Przygotuj ogród na nadejście zimy!

Przygotuj ogród na nadejście zimy!

Jesień mija bardzo szybko, powoli zbliża się zima. Warto więc pamiętać o naszym ogrodzie. Przygotowanie do okresu mrozów i śniegów jest bardzo ważne. Dlaczego? Dzięki tym zabiegom nasz ogród nie tylko będzie wyglądał ładnie zimą, ale także ułatwi pracę wiosną.

 

Zabezpieczenie przed mrozem

Większość roślin jest odpornych na niskie temperatury, wynika to z ich przystosowania do panującego klimatu. Trzeba jednak pamiętać, aby upewnić się, że roślina na pewno jest odporna na mrozy. Niektóre rośliny wydają się być odporne, jednak okazuję się, że dana odmiana tej rośliny już nie. Dlatego lepiej dwa razy sprawdzić niż później żałować. Warto również pamiętać, że rośliny – nawet wytrzymałe – w pierwszym roku po osadzeniu trzeba ocieplić.

 

 

Bardzo ważne jest przysłonięcie pędów. Nadziemne, nieocieplone części rośliny podczas zimy tracą wodę z komórek. Niezabezpieczone pędy mogą ulec zmarznięciu lub uschnięciu, co doprowadzi do obumarcia naszej rośliny. Niektóre krzewy są tak duże, że ich okrycie może okazać się trudne, wszystko jednak jest możliwe jeśli naprawdę tego chcemy. Do przysłonięcia można użyć wielu materiałów, np. stroiszu świerkowego, włókniny, mat słomianych. Trzeba jednak pamiętać, aby materiał przepuszczał powietrze. Czasem zabezpieczeniem może być żywopłot czy ściana budynku… ogromne krzewy zabezpieczone w ten sposób mogą być chronione od mroźnego wiatru. Szczególnie warto zabezpieczyć rośliny od strony południowo-zachodniej.

 

Czytaj również: Emaliowa ochrona drewnianych powierzchni

 

Warto również pamiętać o glebie. Warstwa ściółki może zabezpieczyć nasze rośliny przed działaniem mrozu, wysuszeniem gleby oraz zimnym wiatrem. Najlepiej do tego stosować naturalne materiały, np. korę, trociny, liście, kompost. Dlaczego? Naturalne materiały ulegają rozkładowi, jest więc formą nawożenia. Pamiętajmy, aby warstwa nie była za gruba, powinna mieć do 5cm. Z materiałów nieorganicznych najlepszym rozwiązaniem będzie włóknina, którą można – rozciągając ją nad rabatkami – zabezpieczyć wiele rodzajów roślin. Nie poleca się jednak stosowania materiałów typu żwir. Dlaczego? Mimo, że chronią przez mrozem trudno je usunąć po zimie.

 

 

Inne prace

Jeżeli posiadamy krzewy iglaste, warto ich gałęzie związać. Dlaczego? Przecież w końcu mróz nie jest im straszny, więc co im zaszkodzi? To prawda! Jednak ciężki śnieg może doprowadzić do połamania gałęzi.

 

Doniczkowe rośliny na pewno trzeba okryć! Gleba w donicach łatwo przemarza i wysycha a to jest zabójcze dla roślin. Oprócz okrycia warto zabezpieczyć donicę tekturą lub słomą.

 

Czytaj również: Odpowiednia pielęgnacja drewnianej altany

 

Trawnik na pewno musi być uporządkowany. Liście muszą być zgrabione. Nie pozostawiamy na trawniku żadnych materiałów organicznych, które mogą się rozkładać. Pamiętamy także o koszeniu trawnika do momentu wzrostu trawy. To sprawi, że nasz trawnik będzie wyglądać wiosną dużo, dużo lepiej.

 

 

Jesienią warto także podlewać nasze rośliny jeżeli opady są niewielkie. Dzięki temu rośliny będą posiadały większy zapas wody.

 

Czytaj również: Magiczny ogród przez cały rok

 

Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się zbiornik wodny musimy o niego również zadbać. Duży zbiornik, np. staw, nie potrzebuje opieki. Gdy jednak w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne musimy poświęcić mu więcej uwagi. Przede wszystkim musimy usuwać wpadające liście. Kiedy zaczną się rozkładać zabrudzą nam wodę. Można zamontować siatkę, która będzie chronić przed wpadającymi liśćmi. Aby woda była czysta warto również usunąć martwe części roślin wodnych, które będą się rozkładać. Warto także przerzedzi gęstą roślinność, skrócić pędy, itp. Większość roślin wodnych jest odporna na mrozy. Jeżeli jednak wiemy, że jakaś rośliny słabo znosi niskie temperatury wyjmijmy ją na zimę. Umieszczenie jej w akwarium może być kłopotliwe. Łatwiej będzie posadzić ją w wilgotnym piasku.

 

 

Warto pamiętać!

Bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby nie przycinać roślin przed nadejściem zimy. To skończy się tragicznie! Przycięte rośliny nie zdążą się przygotować, zdrewnieć. Mróz więc będzie dla nich zabójczy. Warto także zwrócić uwagę na stosowane nawozy. Zastosowanie nawozu potasowego może zwiększyć odporność na mróz… można więc zastosować go przy nawożeniu trawnika. Jednak nawóz azotowy przedłuża wegetację roślin, co za tym idzie rośliny nie zdążą przygotować się na nadejście zimy. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >