Przycinanie żywopłotu jesienią

Przycinanie żywopłotu jesienią

Aby ogród w kolejnym sezonie mógł cieszyć nas swoim wyglądem, warto zaplanować już dziś czynności, które wprowadzą go w stan zimowego snu. Żywopłot odpowiednio przygotowany na chłodniejsze dni łatwiej i szybciej stanie się oazą zieleni na wiosnę. Już kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych może znacząco wpłynąć na jego wegetację. Czytaj dalej

 

Aby żywopłot zachował swoje najlepsze kształty, warto zadbać o niego szczególnie dwa razy w sezonie i skrócić go pożądanej długości. Jesienią warto przyciąć zielone ogrodzenie o około 10 cm, dzięki czemu pędy staną się gęstsze i zdrowsze- roślina nie będzie traciła swojej energii na niepotrzebny wzrost przed zimą. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury jesienią, co w efekcie może doprowadzić do ich uschnięcia. Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

 

Czytaj również: Żywopłot - alternatywa dla ogrodzenia

 

„Istnieje wiele gatunków i rodzajów żywopłotów, ale jest kilka zabiegów wspólnych, które można wykonywać na każdym rodzaju rośliny. Przede wszystkich wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. Jeżeli posiadamy żywopłoty formowane, można przystrzyc je do płaskiej powierzchni, dzięki czemu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny. Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu. Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

 

Czytaj również: Rośliny na balkon i taras

 


 

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów muszą być  ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami może spowodować uszkodzenia pędów. Zdarza się, że doprowadza to do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika. Bardzo dobrym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów. Pozwalają one na oszczędność czasu, a także szybsze wykonywanie swojej pracy. Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia. Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocnym mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.

 

Czytaj również: Hodowla ziół w Twoim domu

 


Najlepsze do pracy:

Nożyce Husqvarna 325HD75x - łączą ergonomiczną konstrukcję z wysoką jakością i doskonałymi efektami pracy. Maszyna jest wyposażona w silnik E-TECH® oraz system LowVib®, skutecznie tłumiący drgania.

Nożyce Husqvarna 122HD60 - to ciche i lekkie nożyce do żywopłotu, do użytku własnego, z funkcjami ułatwiającymi pracę, takimi jak Smart Start® i regulowany tylny uchwyt. 

Nożyce Husqvarna 136 Li HD50 - ciche, lekkie, idealnie wyważone i proste w obsłudze nożyce do żywopłotu dla wymagających użytkowników, ogrodników i osób zajmujących się pielęgnacją zieleni.

Źródło: ComPress / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19400 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >