Przygotowanie ziemi do uprawy roślin

Przygotowanie ziemi do uprawy roślin

Aby rośliny wyrosły nam piękne i zdrowe, najpierw musimy odpowiednio przygotować podłoże. Chcemy, żeby nasz ogródek wyglądał zachwycająco. Dlatego też, jest kilka prostych trików jak sprostać temu wyzwaniu. Czytaj dalej

 

Mając w planach aranżacje ogrodu, musimy porządnie się przygotować. Aranżacja to nie tylko wybór roślin czy mebli. Abyśmy mogli cieszyć się pięknym ogrodem, musimy odpowiednio przygotować glebę pod rośliny, które oczywiście uatrakcyjnią ogród.

Zanim zaczniemy sadzenie warto sprawdzić jaką mamy glebę. Czy jest odpowiedni odczyn pH, oraz jaka jest struktura. Odczyn pH, możemy sprawdzić poprzez kwasomierz, który możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Po przeprowadzeniu, zgodnie z instrukcją odczytujemy pH. Drugim sposobem jest sonda, która pozwoli nam na dokładniejszy odczyt pH. Jeżeli ziemia jest bardzo zakwaszona, co występuję niezwykle często w Polsce, musimy przystąpić do wapnowania gleby. Wapnowanie gleby, czyli stosowanie nawozów wapniowych, które pozwoli nam na odkwaszenie.

Rodzaj gleby może być różny np.: sucha, wilgotna, ciężka, gliniasta, ilasta. Oczywiście najlepszą ziemią od uprawę jest pulchna, lekko wilgotna. Jednak mało jest takich ogrodów, aby ziemia była idealna. Jednak nic straconego, wystarczy odpowiednie przygotowanie, a będziemy mogli się cieszyć pięknym ogródkiem. Przygotowania zacząć najlepiej jesienią, po czym powtórzyć przed samym sadzeniem. Takie czynności najlepiej powtarzać regularnie dwa razy w roku.


 

Czytaj również: Jak zrobić rabaty z palisadami?

 

Pierwszym krokiem jaki wykonamy to odchwaszczenie terenu, czyli usunięcie wszelkich chwastów. Należy dokładnie usunąć wszelkie korzenie. Niestety chwasty szybko odrastają mimo usunięcia, dlatego warto użyć herbicydów. Herbicydy są substancjami syntetycznymi bądź naturalnymi, do zwalczania niechcianych chwastów. Herbicydy używać najlepiej miesiąc przed sadzeniem.

 

 

 

Drugim krokiem, będzie „rozdrobnienie gleby”. Najlepiej użyć do tego brony, która w szybki i łatwy sposób oczyści i rozluźni ziemię. Jeżeli jednak nie mamy możliwości skorzystania z bronowania, możemy samodzielnie przekopać ziemię oraz za pomocą łopaty lekko rozdrobnić. Przekopanie ziemi pozwoli spulchnić odpowiednio ziemię, dzięki czemu rośliny będą miały lepsze podłoże do rozwijania się.

Trzecim krokiem jaki wykonujemy, tylko i wyłącznie jesienią, jest nawożenie kompostem bądź obornikiem. Równie często stosowany jest torf. Rozsypujemy je na terenie, gdzie zamierzamy mieć roślinność. Użyźnianie gleby jest bardzo istotne w przygotowaniu ogródka.

Piątym krokiem jest sadzenie. Sadząc rośliny postępujemy zgodnie z instrukcją załączoną do rośliny bądź znajdującą się na opakowaniu. Rośliny jednoroczne możemy mieszać z roślinami wieloletnimi, jednak zanim przystąpimy do takiego planu warto uprzednio zastanowić się czy rośliny nie będą się gryzły (kolory, wysokość, zapach).

Ostatnim krokiem jest pielęgnacja roślin. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz nawożeniu preparatami, najlepiej naturalnymi. Warto również usuwać szybko chwasty, gdyż szybko się rozrastają.

 

Czytaj również: Ochrona przed mszycami

 

Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 209

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >