Przydomowa instalacja gazu płynnego – z jakich elementów się składa?

Przydomowa instalacja gazu płynnego – z jakich elementów się składa?

Dzięki instalacji gazu płynnego gospodarstwo domowe może mieć dostęp do gazu nawet tam, gdzie nie ma zasięgu sieć gazowa. Podstawowym elementem takiej instalacji jest zbiornik, który należy umieścić w pobliżu budynków mieszkalnych. Jeśli uważamy, że jego widok zepsuje nam koncepcję przydomowej przestrzeni, możliwe jest zainstalowanie go pod ziemią. Czytaj dalej

Zbiornik jako podstawowy element instalacji gazu płynnego

Najważniejszym elementem instalacji gazu płynnego jest zbiornik na gaz. Można go kupić lub wydzierżawić od dostawcy gazu płynnego. Zbiorniki dostępne są w trzech rozmiarach: 2700 l, 4850 l i 6400 l. Na potrzeby domu jednorodzinnego, ogrzewanego gazem, powinien wystarczyć najmniejszy z tych zbiorników, uzupełniany dwa razy w roku. Zbiornik na gaz może zostać zainstalowany na ziemi lub po ziemią. Instalacja naziemna jest łatwiejsza i możliwa nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiornik podziemny natomiast nie zakłóca kompozycji przestrzeni wokół domu (na powierzchni widoczny jest tylko jego właz), wymaga zachowania mniejszych odległości od budynków, linii wysokiego napięcia i studzienek kanalizacyjnych niż zbiornik naziemny.

 

Czytaj również: Izolacje i efektywność energetyczna w przemyśle – trendy 2015 w EXPO Kraków.

 

przydomowa instalacja gazu płynnego

 

Płyta fundamentowa pod zbiornikiem

Pod zbiornikiem na gaz musi zostać umieszczona płyta fundamentowa. W przypadku zbiornika naziemnego płyta powinna mieć przynajmniej 20 cm, w tym 10 cm powinno wystawać nad powierzchnię gruntu. Płyta zbiornika podziemnego powinna mieć minimum 25 cm.

 

Urządzenia służące do pomiaru poziomu gazu

W zbiorniku lub w jego włazie znajduje się elektroniczny poziomowskaz, dzięki któremu można zorientować się, kiedy potrzebna będzie dostawa gazu. Na ścianie budynku montuje się skrzynkę gazową z licznikiem. Często znajduje się w niej także urządzenie telemetryczne, dzięki któremu informacja o zużyciu gazu może być przesyłana bezpośrednio do dostawcy, aby mógł on w odpowiednim momencie uzupełnić gaz w zbiorniku klienta. W skrzynce znajduje się główny zawór gazu, umożliwiający odcięcie jego dopływu w przypadku awarii.

 

Przewody gazowe

Od zbiornika na gaz do skrzynki biegnie przeprowadzony częściowo pod ziemią, na zagęszczonym piasku, przewód gazowy. Przewody gazowe znajdują się także w domu, doprowadzają gaz do urządzeń, które z niego korzystają, m.in. kotła centralnego ogrzewania i kuchenki gazowej. 
Przewodów gazu nie można obudowywać ani zakrywać. Wykonanie instalacji gazu płynnego mają w swojej ofercie dostawcy gazu. Tylko skorzystanie z usług fachowców pozwoli na bezpieczne, szybkie i zgodne z przepisami przyłączenie gazu płynnego.

 

Czytaj również: Ochrona przewodu izolacyjnego

 

 


Źródło: amerigas / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 111

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >