Przygotujmy się na starzejące się społeczeństwo
Główny Urząd Statystyczny jest bezwzględny, w 2050 r. jedna trzecia polskiego społeczeństwa będzie w wieku 65 lat i więcej. To zrodzi trudności gospodarcze i będzie też problematyczne dla wygody życia zarówno seniorów, jak i osób w wieku produkcyjnym. Czy można się zabezpieczyć przed niepożądanymi skutkami zmian demograficznych? I jak to zrobić?
Czytaj dalej
Główny Urząd Statystyczny podaje, że od 1989 do 2013 roku rozwój demograficzny w Polsce wyhamowywał, a także zmieniła się struktura wieku Polaków. Społeczeństwo się starzeje. Z jednej strony jest to wynikiem korzystnego zjawiska – systematycznie wydłuża się czas naszego życia. Z drugiej jednak rodzi się mniej dzieci, co nie jest już pozytywną zmianą.
- Zachód już mierzy się z tym problemem. Rozwój gospodarczy spowalnia, zwiększają się wydatki na świadczenia emerytalne i rośnie zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i opiekuńcze – mówi dr Shlomo Noy, międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel MD Nursing. – Polska wciąż jest krajem względnie młodym demograficznie, ale zmiany szybko postępują. Od początku lat 90. XX wieku przeciętny Polak postarzał się o prawie 7 lat.
W ciągu 25 lat największe zmiany nastąpiły w grupie wiekowej dzieci i młodzieży (do 17 lat) – liczba osób zmniejszyła się o blisko 12%. W tym czasie liczba osób w wieku poprodukcyjnym (kobiety – 60+, mężczyźni – 65+) zwiększyła się o ponad 5%.
Czytaj również: Hossa na polskim rynku powierzchni magazynowych trwa
Grupa osób w wieku 65 lat i więcej stanowiła w 2013 r. 14,7% polskiego społeczeństwa. Do 2050 r. ta grupa powiększy do ponad 30% (przy ostrożnych prognozach GUS). To oznacza, że seniorzy będą stanowili jedną trzecią ludności Polski!
- Nie możemy temu zapobiec, możemy się tylko przygotować do radzenia sobie z konsekwencjami starzejącego się społeczeństwa. Jednym z elementów są innowacyjne metody leczenia i profilaktyka. To pozwoli utrzymać większą grupę osób aktywnych zawodowo – mówi Shlomo Noy, który podkreśla, że podejście do osobistego stanu zdrowia bardzo się zmienia. – Chcemy być jak najdłużej sprawni i aktywni, bo to oznacza szczęśliwe życie. Odpowiednie programy i ośrodki w tym pomogą. Osoby w wieku emerytalnym na Zachodzie coraz częściej szukają dla siebie miejsca w nowoczesnych domach dla seniorów. Znajdują tam bezpieczeństwo, komfort, podobne towarzystwo i wszelkie aktywności.
Takim kompleksowym ośrodkiem w Polsce będzie realizowane centrum Angel Care we Wrocławiu. Znajdą się w nim apartamenty chronione – 48 w pełni umeblowanych mieszkań przeznaczonych dla jednej lub dwóch osób (w sumie ok. 80 miejsc). Apartament zostanie dostosowany do osobistych potrzeb mieszkańca i będzie przypominał własny dom. W każdym znajdzie się w pełni wyposażony aneks kuchenny z lodówką, a także dostosowana do potrzeb seniora łazienka, m.in. z bezprogowymi prysznicami z siedziskami, poręczami ułatwiającymi siadanie czy wstawanie.
Apartamenty zostały również wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej. To gwarancja bezpieczeństwa. Mieszkańcy będą mieli zapewnioną opiekę profesjonalnych lekarzy oraz pielęgniarzy. W oferowanych usługach znajdzie się też regularne sprzątanie apartamentów, pranie, zakupy na życzenie i możliwości korzystania z usług indywidualnego opiekuna. Również na życzenie będzie zapewniane całodzienne wyżywienie.
Czytaj również: Dlaczego młodzi wolą „wypożyczać” niż kupować?
Dla zapewnienia aktywności mieszkańcy będą mieli dostęp do przestronnych i odpowiednio zaaranżowanych pomieszczeń wspólnych, np. pokoju spotkań, klubu fitness czy biblioteki. Te miejsca ułatwią utrzymywanie formy fizycznej, rozwijanie zainteresowań oraz nawiązywanie relacji.
- Idea jest taka, aby zapewnić seniorom wygodne i bezpieczne życie na najwyższym poziomie, jednocześnie nie ograniczając go w żaden sposób – mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. – Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych nadzorowany będzie przez personel recepcji przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy będą więc mogli w dowolnych godzinach wyjść i wrócić.
Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Koszt inwestycji Angel Care we Wrocławiu wyniesie prawie 50 mln zł. W gotowym centrum będzie dostępne około 250 miejsc.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Telewizja internetowa Liczba postów: 164 Grupa: Trudne tema... Jakie jeszcze znacie strony z filmami podobne do https://vider.net.pl/ ?
- Z jakich firm kurierskich korzystacie? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Urbee pomaga przedsiębiorcom w integracji platform dostawczych, takich jak Uber Eats, czy Bolt Food. To prosty sposób na lepsze zarządzanie zamówieniami, zwięks...
- Akcesoria drogowe Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...
- Montaż konstrukcji stalowych Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Konstrukcje stalowe to inwestycja, która zapewnia nie tylko dużą wytrzymałość, ale także elastyczność w projektowaniu i możliwość szybkiego montażu. Dzięki nowo...
- Kontenery Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Ja niedawno korzystałem z oferty firmy https://mobilnekontenery.pl/ i mogę szczerze polecić ich usługi. Mają szeroki wybór kontenerów w atrakcyjnych cenach, a....