Przygotowanie narzędzi ogrodniczych do sezonu

Przygotowanie narzędzi ogrodniczych do sezonu

Mówi się, że niektórzy ludzie mają „dobrą rękę do roślin” i traktują je jak żywe istoty. Pewne jest zatem, że jak każde stworzenie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nikt nie zatroszczy się o nasze rośliny tak, jak odpowiednio przygotowane narzędzia, które posłużą nam w czasie okresu wegetacyjnego. Jak przygotować zatem nasze akcesoria ogrodowe, aby praca z nimi była bezpieczna i komfortowa, a rośliny odpowiednio zadbane? Jeśli nie zdążyłeś zakonserwować ich przed zimą, nic straconego – razem z naszym ekspertem zdradzamy kilka sprawdzonych sposobów. Czytaj dalej


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tak samo, jak najlepsza jakość narzędzi, ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Zanim zaczniemy delektować się godzinami spędzonymi w ogrodzie i leniwymi promieniami słońca warto zacząć od podstaw.  Uszkodzone narzędzia stanowią zagrożenie zarówno dla roślin, jak i użytkownika, dlatego pierwszym podjętym przez nas krokiem przed rozpoczęciem sezonu powinien być wykonany solidnie przegląd i czyszczenie sprzętu. Niejeden z nas będzie miał dylemat: powierzyć to zadanie profesjonalistom czy podjąć wyzwanie? Jak się okazuje, nie zawsze samodzielna konserwacja sprzętu bywa bezpieczna.


przygotowanie narzędzi ogrodniczych do sezonu

 

Czytaj również: Wyrywacz do chwastów - przyrząd, dzięki któremu nie obciążamy kręgosłupa podczas prac ogrodowych

 

- Wiosenne porządki zwykle rozpoczynamy od pielęgnacji trawnika oraz żywopłotu. Do tych prac najczęściej wykorzystujemy narzędzia elektryczne, a w tym przypadku musimy zachować szczególną ostrożność. Użytkownikom, którzy posiadają przycinarki elektryczne zaleca się wizytę w autoryzowanym serwisie, ponieważ konieczne jest sprawdzenie szczotek węglowych po przepracowanych stu pięćdziesięciu godzinach. Serwis będzie pomocny także przy profesjonalnym przeglądzie naszej kosiarki spalinowej, gdzie nie tylko wymienimy olej, oczyścimy filtr powietrza i świecę zapłonową, ale przede wszystkim naostrzymy i wyważymy nóż. Tę ostatnią czynność najbardziej odradzamy przeprowadzać na własną rękę.  Nieumiejętne naostrzenie noża i wyważenie go to częsta przyczyna złej pracy kosiarki, która zamiast równomiernie przycinać naszą trawę może wyrywać ją z ziemi tworząc tzw. ubytki. W przypadku wszystkich narzędzi, nie tylko elektrycznych, trzeba pamiętać o tym, by były one zawsze czyste i ostre. - mówi ekspert Grzegorz Kowalczyk z firmy Krysiak.



Zrób to sam

Nie zawsze jednak wizyta w serwisie z naszym sprzętem jest konieczna. Narzędzia do kopania, takie jak grabie czy łopaty, dzięki kilku sprawdzonym sposobom bez trudu sami doprowadzimy do lśnienia. Podpowiadamy, że nie wystarczy umyć ich samą wodą – pozbędziemy się wtedy co prawda brudu, ale nie zarazków. Efekt sterylnie czystych narzędzi uzyskamy tradycyjnym sposobem: spirytus rozprawi się ze wszystkimi bakteriami. Konieczne na koniec będzie wysuszenie sprzętu, który wystarczy poddać wpływowi promieni słonecznych – w przeciwnym razie mógłby ulec korozji.  Niewielkim kosztem, ponieważ spirytus zakupimy za kilka złotych, a prosto i skutecznie. Na nic zda się nam jednak czysty, ale tępy sprzęt. Żeby nie rozpoczynać naszej ogrodniczej kariery walką z wiatrakami, równie ważne jest naostrzenie sprzętu.

 

przygotowanie narzędzi ogrodniczych do sezonu

 

Czytaj również: Zakończenie sezonu ogrodniczego - właściwe przechowywanie narzędzi

 

- Najszybszym sposobem będzie użycie szlifierki. Ostre narzędzia mają kluczowe znaczenie dla rozwoju roślin – używanie tępych może skutkować powstaniem trudnych do zagojenia ubytków i ran. Zaoszczędzimy przy tym sporo czasu, a prace przebiegną sprawnie.  Warto zadbać więc o swój sprzęt, by owocnie zacząć sezon – dodaje ekspert.

Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >