Przygotowanie urządzeń do pracy na wiosnę
Urządzenia spalinowe ułatwiają nam pielęgnację ogrodu, zwłaszcza przygotowanie gleby pod rabaty kwiatowe, warzywnik, zielnik czy do założenia trawnika oraz koszenie, przycinanie krzewów i żywopłotów.
Czytaj dalej
Glebogryzarka, kosa i kosiarka to prawdziwi asystenci każdego ogrodnika – zawodowego jak i miłośnika ogrodu, który pieczołowicie dba o swój zielony zakątek. Jednak aby nasz ogród wyglądał pięknie, a roślinność była również zdrowa i silna, warto zadbać o to, by pracować w nim dobrym i sprawnym sprzętem.
„Pielęgnacja ogrodu jest w dużej mierze pracą fizyczną wymagającą korzystania z różnorakiego sprzętu. Posługiwanie się maszynami w znacznym stopniu nam tę pracę ułatwia i umożliwia jej wykonanie w krótkim czasie.” – mówi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.
Czytaj również: Traktor lepszy od tradycyjnej kosiarki
„Sprawność techniczna i jakość maszyn wykorzystywanych do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia pożądanego efektu. Dotyczy to przede wszystkim stanu ostrzy, które decydują o jakości cięcia i dalszym rozwoju rośliny. Koszenie trawy tępym nożem niszczy ją – szarpie końcówki, prowadzi do zerwania miękiszu liści i uszkodzenia wiązek przewodzących (nerwów) rośliny. Powoduje to podwyższoną transpirację czyli duży ubytek wody. Zamiast gładkiego cięcia pojawia się poszarpana rana, przez którą łatwo mogą wnikać czynniki chorobotwórcze. Zaschnięte nitki wiązek przewodzących wpływają też negatywnie na estetykę darni. Również krzewy i drzewa przycinane stępionymi ostrzami gorzej zabliźniają rany- są bardziej podatne na infekcje. Dlatego warto wybierać ostrza o wysokim standardzie wykonania i często je ostrzyć.”
W ciągu roku są dwa kluczowe momenty, w których powinniśmy dokonać przeglądu urządzeń i maszyn do ogrodu ze szczególną uwagą: przed rozpoczęciem nowego sezonu wiosennego oraz przed zimą.
„Gwarancją wieloletniego użytkowania maszyn jest przede wszystkim ich jakość, ale powinna ona być wspierana przez prawidłowe użytkowanie i regularną konserwację. O nasz sprzęt ogrodniczy powinniśmy dbać tak samo jak o ogród, ponieważ od jego stanu technicznego, zwłaszcza ostrzy maszyn tnących, zależy dobra kondycja roślin i nasze własne bezpieczeństwo. W trakcie sezonu wskazane jest systematyczne sprawdzanie niektórych elementów, a po jego zakończeniu zdecydowanie powinniśmy przeprowadzić dokładny przegląd i konserwację urządzeń, którymi pracowaliśmy w ogrodzie przez kilka miesięcy.” – mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. „Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego warto jak najlepiej przygotować się do nowych prac w ogrodzie - sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo i oczyścić dokładnie urządzenie, jeśli tego nie zrobiliśmy przed zimą. W glebogryzarkach i kosiarkach spalinowych warto wymienić filtr powietrza oraz ostrza, jeśli ich stan tego wymaga.”
Vademecum wiosennej pielęgnacji spalinowych urządzeń ogrodowych
Po dłuższym okresie niepracowania ze spalinowymi urządzeniami w ogrodzie warto zajrzeć do instrukcji obsługi danej maszyny, w której zawarte są informacje o jej funkcjonowaniu, zasady bezpieczeństwa oraz dokładne wskazówki na temat prawidłowej jej konserwacji. „Pierwszą dobrą zasadą przed przystąpieniem do przeglądu technicznego urządzenia spalinowego jest zdjęcie fajki świecy zapłonowej.” - radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment. „Dzięki temu unikniemy przypadkowego uruchomienia silnika. Wszystkie maszyny Honda są bezpieczne dla użytkowników, ale warto o tym pamiętać, gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w obsłudze tego typu urządzeń.”
Czytaj również: Rady przy wyborze grilla
Kontrola świecy zapłonowej
Zaczynamy od odłączenia końcówki przewodu zapłonowego i wykręcenia odpowiednim kluczem świecy. Jeśli jest na niej dużo nalotu, pęknięcia czy uszkodzenia izolatora – trzeba ją wymienić. Wkręcanie świecy zaczynamy ręcznie i dokręcamy kluczem o dodatkowe 1/8-1/4 obrotu, w przypadku nowej - o ½ obrotu. Niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik. Na końcu zakładamy fajkę świecy zapłonowej.
Kontrola filtra powietrza
„Zabrudzony i zatkany filtr powietrza pogarsza pracę silnika, a nawet może go uszkodzić.” – ostrzega Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment. „Filtr powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w roku – praktycznie zawsze na wiosnę. Natomiast w trakcie sezonu – dobrze jest sprawdzić jego stan przed każdym użyciem urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim kos i kosiarek, ponieważ w przypadku intensywnego koszenia może się okazać, że filtr musimy wymieniać częściej. Wszelkie wskazówki na temat eksploatacji filtra powietrza w maszynach Honda zawarte są w tabelach przeglądów w instrukcji obsługi danego modelu urządzenia.” Kontrola filtra powietrza polega na sprawdzeniu jego czystości, przepuszczalności i kształtu – ważne, by nie nosił oznak deformacji.
Czytaj również: Pilarka na wysięgniku
Jeśli jest pokryty delikatną warstwą zanieczyszczeń, należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię lub, jeżeli mamy taką możliwość, przedmuchać go sprężonym powietrzem o ciśnieniu do 30 psi. Przedmuchiwania dokonujemy od strony wewnętrznej na zewnątrz. Należy również wytrzeć brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra i oczyścić jego bazę za pomocą lekko wilgotnej ściereczki.
UWAGA:
- Nie czyścimy filtra szczoteczką, by nie wetrzeć brudu głębiej.
- Zanieczyszczenia nie mogą dostać się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika.
- Papierowy filtr powietrza musi być suchy.
- Nie uruchamiamy silnika bez założonego filtra, by nie narażać silnika na przedwczesne zużycie
Kontrola poziomu oleju
Jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą, silnik nie został zalany olejem – jest to pierwsza czynność do wykonania przed rozpoczęciem prac wiosennych. W tym celu należy wykręcić bagnet olejowy i wlać olej w ilości wskazanej w instrukcji obsługi danej maszyny. Następnie sprawdzamy poziom oleju za pomocą wytartego bagnetu, który należy włożyć do końca, ale bez wkręcania go, i wyjąć. W razie potrzeby – dokonujemy korekty poziomu oleju. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane przez zimę z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.
„Filtr powietrza, świeca zapłonowa i olej – to trzy podstawowe elementy urządzeń spalinowych, które należy sprawdzić wiosną przed rozpoczęciem prac w ogrodzie. Warto zaopatrzyć się w specjalny zestaw serwisowy zawierający te trzy elementy, przypisany do modelu silnika.” – radzi Mariusz Czarnocki.
Czytaj również: Kosiarka dla prawdziwych mężczyzn!
Kontrola ostrzy
Kontrola ostrzy w kosiarkach wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa – dokonujemy tego przy wyłączonym silniku i w rękawicach. Rozpoczynamy od zdjęcia fajki ze świecy zapłonowej i odpowiedniego przechylenia maszyny na bok, następnie demontujemy noże i wizualnie oceniamy stan zużycia. Jeśli zauważymy nierówności, pęknięcia lub wygięcia - należy wstawić nowe. W przypadku lekkiego stępienia ostrzy możemy oddać je do naostrzenia w autoryzowanym punkcie serwisowym. Po takim zabiegu noże muszą być obowiązkowo wyważone. Nowe lub naostrzone noże montujemy analogicznie odwrotnie do czynności jakie wykonaliśmy podczas ich odkręcania, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.
Paliwo
Wszystkie urządzenia spalinowe przechowujemy przez zimę bez paliwa. „Warto o tym pamiętać, - mówi Mariusz Czarnocki – ponieważ wskutek upływu czasu, zmian temperatury i zjawiska parowania, jakość paliwa obniża się. Jeśli więc wiemy, że nie będziemy korzystać z maszyny dłużej niż miesiąc – dobrze jest opróżnić zbiornik.” Nowy sezon prac w ogrodzie zaczynamy zatem ze świeżo wlanym paliwem.
Czytaj również: Szybkie koszenie dzięki traktorowym kosiarkom
Czyszczenie urządzenia
Czystość maszyny nie jest bez znaczenia dla jej prawidłowego działania. Ogólnie przyjętą zasadą jest dokładne czyszczenie maszyny i jej konserwacja po zakończeniu prac w ogrodzie jesienią. Łatwiej wówczas, na świeżo, usunąć wszelkie zanieczyszczenia i uszkodzenia. Jeśli tego nie zrobiliśmy w tym momencie – należy tę czynność wykonać na wiosnę, ale bardzo delikatnie, ponieważ nieostrożne usuwanie zaschniętych szczątków roślin czy grud ziemi może spowodować uszkodzenia urządzenia. Zwłaszcza w takim przypadku warto zwrócić uwagę na elementy metalowe i zabezpieczającą je warstwę lakieru. „Jeśli zauważymy ubytki na powierzchniach lakierowanych należy na nie nanieść nową warstwę lakieru, gdyż soki koszonej trawy są bardzo agresywne dla metalu i powodują szybką korozję w miejscach niezabezpieczonych.” – radzi Mariusz Czarnocki. „Warto mieć to na to uwadze także w trakcie sezonu i regularnie sprawdzać powierzchnie metalowe tych urządzeń.”
Kontrola śrub
Prawidłowy stan dokręcenia wszystkich śrub odgrywa istotną rolę dla bezpieczeństwa użytkownika i funkcjonowania urządzenia. Jest to jedna z czynności, którą powinniśmy powtarzać regularnie przed podjęciem każdej pracy w ogrodzie.
Kontrola kosza w kosiarkach
Kosz w kosiarkach jest elementem, któremu zazwyczaj nie poświęcamy dużo uwagi, a spełnia on istotną rolę w procesie koszenia - jest poddawany dużym obciążeniom i zużywa się w miarę upływu czasu podczas eksploatacji. Dobrze jest zatem na wiosnę sprawdzić jego stan – stopień zużycia, postrzępienia i wymienić go, jeśli uznamy to za konieczne.
Czytaj również: Pielęgnacja gleby w ogrodzie
Kontrola stanu technicznego kos spalinowych
W kosach spalinowych, tak jak w przypadku innych urządzeń i maszyn spalinowych, wiosną należy sprawdzić filtr powietrza, świecę zapłonową, poziom oleju i system tnący: głowicę z linką lub ostrza. Należy upewnić się czy głowica linki nylonowej nie jest zużyta, czy osłona przestrzeni tnącej i ostrze przycinania żyłki są odpowiednio zamontowane. Warto również oszacować długość linki, a przed włączeniem kosy – wyregulować jej długość oraz nasmarować przekładnię kątową.
Jednym z najważniejszych elementów, które trzeba koniecznie skontrolować przed nowym sezonem jest stan ostrzy, jeśli dana kosa jest w nie wyposażona. Podczas tej czynności należy zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia ostrzy jest gładka i nie ma na niej żadnych nierówności czy pęknięć. Jeżeli ostrze jest zdeformowane, pęknięte – należy je koniecznie wymienić. Natomiast w przypadku jego dobrego stanu, warto przy tej okazji naostrzyć tarcze i dobrze jest jeszcze pamiętać, by wszystkie zęby były naostrzone w jednakowy sposób. Należy także starać się zachować ich regularny kształt, ponieważ wtedy zabezpieczamy je przed pęknięciami. „ Elementy tnące kosy, tak jak noże w kosiarkach, muszą być również prawidłowo wyważone. Jeżeli nie posiadamy do tego celu narzędzi lub nie czujemy się na siłach, by to zrobić odpowiednio, najlepiej jest zgłosić się po pomoc do autoryzowanego punktu serwisowego Honda.” – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.
Kontrola stanu technicznego kosiarek elektrycznych
Przed pierwszym koszeniem wiosną warto także sprawdzić stan kosiarek elektrycznych. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i upewnieniu się, że kosiarka nie jest podłączona do źródła zasilania. Ważnym elementem ich pielęgnacji jest kontrola czystości. Usuwanie resztek trawy i innych roślin powinno być wykonane po zakończeniu sezonu jesiennego, ale jeśli tego nie zrobiliśmy przed zimą – należy je oczyścić na wiosnę. Czyścimy je delikatnie, bez używania wody pod ciśnieniem, by nie zamoczyć silnika ani innych elementów elektryki.
Ważnym elementem kontroli jest stan ostrzy. Tak jak w przypadku kosiarek spalinowych, oceniamy wizualnie ich stopień zużycia - powierzchnie noży powinny być równe, gładkie i bez jakichkolwiek pęknięć. W przeciwnym wypadku musimy je wymienić. Jeśli noże wymagają tylko naostrzenia – najlepiej jest to zrobić w autoryzowanym punkcie serwisowym, w którym zostaną one także poddane obowiązkowemu wyważeniu.
Następnie sprawdzamy przewody elektryczne, prawidłowy stan dokręcenia wszystkich śrub i stopień zużycia kosza oraz osłony wyrzutu. Jeśli zauważamy jakiekolwiek przetarcia czy inne uszkodzenia to w miarę posiadanych umiejętności niesprawne elementy wymieniamy lub dostarczamy całą kosiarkę do punktu serwisowego celem naprawy.
Źródło: COMUNICAT / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...