Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) - długo kwitnąca, miododajna bylina

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) - długo kwitnąca, miododajna bylina

Przetacznik kłosowy jest darniową byliną dorastającą do 10-40 cm wys. Jego wyprostowane lub wzniesione łodygi pokryte są lancetowatymi liśćmi o dł. 2-8 cm w kolorze ciemnozielonym. Kwiatostan szczytowy w kształcie iglicy o dł. 5-20 cm pokrytej gęsto drobnymi, gwieździstymi kwiatkami w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym lub białym. Ta wyjątkowa roślina kwitnie długo od wiosny do jesieni, jednak jej dekoracyjne, miododajne kwiaty nie pachną ale za to przyciągają do ogrodu zapylacze, motyle i ptaki. W naturalnych warunkach występuje na obszarach Eurazji, gdzie porasta suche wzgórza, łąki, stepy i zarośla. W Polsce jest pospolity na całym niżu. Czytaj dalej

 

Istnieje również krzaczasta odmiana okrywowa przetacznika ( Veronica prostrata ), która charakteryzuje się gęstymi skupiskami kwiatów i rośnie do ok 25 cm wysokości.

 

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

 

Uprawa i pielęgnacja

Przetacznik to łatwa w uprawie i nie wymagająca specjalnych warunków roślina całkowicie mrozoodporna i szybko rosnąca ale nie inwazyjna.  Najlepiej będzie rósł w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu na glebie umiarkowanie żyznej i wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej o neutralnym pH. Należy unikać sadzenia w miejscach wietrznych, ponieważ długie, wyprostowane łodygi przetacznika mogą się łamać pod wpływem silnego wiatru. Można zastosować podpory lub sadzić go pomiędzy innymi roślinami. Na zimę uschnięte pędy przycinamy ok 2-3 cm nad ziemią. Wiosną roślina urośnie do pełnej wysokości.

 

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

 

Gotowe sadzonki wsadzamy do gruntu wczesną wiosną, gdy ziemia na grzeje się już wystarczająco. Do wykopanego dołka dwukrotnie większego od donicy dosypujemy kompostu, wsadzamy sadzonkę, zasypujemy ziemia i nsp. obficie podlewamy.  Dobrze jest ziemię wokół rośliny przykryć ściółką, aby zmniejszyć parowanie wody. W okresie suszy należy roślinę podlewać, ale uwaga zbyt duża ilość wody w podłożu i liściach będzie powodować pleśń i choroby grzybowe oraz gnicie korzeni.  Co kilka lat jesienią lub wiosną bylinę można podzielić w celu zmniejszenia rozrostu lub pozyskania nowych sadzonek.

 

Na wiosnę można roślinę wokół zasilić kompostem ale nawet bez nawożenia da sobie radę. 

 

Czytaj również: Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

 

Zastosowanie

Przetacznik kłosowy jest chętnie uprawiany ze względu na długie i atrakcyjne kwitnienie. Świetnie sprawdza się na rabatach i ogrodach skalnych oraz wzdłuż budynków i ogrodzeń. Można też go wykorzystać jako obwódkę. Jest świetnym akcentem pionowym, zwłaszcza gdy rosną wokół niego niskie rośliny.

Posadzony z innymi roślinami w donicach i skrzynkach balkonowych stworzy atrakcyjną kompozycję. Ma również zastosowanie jako kwiat cięty do wazonów i suchych kompozycji.

 

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

 

Choroby i szkodniki:

  • Mączniak rzekomy 
  • Mączniak prawdziwy
  • Rdza liścia
  • Zgnilizna korzeni
  • Ślimaki i mszyce również stanowią problem dla zdrowia przetaczników

 

Czytaj również: Werbena patagońska Verbena bonariensis (syn. Verbena patagonica) – kwitnąca do pierwszych przymrozków i przyciągająca motyle

 

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

Przetacznik kłosowy (veronica spicata)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 109

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >