Przyszłość Kępy Mieszczańskiej i terenów nad Odrą we Wrocławiu
Miasta położone nad rzeką, zwrócone ku niej, które potrafią wykorzystać potencjał inwestycyjny takiej lokalizacji, stają się wyjątkową przestrzenią – dobrą do życia, wypoczynku i aktywnego spędzania czasu. Być może i Wrocław będzie jednym z takich miast, gdzie tereny nad Odrą staną się jego wizytówką. W ścisłym centrum znajduje się bowiem Kępa Mieszczańska - największy teren zielony, który z miesiąc na miesiąc zmienia swoje oblicze.
Czytaj dalej
Na świecie temat miejskich nabrzeży i terenów nadrzecznych cieszy się dużą estymą. Holandia, Niemcy, czy Szwecja są tylko przykładami, że przemyślane inwestycje są w stanie sprawić, że dostęp do rzeki staje się jednym z ważniejszych atutów miast. Europejskie miasta wykorzystują rzeki w szerokim znaczeniu: gospodarczo, turystycznie, jak również warstwie rekreacyjnej i wypoczynkowej. Mieszkańcy zyskują dzięki temu niebywałą możliwość korzystania ze wszelkich jej dobrodziejstw. Wystarczy spojrzeć na przykład Rzymu, Paryża czy Berlina, gdzie mieszkańcy nie tylko spacerują, odpoczywają i pływają po rzece, ale również chętnie odwiedzają nadrzeczne restauracje, galerie czy kawiarnie i korzystają z szerokiej oferty imprez kulturalnych, odbywających się na rzece lub na jej brzegu.
Nabrzeża to również wyjątkowe miejsce dla architektów, na realizację ich wizji. W bliskim sąsiedztwie rzek powstają bowiem najbardziej prestiżowe apartamenty mieszkalne. W wygodnym oddaleniu od rzeki, na tyle jednak blisko, by w pełni korzystać z atutów takiej lokalizacji budowane są nowoczesne inwestycje: budynki mieszkalne wraz z pełnym zagospodarowaniem terenu. Teren Kępy Mieszczańskiej, położony między ramionami Odry Północnej i Południowej, jest ewenementem w skali kraju. W żadnym innym dużym mieście w Polsce nie było bowiem tak długo niezagospodarowanego terenu zielonego, niemal w samym jego centrum.
Jak mówi Piotr Wiak, Wiceprezes Zarządu ds. handlowych: „Plany dotyczące obszaru Kępy Mieszczańskiej są szerokie, bowiem zawarliśmy w nich nie tylko projekt nowoczesnych budynków mieszkalnych, które będą współgrać z otoczeniem, ale równie ważne będzie dla nas zagospodarowanie tego terenu zielenią. Tym samym osoby, które zamieszkają na Kępie będą mieć unikalną szansę, by cieszyć się bliskością Rynku i najpiękniejszej zabytkowej części miasta, a jednocześnie korzystać z terenów rekreacyjnych, w swoim najbliższym otoczeniu: mariny, bulwarów, licznych tras spacerowych i rowerowych”.
Czytaj również: Nowe osiedle na warszawskim Targówku, zagwarantuje bogatą infrastrukturę miejską
I dodaje: „Rzeka w mieście to ogromne możliwości kształtowania kompozycji i krajobrazu. Właściwe wykorzystanie jej potencjału sprawi, że Wrocław zyska nowy, wyjątkowy teren reprezentacyjny. Na Kępie Mieszczańskiej powstaną nie tylko budynki mieszkalne. Istotne jest, że duża jej część pozostanie zielona i przeznaczona pod: alejki, skwery i parki. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są także tereny pod kameralne obiekty kongresowe i kulturalne. Powstaną tu porty, przystanie czy mariny”.
Tkanka miejska Wrocławia powinna być ściśle związana z zielonymi terenami nadrzecznymi, na wzór innych miast europejskich. Dają one tak potrzebny w mieście oddech i poczucie, że można żyć w centrum metropolii, a jednocześnie cieszyć się bliskością przyrody i licznych atrakcji. Historia Kępy Mieszczańskiej sięga XIII wieku i jest nierozerwalnie związana z Odrą. Niegdyś znajdowały się tu nabrzeża przeładunkowe, składy i liczne młyny. Był tam także duży tartak, który korzystał z energii rzeki. Przez dziesiątki lat infrastruktura Kępy była sukcesywnie rozbudowywana, wznoszono tu jazy, mosty i groble. W XIX wieku Kępa Mieszczańska na co dzień tętniła ożywionym ruchem. Z uwagi na piękne publiczne ogrody, liczne kąpieliska, ulokowane przy placu młyńskim, była chętnie odwiedzana przez Wrocławian. Pod koniec wieku wybudowano tu jedną z pierwszych miejskich inwestycji w dziedzinie higieny - łaźnię ludową. Pod koniec XX wieku powstały tu pierwsze budynki mieszkalne.
W najbliższym otoczeniu Kępy znajduje się zabytkowy Stary Rynek, Ostrów Tumski, Wyspa Słodowa. Usytuowanie na rozległym terenie zielonym daje możliwość rekreacji i aktywnego wypoczynku. Pobliskie parki i bulwary rozciągają się bowiem na 4 hektarach. Łatwo też znaleźć w okolicy liczne szkoły, sklepy, ośrodki sportu i centa handlowo-usługowe. Rzeka pozwala na inne planowanie czasu wolnego – spędzanie go nie przed telewizorem – ale aktywnie – na kajakach, biesiadując przy grillu, czy spacerując bulwarami o zachodzie słońca. Wszystkie te atuty sprawiają, że Kępa Mieszczańska ma szansę stać się jednym z ważniejszych punktów Wrocławia – miasta, które prężnie rozwija się turystycznie, kulturalnie, ale również gospodarczo. Tym samym jest także bardzo dobrą inwestycją, która z czasem będzie tylko systematycznie zwiększać swoją wartość. Szczególnie ważne staje się to dzisiaj, kiedy inwestycyjny potencjał m.in. lokat bankowych nie zadawala większości inwestorów. Przykłady innych europejskich inwestycji mieszkaniowych, które właściwie wykorzystały usytuowane nieopodal rzeki, blisko rozległych terenów zielonych i centrum miasta, wskazują że mogą być one celną decyzją biznesową i pewną inwestycją kapitału. Cena takich nieruchomości będzie rosła – sprzedając więc mieszkanie na Kępie Mieszczańskiej po kilku latach, można na tym dodatkowo zarobić.
Czytaj również: Kompleks mieszkalny - Dom w Dolinie Trzech Stawów
W Polsce budzi się coraz większa świadomość, że rzeka może być ogromnym atutem dla mieszkańców i jej właściwe wykorzystanie to nowe możliwości inwestycyjne – liczne kawiarnie, restauracje, miejsca kultury i rozrywki skupione w tym obszarze zapewniają kompleksową możliwość spędzenia udanego weekendu w mieście i aktywnego odpoczynku, bez konieczności wyjeżdżania daleko aby „złapać oddech”.
Zbigniew Maćków, architekt osiedla Kępa Mieszczańska przyznaje, że w Polsce nie ma innego takiego miasta, gdzie woda i rzeka byłaby tak wszechobecne w strukturze miasta.
Jak mówi: „Jeśli chodzi o współczesną architekturę śledzimy uważnie inicjatywy kilku miast, które zagospodarowują, „przywracają do życia” poprzemysłowe tereny w tym również leżące bezpośrednio nad wodą – w czym widzimy analogie do Kępy Mieszczańskiej. Przykładem mogą być przede wszystkim Hamburg i jego doki portowe, zamieniane w dzielnicę mieszkalną. Amsterdam i jego Borneo”.
Są takie miejsca na mapie, które sprawiają, że dane miasto zyskuje wyjątkowy charakter. We Wrocławiu takim wyjątkowym obszarem, pod względem położenia i założeń architektonicznych, staje się Kępa Mieszczańska. Obecnie nadszedł wreszcie czas, kiedy ruszyły ważne inwestycje, które pokażą nowe oblicze centrum miasta. Nie jest bowiem przypadkiem, że najpiękniejsze rezydencje i apartamenty powstają nieopodal rzek, przepływających przez miasta.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje