Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

Hałas, kurz, ciekawskie spojrzenia – zielony parkan chroni nas przed tym wszystkim. Żeby jednak mógł się odpowiednio wywiązywać ze swojej roli, musimy starannie o niego zadbać. Szczególnie ważne jest odpowiednie „strzyżenie”. Kiedy, w jaki sposób i czym wykonywać takie cięcie? Oto garść fachowych podpowiedzi. Czytaj dalej

 

Odpowiednie rośliny już posadzone, rosną szybko. Żeby taki żywopłot spełnił pokładane w nim nadzieje, musimy go jeszcze odpowiednio, systematycznie przycinać. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie formowany, czy nie. Po co ciąć? Z prostego powodu – tylko dzięki takiemu zabiegowi będzie zdrowy, gęsty i zwarty.

 

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy


Zanim się jednak za to zabierzemy, warto się dowiedzieć, kiedy, w jaki sposób i jakimi narzędziami powinno się wykonywać taką operację, by przyniosła pożądane efekty. – W przypadku większości gatunków wystarczy jeden sezon bez formowania, byśmy bezpowrotnie stracili kontrolę nad kształtem naszego żywego płotu – podkreśla Marcin Salata menadżer marki Greenworks, ekspert branży narzędzi ogrodowych w Lange Łukaszuk.


Pierwsze cięcie

Kiedy pierwszy raz powinienem ostrzyc nowy żywopłot? – takie pytanie zadaje sobie każdy właściciel posesji. Wiele zależy od tego, o jakich roślinach mówimy.

  • Te, które na zimę pozbywają się liści, a posadziliśmy je wiosną, przycinamy od razu. Kiedy zaś sadziliśmy jesienią, zostawiamy taki zabieg na wiosnę. Dzięki temu nowy, zielony płot w lepszej kondycji przetrwa zimę, a wiosenne cięcia pobudzą jego młode pędy do wzrostu.

 

  • Rośliny zimozielone i iglaste nie powinny być strzyżone po posadzeniu. I tak są zwykle ładnie rozkrzewione. Pierwszy zabieg z użyciem nożyc należy się im najwcześniej po roku, a najlepiej – po kilku latach (wyjątkiem jest m.in. modrzew, który powinien być przycięty już w pierwszym roku).

 

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

 

Czytaj również: Krzewy i drzewa - jak o nie dbać, żeby były ozdobą ogrodu


– Wszystkie młode rośliny powinno się ciąć na wysokości 20-30 centymetrów – bez względu na to, czy chcemy mieć żywopłot formowany, czy nie – podpowiada Marcin Salata. – Dzięki temu mocno się zagęszczą od dołu, co zapewni świetny efekt w postaci gęstej, zielonej ściany – dodaje.


Kiedy strzyc?

Zacznijmy od roślin zimozielonych i iglastych. Jeśli zależy nam na starannym formowaniu zbudowanego z nich parkanu, trzeba zabieg powtarzać nawet kilka razy w ciągu roku, pozbywając się nowych odrostów. Pierwszy raz po nożyce sięgamy od razu na początku wiosny, ostatni raz – pod koniec sierpnia. Dzięki temu młode pędy będą miały dość czasu, by zdrewnieć do zimy i bezpiecznie ją przetrwać.


– Natomiast żywopłot nieformowany wymaga wyrównania jedynie wtedy, gdy rośliny stają się przerośnięte i zaczynają się przerzedzać od dołu. W takiej sytuacji wyrównujemy boki i wierzchołek – mówi ekspert branży narzędzi ogrodowych w Lange Łukaszuk.

 

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

 


Opieka nad gatunkami zrzucającymi liście jest nieco inna. Kiedy już osiągną wysokość i kształt, na których nam zależało, powinniśmy je ciąć 2-3 razy do roku zostawiając przy tym od 2 do 30 cm przyrostu – za każdym razem, gdy pojawią się nowe odrosty. – W przypadku konstrukcji nieformowanych, trzeba kilka razy do roku dokładnie się im przyjrzeć, by pozbyć się starych, niepotrzebnych pędów i skrócić młode. Ale takie cięcie można robić bezpiecznie głównie wczesną wiosną – radzi Marcin Salata.


Czym i jak przycinać

Nie mniej ważne od terminów zabiegów higienicznych, dotyczących naszego żywopłotu, są narzędzia do tego służące i technika cięcia. One też wpływają na kondycję roślin.


– W przypadku niewielkich ścian z roślin wystarczą nożyce ręczne. Jednak przy dużych powierzchniach byłoby to męczące. Lepszym rozwiązaniem są wyspecjalizowane, solidne nożyce z napędem – mówi Marcin Salata. – Praktycznym rozwiązaniem są narzędzia akumulatorowe. Nad zwykłymi elektrycznymi mają tę przewagę, że nie jesteśmy uzależnieni od dostępu do sieci energetycznej i nie przetniemy kabla przypadkowo. Natomiast ich przewaga nad spalinowymi jest jeszcze wyraźniejsza: te akumulatorowe są cichsze, łatwiejsze, bezpieczniejsze w obsłudze i nie trują powietrza – wyjaśnia.


Bez względu jednak na to, czym się posługujemy, technika zabiegu jest podobna: każdy żywopłot najlepiej formować tak, by przekrój jego ścian miał kształt trapezu równoramiennego. – To zapewni wszystkim pędom (i tym na górze, i na dole) jednakowy dostęp do promieni słonecznych – tłumaczy menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

 

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

 

Czytaj również: Dlaczego lepiej zasadzić drzewa i krzewy jesienią niż wiosną?

 

Żeby taką starannie formowaną ścianę wyrównać dokładnie i sprawnie, warto posłużyć się sznurem: rozwijamy jeden na górze, drugi w środku, a trzeci – na dole. To nam pokaże, na jakiej długości powinniśmy przyciąć odrosty. – Ważne jest też prowadzenie ostrzy nożyc napędzanych silnikiem: najpierw tniemy z góry na dół, by pozbyć się niepotrzebnych fragmentów, a potem wracamy do góry, by skorygować ewentualne niedociągnięcia. Na końcu równamy gałązki od góry – instruuje ekspert.


Jak dodaje, koniecznie musimy też zadbać o to, by noże zawsze były ostre – stępione narzędzia będą szarpały rośliny, co może mieć fatalne konsekwencje – pogorszy ich kondycję. I jeszcze jedna szalenie istotna rzecz: zabierajmy się za taki zabieg jedynie w dni pochmurne. Dzięki temu odsłonięte, przycięte pędy nie będą od razu narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych.


Nawóz dla regeneracji

Pierwsze dni po takiej operacji są trudne dla roślin, które muszą sobie poradzić z uszkodzeniami, a poza tym mocno zmniejszyła się ich powierzchni biorąca udział w odżywianiu (fotosyntezie). Dlatego od razu po przycinaniu dobrze jest zasilić żywopłot nawozami interwencyjnymi o spowolnionym działaniu. To im pozwoli szybko odzyskać siły i się zregenerować.

Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 230

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >