Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować

Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować

Wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego jest istotne już na etapie fundamentowania. Przyłącze wodne potrzebne jest już przy wstępnych pracach, dlatego po uzyskaniu pozwolenia na budowę trzeba dopełnić niezbędnych formalności, by mogło powstać podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Czasem konieczna jest umieszczenie w obrębie działki własnego zbiornika na nieczystości, albo też przydomowej oczyszczalni ścieków. Oto nasze kompendium wiedzy na temat przyłączy, czyli wszystko co musicie wiedzieć, by później nie żałować. Czytaj dalej

Po pierwsze: garść definicji, które ułatwiają zrozumienie tematu

Warto na samym początku przypomnieć czym jest przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Jeśli chodzi o to pierwsze, to według ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest to przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną siecią wodociągową w nieruchomości na całej długości. Z kolei przyłącze kanalizacyjne to przewód, który łączy wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy z siecią kanalizacyjną na odcinku od studzienki do sieci. Trzeba tutaj wiedzieć, że w przypadku zbyt dużego oddalenia od sieci kanalizacyjne, co w Polsce zdarza się często, gdyż wiele miejscowości ma słabo rozwiniętą sieć kanalizacyjną, konieczne jest wybudowanie własnego zbiornika na nieczystości albo też przydomowej oczyszczalni ścieków, dla której określone są parametry oczyszczania, czyli jego efektywność

 

Po drugie:załatwienie formalności

Kiedy już znamy definicje, możemy przejść do formalności, które należy załatwić. Pierwszym krokiem jest wniosek złożony do przedsiębiorstwa wodociągowego o wydanie warunków technicznych dla budowy przyłącza. Warto wiedzieć od czego zależą owe warunki. Otóż istotne znaczenie ma istnienie w drodze sąsiadującej z działką sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czyli uzbrojenie terenu. Jeśli istnieje potrzeba dokonania modernizacji istniejącej sieci na potrzeby nowych odbiorców, to prace z pewnością potrwają dłużej. Warunki zależą również od zapotrzebowania na wodę wnioskującego odbiorcy. To ostatnie musi znaleźć się we wniosku.

 

Czytaj również: Ciepła woda w domu: pompa ciepła, kominek, kocioł kondensacyjny, podgrzewacz na jakie rozwiązanie się zdecydować?


Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować


Po trzecie: odpowiednio wykonany projekt

Koejnym krokiem jest wykonanie odpowiedniego projektu przyłącza wodno-kanalizacyjnego, zatem należy znaleźć fachowca, który go wykona. Warto wiedzieć, że to zadanie można powierzyć przedsiębiorstwu wodociągowemu, które może znaleźć również wykonawcę. Wtedy szereg formalności zostaje zdjęty z naszych barków, choć może się okazać, że będzie drożej, co trzeba wziąć pod uwagę. Jest jednak jeden spory plus takiego rozwiązania. Można zwykle łatwiej i szybciej uzyskać odbiór wykonanego przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Co powinien zawierać taki projekt? Musi się w nim znaleźć opis techniczny, aktualne warunki techniczne, a także stan prawny na terenie prowadzonego uzbrojenia, w tym stan prawny działki inwestora. Ponadto trzeba załączyć uzgodnienia z właścicielami sąsiadujących działek przez których teren przechodzi przyłącze. Dołączona musi być również mapa z zaznaczonymi trasami przyłącza wody lub kanalizacji. Niezbędny jest rzut pomieszczenia z narysowanym i oznaczonym wodomierzem lub rysunek studni wodomierzowej z lokalizacją podejścia wodomierzowego. Profil przyłącza, a także rysunki wykonane na potrzeby wykonawstwa przyłącza. Jeśli projekt dotyczy nie tylko przyłącza wodociągowego, ale również kanalizacyjnego trzeba również dołączyć rysunek studni rewizyjnej lub inspekcyjnej. Całość musi być uzgodniona z zakładem wodociągowym. Przebieg przyłączy musi zostać wytyczony przez geodetów, którzy będą również wykonywać inspekcję powykonawczą i nanosić na mapę wykonane przyłącze. Potem następuje już odbiór przyłącza i trzeba uiścić opłatę przyłączeniową.

 

Po czwarte: materiały i sposoby łączenia ze sobą rur

Wiemy już jak wyglądają formalności od złożenia wniosku po odbiór przyłącza, warto zatem przyjrzeć się samemu wykonaniu. Istotne znaczenie ma odwodnienie terenu. Jeśli nie zostanie ono wykonane, a przyłącze będzie przebiegać na niewłaściwej wysokości może to powodować szereg problemów z instalacją. Przy budowie przyłącza konieczne jest zapewnienie odpowiedniego, przynajmniej dwustopniowego spadku. Trzeba również pamiętać o wykonaniu pionu kanalizacyjnego, który będzie wychodził ponad dach budynku, czyli rury wywiewnej, co zapobiega gromadzeniu się w łazience nieprzyjemnych zapachów. Jeśli chodzi o materiały to przyłączenia biegnące od sieci do budynku powinny być wykonane z polietylenu. Ich średnica musi zostać dobrana do przewidywanego poboru wody i zapisów w projekcie. Rury przyłączeniowe mogą być łączone za pomocą kształtek samozaciskowych z uszczelkami albo zgrzewane. Drugi sposób nie jest polecany, gdyż często prowadzi do powstania nierówności, a w konsekwencji  oporów i strat ciśnienia wody. Jeśli rury wykonane są z potrójnej warstwy polietylenu nie trzeba ich okładać obsypką z piasku. Warto wiedzieć, że w przypadku awarii wewnętrznej instalacji wodociągowej hydraulik używa nowoczesnych metod uszczelniających. Do spojenia dwóch odcinków instalacji wodno-kanalizacyjnej dobrze sprawdza się klej anaerobowy, który znajdziesz w sklepie: https://ataszek.pl/87-kleje-anaerobowe. Zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt może rozwiązać problem awarii szybko i skutecznie.

 

Czytaj również: Ogrzewacz wody o dużej pojemności - jak dopasować wielkość do ilości użytkowników i warunków technicznych

 

Niewątpliwie przyłącze wodno-kanalizacyjne wiąże się z ogromem pracy. Jest ona jednak konieczna jeśli chce się korzystać w pełni z funkcjonalności instalacji i nie mieć problemu z ciśnieniem i poborem wody.



Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >