Przygotowanie ogrodu do przyjścia zimy

Przygotowanie ogrodu do przyjścia zimy

Nadeszła jesień – kolejna malownicza pora roku. Oznacza definitywny koniec lata, ale nie odpoczynek od prac w ogrodzie. Październik to kolejny pracowity okres dla właścicieli posesji i ogrodów, choć wiele roślin powoli przygotowuje się do zimy. Jest to doskonały moment na sadzenie roślin i przesadzanie oraz dzielenie bylin. Czytaj dalej

 

Rośliny iglaste przesadzane w październiku mają najlepsze warunki do zakorzenienia się do zimy. Warto także wysiać rośliny dwuletnie, które zakwitną wiosną. Październik jest również doskonałym miesiącem na sadzenie późnych roślin cebulowych, które w kolejnym roku kwiatami pięknie ozdobią ogród. „Jesienią warto także pamiętać o odmłodzeniu żywopłotów liściastych, oprysku ochronnym na drzewach owocowych oraz o pielęgnacji trawy.

 

Czytaj również: Ochrona drewnianych mebli ogrodowych

 

Pod koniec sezonu trzeba również zabezpieczyć rośliny przed mrozami, a zwłaszcza rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Sprawdzoną metodą ocieplania jest kopczykowanie - na przykład róż, rozkładanie grubej warstwy ściółki – np. wokół rododendronów, azalii japońskich, hortensji, wrzosów i wrzośców, oraz otulanie roślin stroiszem lub słomą. Istotne jest też zapewnienie przed zimą odpowiedniego poziomu wilgoci zwłaszcza rośliną zimozielonym o dużych liściach.” – doradza Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. 

 

 

Pielęgnacja trawników w październiku

Z końcem lata trawa rośnie coraz wolniej, ale nie oznacza to zaprzestania prac pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy, by trawa nadal byłą piękna i przetrwała zimę, musimy jesienią jeszcze o nią zadbać. W październiku należy trawę systematycznie grabić oraz oczyszczać z liści, by uchronić darń przed chorobami,  i kosić. Częstotliwość koszenia, raz czy dwa razy w miesiącu, zależy od aury i tempa wzrostu prawy. „W tym okresie ważne jest, by nie kosić zbyt krótko. O tej porze zaczynamy kosić darń nieco wyżej niż latem, aby umożliwić trawie gromadzenie składników odżywczych pomagających przetrwać zimę. Dlatego warto posłużyć się kosiarką z regulowaną wysokością koszenia. Nadal warto pamiętać o sprawdzeniu ostrości noży, by nie ranić darni tępym ostrzem. Istotne jest też, aby nie dopuścić do przerostu źdźbeł i pozostawiania skoszonych resztek na trawniku. Przed zimą dobrze jest jeszcze trawę dokarmić nawozem jesiennym z niską zawartością azotu.” – dodaje Lidia Tokarska.

 

Czytaj również: Jesienna pielęgnacja trawnika 


Jesienną porą, gdy trawę kosimy wyżej niż to robimy latem, najlepiej sprawdzają się kosiarki wyposażone w regulację wysokości koszenia, np. Honda HRX 476 oraz HRG536.

 

Model HRX476 z serii Super Komfort, o szerokości koszenia 47 cm, ułatwia koszenie dzięki centralnej 7-stopniowej regulacji wysokości koszenia od 2,5 – 7,9 cm oraz precyzyjnemu systemowi podwójnych noży MicroCut®, który zapewnia dokładniejsze rozdrobnienie źdźbeł roślin.

 

 

Maszyna ta znajduje dodatkowe zastosowanie w okresie jesiennym, gdyż umieszczony w niej system mulczowania zmiennego Versamow® umożliwia zbieranie do kosza oraz mielenie trawy i liści bez dodatkowych części ani narzędzi.

 

Natomiast kosiarki z serii IZY, HRG536, o szerokości koszenia 53 cm, wyposażone są w 6-stopniową regulację wysokości koszenia oraz podwójne ostrze, zapewniające prawidłowe cięcie darni.

 

Czytaj również: Pielęgncja drewna

 

Jesienny trawnik wygodnie jest także pielęgnować poręczną i lekką kosą, np. plecakową Honda UMR 435E T, której stelaż dostosowuje się do kształtu pleców. Dzięki temu urządzenie jest wygodne i zapewnia stabilną pozycję podczas pracy.  Sprawne przycięcie trawy w trudno dostępnych miejscach umożliwiają także kosy Honda UMK 425 i 435, które wraz z przystawkami służą też do przycinania krzewów i drzewek.

 

 

Przycinanie żywopłotów liściastych

Coraz częściej obserwuje się trend do wykorzystywania do nasadzeń żywopłotowych roślin liściastych naszej strefy klimatycznej w zamian za obce w naszym krajobrazie żywotniki. „Szczególnie przydatnym gatunkiem jest grab, który bardzo dobrze znosi cięcie. Początek października jest szczególnie wskazanym terminem na formowanie żywopłotów i szpalerów grabowych. Docinane o tej porze rośliny zdążą wypuścić jeszcze młode, króciutkie gałązki. Graby pozostawiają zaschnięte liście na młodych pędach przez zimę. Dzięki jesiennemu przycięciu uzyskamy gęstą osłonę chroniącą nas przed wiatrem.” – wyjaśnia Lidia Tokarska.

 

Czytaj również: Łatwiejsze sprzątanie jesiennych liści

 

Przycinanie odmładzające można z łatwością wykonać nożycami do żywopłotów o jednostronnym lub dwustronnym ostrzu. Nożyce Honda z serii HHH, wygodne w użyciu, ciche i  lekkie, wyposażone są w mini czterosuwowe silniki 4-GX 25 o wadze 2,76 kg, które równocześnie są przyjazne dla środowiska dzięki obniżonemu poziomowi emisji spalin. Specjalna konstrukcja nożyc, gwarantująca możliwość obrotu o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez zakłóceń w pracy, zapewnia łatwość wykonywania pracy. Nożyce Honda HHH 25D-60E z ostrzem obustronnym o długości 55 cm umożliwiają cięcie pędów do 1,9 cm grubości, co nieraz jest konieczne przy zabiegu odmładzania roślin. Natomiast model HHH 25S – 75E posiada dodatkowo deflektor - listwę ułatwiającą odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Układ automatycznej dekompresji zapewnia szybki start silnika, a niska waga tych  urządzeń i doskonałe ich wyważenie oraz ergonomiczne i regulowane uchwyty znacząco podnoszą komfort obsługi i usprawniają pracę.

 

W przypadku wyższych szpalerów, doskonale sprawdzają się kosy Honda UMK 425 i 435, które dzięki przystawkom służą również do przycinania gałęzi na wysokości. Specjalne przystawki montowane są na końcu kosy, dzięki czemu możemy z łatwością sięgnąć znacznych wysokości i dolnych partii roślin bez konieczności schylania się. Podkrzesywarka do  gałęzi sięga na wysokość 3,5 m i tnie gałęzie o średnicy nawet powyżej 15 cm. Przystawka do przycinania żywopłotów również zapewnia sprawne i wygodne wykonanie pracy, ponieważ można ustawiać ją pod różnymi kątami. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy w łatwy sposób ciąć żywopłot z każdej strony na wysokość do 3 m.

 

 

Przygotowanie ogródka warzywnego do zimy

Początek jesieni to czas zbierania ostatnich plonów w ogródku warzywnym, po czym należy przygotować zagony do zimy. Polega to na przekopaniu ziemi, dzięki czemu poprawimy przepuszczalność gleby i wydobędziemy na powierzchnię szkodniki, które wyginą podczas mrozów. Pozostawiona luźno przekopana, niewyrównana gleba zgromadzi przez zimę dużo wilgoci potrzebnej rośliną na wiosnę. W przydomowym ogródku  do przemieszania wierzchniej warstwy gleby pomocna

 

Czytaj również: Ekologiczny nawóz do roślin

 

będzie lekka glebogryzarka Honda FG110. Obsługa urządzenia nie wymaga wysiłku, ponieważ silnik umieszczony pionowo nad nożami sprawia, że glebogryzarka sama łatwo zagłębia się w ziemi. Z uwagi na niewielką szerokość roboczą 23cm jest szczególnie zalecana do spulchniania gleby na wąskich zagonach, w szklarniach, tunelach. 

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1071

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >