Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy
Dobrze przygotowana gleba w ogrodzie jest jednym z warunków sukcesu ogrodnika. Od jej przygotowania na nowy sezon zależy piękno rabat kwiatowych i jakość plonów, jeśli w ogrodzie mamy także zakątek warzywny czy zielny.
Czytaj dalej
Spulchnianie i napowietrzanie wraz z dożywieniem gleby jest wskazane przede wszystkim po odejściu zimy, by stworzyć roślinom – trawie, jeśli planujemy założyć trawnik oraz kwiatom, warzywom i ziołom jak najlepsze warunki do kiełkowania, zapuszczania korzeni i dalszego rozwoju. Warto tę czynność powtórzyć, zależnie od potrzeb i prowadzonych upraw, jeszcze kilkakrotnie w sezonie.
W przypadku planowanych grządek warzywnych, warto też sprawdzić jakość gleby. Wynikiem takiej analizy będzie określenie odczynu pH i zawartości składników pokarmowych NPK. Najlepszym sposobem użyźnienia podłoża jest rozścielenie kompostu, dzięki czemu zwiększymy właściwości sorpcyjne gleby i jednocześnie ograniczymy wypłukiwanie nawozów. Zależnie od odczynu pH podłoża można także przeprowadzić wapnowanie, które poprawia strukturę gruzełkową gleby i zwiększa stopień jej dotlenienia.
Łopata czy glebogryzarka?
Przekopanie gleby, wymieszanie jej z nawozem, z zasady jest pracą ciężką, ale może być z łatwością wykonana za pomocą glebogryzarki – której parametry powinny być dostosowane do warunków, potrzeb i planowanego zakresu prac, np. urządzenia w wersji mini do pracy na wąskich zagonkach jak glebogryzarka SSCL E Honda Versatool i Honda FG 110 czy maszyny wielozadaniowe, przeznaczone do całorocznej eksploatacji, jak np. najbardziej zaawansowane technicznie glebogryzarki Honda FJ 500. Glebogryzarki czyli wyspecjalizowane maszyny służą do:
- przekopywania, spulchniania i napowietrzania ziemi,
- przygotowania podłoża pod siew, do zakładania trawników oraz ogródków warzywnych i do sadzenia roślin.,
- mieszania gleby z nawozami naturalnymi i sztucznymi,
- rozdrabniania grud po orce,
- z podłączanymi przystawkami, jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania - mają znacznie szerszy zakres zastosowania przez okrągły rok.
Jaka glebogryzarka?
„Prawidłowy wybór glebogryzarki będzie łatwy, jeśli zestawimy nasze konkretne potrzeby z kluczowymi parametrami maszyny.” - Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. „Do najważniejszych cech glebogryzarki należy moc silnika, szerokość robocza, ergonomia i komfort obsługi. Ważne, z punktu widzenia optymalnego wykorzystania maszyny, są także różne możliwości jej zastosowania. Warto pamiętać, że nowoczesne glebogryzarki są maszynami wielofunkcyjnymi, przystosowanymi do łączenia ich z osprzętem. Na przykład model Honda FJ 500 z dołączonym lemieszem zastępuje zimą odśnieżarkę.”
Do istotnych parametrów technicznych glebogryzarki należą:
- szerokość robocza – powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, na której będzie pracować,
- moc silnika - im wyższa moc silnika, tym większa wydajność i niezawodność urządzenia,
- opcje zmiany parametrów pracy – taka możliwość oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności. Opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy umożliwia dostosowanie trybu pracy do rodzaju gleby,
- wielozadaniowość – maszyny współpracujące z innymi urządzeniami mają szerszy zakres zastosowania, pełniąc funkcje innych urządzeń,
- regulacja uchwytu rączek – ułatwia obsługę glebogryzarki,
- mobilność – koło transportowe lub małe gabaryty znacznie ułatwiają przemieszczanie maszyny.
Czytaj również: Twój idealny ogród
Glebogryzarki dostosowane do różnych potrzeb
Glebogryzarka SSCL E Honda Versatool
Urządzenie o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczone do przygotowania podłoża pod niewielki trawnik lub uprawy warzywne – spulchnienia, napowietrzenia oraz do przemieszania ziemi z nawozem. Glebogryzarka SSCL E, pracująca na wydajnym i niezawodnym silniku jednostki napędowej Honda UMC 435, sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby. Zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy i nie narażanie rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie do pracy na ograniczonym terenie – wąskich grządkach, ogródkach warzywnych i zielnikach, w uprawach prowadzonych na podniesionych grządkach i w tunelach.
Glebogryzarka Honda FG110 - uniwersalna i ekologiczna
Spalinowa glebogryzarka-opielacz Honda FG110 z serii MINI – lekka i kompaktowa – o szerokości roboczej 23 cm jest idealnym narzędziem do pracy na niewielkich i wąskich powierzchniach: w ogródkach i przydomowych warzywnikach, w szklarniach i tunelach, inspektach czy też np. przy uprawie truskawek. Służy do spulchniania i napowietrzania gleby, jej przygotowania pod siew i uprawy, do nasadzeń krzewów ozdobnych i mieszania ziemi z nawozami. Doskonale sprawdza się przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika.
Jest to maszyna niezawodna w wieloletniej eksploatacji i bardzo łatwa w obsłudze – nie wymaga od użytkownika dużego wkładu siły fizycznej. Silnik, znajdujący się pionowo nad nożami sprawia, że maszyna lekko zagłębia się w ziemię. Niezawodność i wydajność maszyny zapewnia przyjazny dla otoczenia 4-suwowy silnik o mocy 1KM. Jego nowoczesna konstrukcja wpływa na mniejsze zużycia paliwa i obniżenie poziomu emisji spalin, zaś niski poziom wibracji – na obniżenie dźwięku pracy silnika, która jest znacznie mniej uciążliwa dla otoczenia. Niewielkie rozmiary FG110 i waga (13 kg) umożliwiają sprawne przenoszenie oraz przewożenie maszyny w bagażniku samochodowym.
Honda F220 - glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym
Glebogryzarka Honda F220 o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, pracująca na silniku Honda GXV 57 o mocy 2 KM jest stosowana do szeregu różnorodnych prac w ogrodach wszelkiego formatu – na małych i dużych powierzchniach. Łączona z dodatkowym osprzętem, służy do spulchniania i napowietrzania ziemi, mieszania jej z nawozami, do wertykulacji i aeracji, a zimą – do odśnieżania. Współpracuje również z pługiem do orki, kultywatorem czy obsypnikiem do ziemi.
Wyposażona jest w bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l, które przyczyniają się do zwiększonej wydajności pracy. Regulowane ergonomiczne rączki podwyższają komfort obsługi a specjalna blokada bezpieczeństwa dodatkowo czuwa nad bezpiecznym wykonywaniem pracy. Składane rączki i specjalny uchwyt znacznie ułatwiają transport oraz przechowywanie, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.
Czytaj również: Jak wybrać drabinę?
Honda FJ500 SER i FJ500 DER – profesjonalny standard dla wszystkich użytkowników przez cały rok
Najnowsze modele glebogryzarek Honda – FJ500 SER i FJ500 DER – to wielozadaniowe, profesjonalne maszyny, które z powodzeniem mogą być użytkowane przez ogrodników-amatorów, ale których wymagania są większe od potrzeb „standardowego” właściciela ogródka.
Honda FJ500 SER, wyposażona w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym i bardzo wygodne ostrza o regulowanej szerokości roboczej (35, 63, 90 cm), jest przeznaczona do pracy w każdych warunkach – na wąskich i szerokich pasach upraw. Kilka wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań znacznie ułatwia pracę i zwiększa wydajność maszyny, np.:
- ostrza mają specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi,
- sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów. Dodatkowo, ich nowy kształt, zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną,
- wysokie umiejscowienie wlotu powietrza sprawia, że do silnika trafia czystsze powietrze, co dodatkowo zapewnia bezpieczną pracę w przestrzeniach pod osłoną,
- zaś kranik spustowy w gaźniku usprawnia usunięcie paliwa.
Honda FJ500 SER jest maszyną niezawodną i, wskutek solidności i jakości zastosowanych rozwiązań, z założenia - przeznaczoną do wieloletniego użytkowania. Manewrowanie nią usprawniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek, które można ustawić, na jednym z 5 stopni wysokości - odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie.
Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz z opcją ustawienia kąta rączek, co zwiększa komfort pracy, ponieważ operator może nadzorować efekty idąc obok maszyny.
Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykulator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...