![Projekt domu – jak wybrać najlepszy?](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/0_Od_projektu_do_termomodernizacji_fot_Warsaw_Build.jpg)
Projekt domu – jak wybrać najlepszy?
Wybór projektu jest jednym z ważniejszych kroków na drodze do wymarzonego domu. Należy zatem dobrze określić swoje potrzeby i pragnienia, aby później nie czuć się rozczarowanym.
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z założeniami planu miejscowego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Może się bowiem okazać, że występują w nim ograniczenia, które już na wstępie wyeliminują część projektów.
Na kolejnym etapie warto przeanalizować jaki dom będzie najodpowiedniejszy na naszej działce. - Przede wszystkim trzeba uwzględnić jej wielkość, kształt, usytuowanie względem stron świata i drogi dojazdowej, ukształtowanie terenu oraz dostęp do mediów. Jeżeli działka jest wąska lub o bardzo nieregularnym kształcie może być konieczne zamówienie indywidualnego projektu – radzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl.
Ważnym krokiem jest wybór wielkości domu. Często jest ona ograniczona funduszami jakimi dysponujemy, nie tylko ze względu na wysokie koszty budowy, ale również eksploatacji. Jednak nawet jeśli stać nas na bardzo duży dom warto się zastanowić, czy jest on nam potrzebny. Powierzchnia budynku powinna być dostosowana do liczby mieszkańców oraz ich potrzeb, także tych przyszłych. Przykładowo młoda para planująca założenie rodziny musi uwzględnić przestrzeń dla przyszłego potomstwa. Warto też wybrać taki projekt, który umożliwi w przyszłości rozbudowę domu.
Czytaj również: Szybko rosną osiedla pod Poznaniem
Od tego kto będzie mieszkać w domu zależy również czy będzie to dom parterowy, piętrowy, z użytkowym poddaszem, czy też bez. Takich dylematów jest więcej, np. zabudować kuchnię, czy połączyć ją z salonem, uwzględnić jedną łazienkę, czy dwie, ile stanowisk powinien mieć garaż, itp. Zależy to nie tylko od ilości osób zamieszkujących w domu, ale także od ich stylu życia, wieku, stanu zdrowia, a także wzajemnych stosunków i przyzwyczajeń.
W dzisiejszych czasach, gdy obserwujemy znaczący rozwój ekologicznych technologii, warto przemyśleć kwestię ich zastosowania u siebie. Są one coraz bardziej dostępne i mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Przykładowe rozwiązania ekologiczne to rekuperator, pompa ciepła, czy panele słoneczne do ogrzania wody użytkowej.
Agata Polińska z serwisu Otodom.pl dodaje, iż często istnieje możliwość dokonania niewielkich zmian w gotowym projekcie, tak by jeszcze lepiej dostosować go do swoich potrzeb. Jest to dobre rozwiązanie dla osób mających jasno sprecyzowane potrzeby i nadal tańsze niż zakup projektu stworzonego na specjalne zamówienie.
Czytaj również: Czy za rok zabraknie środków na MdM?
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Przemyślane inwestycje kluczem do sukcesu Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Każda inwestycja jest inwestycją tylko wtedy, gdy może generować dochód. Przemyśl więc swoje kroki, aby tysiąckrotnie zwiększyć swoje aktywa finansowe. Cokolwi...
- Co aktualnie deweloperzy budują w Poznaniu i na ob... Liczba postów: 3 Grupa: Inwestycje no dużo w Poznaniu się dzieje, rzadko jestem, ale ilekoc przyjezdzam to zadziwia mnie to :) bardzo Poznan sie rozbudowal! ___________ https://vag-m ania.pl/po...
- Czy deweloperzy przygotowali wakacyjne promocje na... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje
- Nowe mieszkania od dewelopera - Co warto wiedzieć... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje Fajny artykuł sporo przydatnej wiedzy.
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 256 Grupa: Inwestycje Ja zastanawiam się nad mieszkaniem deweloperskim. Kolega mówił, że osiedle Augustówka Residence jest blisko stacji metra Wilanowska. Dojazd do centrum to ponoć....