagrożenia w postaci filcu na trawniku, który hamuje wzrost darni i sprzyja rozwojowi różnych chorób. ” – wyjaśnia Lidia Tokarska.
Czytaj również: Indywidualny charakter ogrodzenia dzięki murkom gabionowym
Tajniki prawidłowego mulczowaniaTrawnik, na którym będzie przeprowadzane mulczowanie, musi być regularnie i dość często koszony – nawet co kilka dni. Podczas mulczowania na powierzchni można, bez szkody dla trawnika, pozostawiać tylko młode i delikatne źdźbła, ponieważ te szybciej ulegają rozkładowi a nie gniją.Regularne koszenie zapobiega też rozwojowi kwiatostanów, których nie powinno się pozostawiać w ściętej warstwie trawy. Pokos, który ma pozostać na powierzchni nie powinien też zawierać łodyg ani starych źdźbeł trawy, ponieważ te zaczną gnić zanim zajdzie proces rozkładu organicznego. Właśnie wówczas na powierzchni powstaje szkodliwy filc.Trawa do mulczowania powinna być sucha – ułatwia to równomierne rozłożenie warstwy pokosu na powierzchni i sucha warstwa ulegnie rozkładowi a nie gniciu.Pokos do mulczowania musi być bardzo drobno pocięty, by proces rozkładu przebiegał szybko.Warstwa pokosu pozostawiona na powierzchni powinna być cienka i równomiernie rozrzucona – zbyt duża ilość ściętej darni pozostawiona na powierzchni sprzyja gniciu, którego efektem będzie powstanie filcu i zahamowanie wzrostu trawy.Warto także zwrócić uwagę na rodzaj gleby, na której rośnie trawa. Na glebach wilgotnych, słabo przepuszczających wodę nie powinno się przeprowadzać mulczowania zbyt często. W przypadku innych rodzajów gleby, zwłaszcza piaszczystych, mulczowanie, poprzez dostarczenie składników pokarmowych, poprawia ich właściwości fizyczne.Trawnik, na którym wykonujemy mulczowanie, nie powinien być zbyt często nawożony – pamiętajmy, że właśnie mulczowanie jest formą „odżywiania” roślin.Trawnik mulczowany w sezonie powinien być dokładnie oczyszczony (wygrabiony) z resztek roślin na jesieni, by zimą nie dopuścić do tworzenia się filcu ani do rozwoju chorób trawy pod warstwą śniegu.
Narzędzia do mulczowaniaNarzędziem, które zapewnia sprawne i prawidłowe mulczowanie jest nowoczesna kosiarka wyposażona w system podwójny noży oraz system mielenia zmiennego, np. kosiarki Honda z serii Super Komfort (HRX) jak HRX 476 VKE o szerokości roboczej 47 cm i HRX 537 VYE o szerokości roboczej 53 cm.
Modele te posiadają innowacyjny system podwójnych noży MicroCut®, który tnie trawę ze zwiększoną częstotliwością, ponieważ nóż górny wykonuje cięcie podstawowe a dolny – cięcie wykańczające i ostatecznie oba noże bardzo dokładnie rozdrabniają pokos. Dzięki temu podczas mulczowania na powierzchni pozostawiamy cienką warstwę drobno pociętej trawy, która szybciej ulegnie procesowi rozkładu. Natomiast uzupełniający system mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia regulowanie ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody. Operator, za pomocą jednej dźwigni Clip Director, decyduje o tym jaka ilość pokosu będzie mulczowana a jaka zebrana do kosza. Rozwiązanie to może być dodatkowo wykorzystywane jesienią do mielenia liści.
Czytaj również: Uniwersalne rękawice do ogrodu
Istotnym w przypadku mulczowania elementem wyposażenia kosiarki jest regulacja wysokości koszenia, dzięki której również kontrolujemy ilość pokosu pozostawianego na powierzchni. Większa liczba stopniowania i większy zakres ustawiania wysokości koszenia zapewnia doskonalsze dostosowanie się do panujących warunków. Kosiarki HRX 476 VKE i HRX 537 VYE oferują 7-stopniową skalę regulacji.
„Układ podwójnych noży i system mielenia zmiennego są rozwiązaniami zaawansowanymi technicznie i ich celem jest umożliwienie prawidłowej pielęgnacji trawy na profesjonalnym poziomie bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi i przy jak najmniejszym nakładzie pracy człowieka. Są w pełni dostosowane do prac pielęgnacyjnych według zasad zalecanych przez profesjonalistów.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i urządzeń Honda w Polsce. „System mulczowania w istotny sposób ułatwia wykonywania czynności. W przypadku najlepszej do mulczowania wysokości trawy, ok. 4 cm, wystarczy, by operator ustawił dźwignię w położeniu ‘100% mulczowania’. Jeśli trawa jest wyższa, należy zastosować ustawienie pośrednie, którego efektem będzie częściowe mulczowanie. Dzięki temu zmniejszamy objętość pokosu, który pozostanie na powierzchni. Natomiast gdy trawa urosła naprawdę wysoka – dźwignię należy ustawić w pozycji ‘100% zbierania trawy’ a wówczas trawa będzie skoszona i jednocześnie przygotowana do kolejnego koszenia ale z mulczowaniem. Wszystko z zachowaniem reguł sztuki prawidłowego mulczowania.”
Dla osób zajmujących się pielęgnacją obszernych trawników wygodnym rozwiązaniem koszenia połączonego z mulczowaniem są traktory ogrodowe Honda HF 2417HM/HT i HF2622HM/HT przeznaczone do szybkiego koszenia powierzchni powyżej 1 500m2. Wyposażone są także w większe zbiorniki paliwa (ponad 8l), system Optiflow, system kontroli napełnienia i elektrycznego opróżniania kosza, 7-stopniową regulację wysokości koszenia, reflektor, który włącza się automatycznie po zapadnięciu zmierzchu. Niezawodność i wysoką wydajność zapewniają im przyjazne dla otoczenia silniki 4-suwowe. Model HF 2622 natomiast posiada najlepszy i najbardziej ekologiczny w swojej klasie silnik na rynku GXV660 o mocy 21,5 KM / 16 kW (punkt pracy w traktorku przy 13,8 kW), który gwarantuje doskonałą wydajność w trudnych warunkach,
W modelach tych zastosowano uproszczony system mielenia Versamow® jako opcję, którą można włączyć/wyłączyć zależnie od potrzeb. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w maszynach HF 2417 i HF 2622 jest synchronizacja podwójnych noży, która zwiększa wydajność koszenia. Dzięki tym udogodnieniom traktorki ogrodowe, jak również kosiarki z serii HRX, spełniają 3 funkcje: koszenia, zbierania, mielenia, w tym liści, dlatego znajdują zastosowanie w ogrodzie od wiosny po późną jesień.Dodatkowo, traktory ogrodowe Honda HF są przystosowane do łączenia z różnego rodzaju przystawkami, które znacząco poszerzają zakres ich stosowania wokół domu przez cały rok – mogą zatem służyć również do aeracji i ugniatania trawników, zamiatania ścieżek i chodników, piaskowania i odśnieżania czy przewożenia przyczepą o ładowności 350 kg sprzętu i odpadów ogrodowych.www.mojahonda.pl
Źródło: comunicat / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...