Przed sezonem grzewczym – malujemy grzejniki
Nieubłaganie zbliża się jesienna plucha, podczas której z przyjemnością będziemy spędzać czas w ciepłym domu, pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty. Jesień to ostatni moment na przegląd i odświeżenie instalacji grzewczej oraz kaloryferów.
Czytaj dalej
Grzejniki stanowią nie tylko ważny element ogrzewania domu, ale także stanowią istotny detal wyposażenia całego wnętrza. Zniszczona i odpadająca z grzejników farba wygląda nieestetycznie, szpeci pomieszczenie, a także prowadzi do uszkodzenia powierzchni kaloryfera. Dlatego tak ważne jest zadbanie, aby były one starannie pokryte odpowiednią farbą, która zabezpieczy je przed korozją oraz pomoże idealnie wpisać się grzejnikom w wystrój pokoju.
Czytaj również: Proste i szybkie malowanie całego wnętrza
Ciepło w białym kolorze
Najczęściej stosowane w polskich domach i mieszkaniach grzejniki w białym kolorze, z czasem tracą swój blask oraz jasną barwę. Dlatego do ich odświeżenia warto zastosować emalię, która nie tylko pokryje niedoskonałości, ale także zapewni kaloryferom atrakcyjny wygląd.
– W ofercie marki Dekoral znajduje się wodorozcieńczalna emaila akrylowa przeznaczona do ochronnego oraz dekoracyjnego malowania elementów metalowych, miedzianych i żeliwnych, a w szczególności do urządzeń grzewczych. Dzięki temu możemy pokryć nią zarówno kaloryfery nowe, jak i starszej generacji – te zabezpieczone antykorozyjnie lub do malowania renowacyjnego. Właściwości emulsji sprawiają, że jest odporna na działanie temperatur nawet do 100° C – mówi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral. Emulsja do kaloryferów marki Dekoral nie żółknie, utrzymując śnieżnobiały satynowy połysk przez długie lata. Wystarczą 2-3 warstwy farby, aby pokryć wszelkie uszczerbki czy odpryski.
Czytaj również: Co warto wiedzieć o ścieralności farb wewnętrznych?
Precyzyjne wykonanie
Gwarancją atrakcyjnego i długotrwałego efektu jest prawidłowe przygotowanie powierzchni grzejników. W pierwszej kolejności należy oczyścić je z zanieczyszczeń, przeszlifować, odtłuścić oraz wysuszyć. Jeśli chcemy jedynie odmalować kaloryfery, warto je przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, następnie odtłuścić przy pomocy wody z dodatkiem detergentu. W przypadku odstających fragmentów poprzedniej farby trzeba je bezwzględnie usunąć, a następnie przeszlifować. Grzejniki miedziane także należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym do odsłonięcia właściwej powierzchni, spawy i zadziory wygładzić szczotkami stalowymi, po czym wszystkie elementy odtłuścić.
Po tak przygotowanym podłożu, bezpośrednio na oczyszczone powierzchnie, za pomocą pędzla lub wałka, można nakładać farbę – dobrze wymieszaną, a w razie potrzeby rozcieńczoną wodą pitną w ilości max. 2% objętości. Zanim nałożymy drugą warstwę emulsji powinniśmy odczekać min. 4 godziny. Pełne właściwości powłoka malarska uzyskuje po 72 godzinach. Warto w tym czasie przeprowadzić wietrzenie pomieszczenia, aż do całkowitego zaniku zapachu farby. Grzejniki malujemy zawsze zimne w temperaturze otoczenia od +10° C do +30° C. Nie zapomnijmy po zakończeniu prac umyć starannie narzędzi pod bieżącą wodą.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....