Przewody elektryczne: podstawy instalacji

Przewody elektryczne: podstawy instalacji

Poprawne okablowanie domu lub mieszkania to podstawa wygodnego (i bezpiecznego!) użytkowania. Aby doprowadzić elektryczność i nie popełnić błędów, trzeba mieć i fachową wiedzę, i doświadczenie. W tym artykule dowiesz się kilku rzeczy, z którymi musi mierzyć się profesjonalista, aby podłączyć przewody elektryczne i się przy tym nie pogubić. Gotowy? Czytaj dalej

Kable elektryczne a zasady bezpieczeństwa

Przewód elektryczny potrafi być bardzo łatwy w obsłudze, o ile ma się do niego prawidłowe podejście. W innym wypadku może dojść do porażenia prądowego, pożaru lub nawet śmierci. Dlatego bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową i to dotyczy zarówno przewodów, jak i gniazd elektrycznych, a także miejsca, w którym się one znajdują. Poniżej prezentujemy parę podstawowych zagadnień dotyczących tego problemu.

 

Skuteczna ochrona przed wilgocią

Dla większości z nas jest czymś nader oczywistym, że wilgoć i elektryka powinny trzymać się od siebie z daleka, jednak są sytuacje, w których nie da się tego uniknąć. Duże stężenie pary wodnej jest obecne chociażby w łazienkach, gdzie jest całkiem sporo kabli elektrycznych, które doprowadzają prąd do zamontowanych na stałe elementów oświetlenia. Kiepska ochrona przed wilgocią może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia układu.

 

Przewody elektryczne: podstawy instalacji

 

Czytaj również: Czy mamy świadomość zagrożenia porażeniem prądem w domu?

 

Izolacja to podstawa w takich przypadkach. Każdy elektryk wie, że dobrej jakości przewody elektryczne nie powinny mieć żadnych przerw ani uszkodzeń w warstwie izolacyjnej, gdyż nawet najdrobniejsza dziurka może wpuścić do kabla cząsteczki wody. Miejsca łączenia również muszą być odpowiednio osłonięte. Warto o tym pamiętać, ponieważ kuchnie, pralnie i łazienki są częstym źródłem bardzo poważnych problemów nawet przy średnim poborze mocy.

 

Wyłączniki nadprądowe

To urządzenia zabezpieczające instalację przed skutkami złego przepływu elektryczności. Innymi słowy, są to po prostu korki, które od czasu do czasu lubią sobie strzelić. To dobry znak tak naprawdę, bo dzięki niemu wiemy, że mechanizm zabezpieczający zadziałał prawidłowo i uchronił nas przed negatywnym efektem korzystania z prądu elektrycznego.

 

Aby jednak wyłączniki były skuteczne, kable i przewody elektryczne muszą zostać poprawnie umieszczone w listwach. Chaos i plątanina jest częstym rezultatem działalności amatora, który może do tego nie wiedzieć, że do jednego bezpiecznika nie wolno podłączyć więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych lub 20 punktów oświetleniowych. Konsekwencją zlekceważenie tego rodzaju wytycznych bywa nieprawidłowe funkcjonowanie wyłączników nad i różnicowoprądowych, a to z kolei może skończyć się katastrofą.

 

Przekrój żyły

Dobór odpowiedniego okablowania też ma znaczenie w związku z natężeniem prądu w budynku i ustawieniami wyłączników. Generalnie rzecz biorąc, im mocniejsze przewody w danym układzie, tym więcej amperów powinien obsługiwać wyłącznik. Kable o małym przekroju mają z założenia mniejsze wymagania, jednak przewód elektryczny 3x2 5, na przykład, będzie już potrzebował innego podejścia. Trzeba umieć się w tym rozeznać, żeby uniknąć pomyłek. Dla zdolnego elektryka to wiedza podstawowa. Dla amatora – niekoniecznie. Wielu z nas nawet nie konsultuje takich rzeczy z fachowcem, a potem dziwi się, że korki nie działają jak należy. Przestrzegamy więc: nie rób niczego sam, jeśli masz jakieś wątpliwości lub brakuje ci doświadczenia.

 

Poprawne umiejscowienie instalacji elektrycznej

Oczywiście, powyższe zagadnienia to tylko przykłady tematów, w które należy się zagłębić podczas prac związanych z rozmieszczeniem elektryki w domu lub mieszkaniu. Umiejscowienie centrali sterująco-zabezpieczającej (rozdzielnicy) jest również zadaniem o dość strategicznym charakterze. Zacznijmy od tego, że powinna być relatywnie blisko punktów poboru mocy, a także wejścia do domu lub garażu. Rozdzielnica powinna też być umieszczona w miejscu, gdzie dostęp do niej będzie wygodny. Nie zaleca się zatem stawianie jej zaraz przy podłodze lub u sufitu. Pod żadnym pozorem nie należy też centrali zagracać.

 

I o tym często zapominają gospodarze, którzy postanowili samodzielnie poprowadzić przewody przeznaczone do codziennego użytku. Później, w razie potrzeby, ciężko jest się dostać do rozdzielnicy i wiąże się to z dodatkowym kłopotem. Co równie istotne, w standardowym domu jednorodzinnym pojemność centrali powinna dać możliwość montażu przynajmniej 24 modułów z uwzględnieniem miejsca na rozbudowę systemu w przyszłości.

 

Przewody, kable, elektrozłączki... Gdzie kupić najlepiej?

W internecie. To tak naprawdę najlepsza gwarancja, że różnego rodzaju przewody elektryczne będą dostępne w wymaganych ilościach wraz z akcesoriami typu zegary czy lampki kontrolne. Fotowoltaika również się tam znajdzie... Prawdą jest, że dobry sklep internetowy jest w stanie zaopatrzyć klienta w znacznie większym zakresie niż ma to miejsce w sklepie stacjonarnym. Ceny też bywają niższe, a i z dostawą nie ma problemu, ponieważ firmy kurierskie działają dzisiaj szybko i rzetelnie. Co ciekawe, zakupy w internecie mogą wiązać się z darmową dostawą w ogóle, i to pod same drzwi.

 

Czytaj również: Prąd na budowie, czyli kilka słów o taryfie budowlanej

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
  • Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
  • Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
  • „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
  • budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 295

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >