Przepisy dyrektywy, regulacje i trendy w zrównoważonym budownictwie
W ostatnim czasie dużo mówi się o zrównoważonym budownictwie, głównie za sprawą unijnych regulacji mających na celu ochronę środowiska oraz poprawę efektywności energetycznej budynków. Jednym z kluczowych elementów promujących zrównoważony rozwój jest dyrektywa budynkowa.
Czytaj dalej
Przepisy dyrektywy i ich znaczenie
Dyrektywa budynkowa (2010/31/EU) sama w sobie nie jest nowością – została przyjęta przez Parlament i Radę Europejską 19 maja 2010 r. co zapoczątkowało nową erę w projektowaniu i budowie budynków. Dlaczego dziś temat Dyrektywy jest nadal bardzo aktualny? W marcu bieżącego roku zostały przyjęte przepisy nowelizujące Dyrektywę. Co istotne, nowelizacja zakłada, że do 2050 roku sektor nieruchomości ma stać się neutralny dla klimatu.
Czym się charakteryzuje zrównoważony budynek?
Zrównoważony budynek to taki budynek, który charakteryzuje się dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędną gospodarką surowcami przez cały cykl budowlany. Szczególnie ważne jest ograniczenie zużycia wody i energii oraz minimalizacja wpływu materiałów budowlanych na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu mieszkańców.
Czytaj również: Powstał nowy obowiązek dla właścicieli domów i mieszkań - kto musi mieć świadectwo energetyczne w 2023 r.
Freepik
Założenia i kluczowe elementy dyrektywy dotyczącej budownictwa
Dyrektywa obejmuje szereg kluczowych zmian mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Jednym z głównych postanowień jest wprowadzenie obowiązku posiadania ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej przez budynki, co stanowiło znaczącą zmianę dla właścicieli nieruchomości.
Dyrektywa promuje również zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika, turbiny wiatrowe i przepływowe. Istotnym elementem jest wycofanie pieców gazowych i kotłów na węgiel.
Czytaj również: Jakie zmiany zaszły w wydawaniu decyzji środowiskowych dla instalacji fotowoltaicznych?
Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskie, zobowiązana jest do wdrożenia dyrektywy, co spowoduje konieczność przeprowadzenia remontów mających na celu zastosowanie narzuconych przez Unię Europejską rozwiązań energooszczędnych. Nowelizacja budzi duże emocje w przestrzeni publicznej, z uwagi na prognozowane wysokie koszty związane z jej realizacją. Koszty te będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków, przy ewentualnym wsparciu ze strony samorządów czy programów rządowych (o ile oczywiście takie będą wdrażane).
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 328 Grupa: Prawo
- profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...
- kupno mieszkania Liczba postów: 821 Grupa: Nieruchomoś... W moim odczuciu, Osiedle Aleksandria to propozycja dla tych, którzy chcą żyć w komfortowych warunkach i cenią sobie dobrą lokalizację. Jeśli jesteś zainteresowa...
- Pośrednik nieruchomości Liczba postów: 58 Grupa: Pośrednik/Z... Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub wynajmem nieruchomości, to warto odwiedzić stronę https://horyzontnieruchomosci.pl/ Znajdziesz tam oferty, które mogą speł...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 32 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...