.jpg)
RE: TRIANGLE HOUSE - dom wpisany w trapez
Dom, który powstał na planie trapezu. Dynamiczna bryła i trójkątne formy elewacji – to właśnie cechy charakterystyczne kolejnej realizacji architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Ponownie to właśnie kształt działki wpłynął na wygląd bryły, a o tym, jakie były pierwotne założenia inwestora, opowiedział sam autor projektu!
Czytaj dalej
Metamorfoza domu
Niepozorna okolica domów jednorodzinnych, a wśród nich budynek o powierzchni 280 m² liczący dwie kondygnacje, zlokalizowany na 800 m działce w województwie zachodnio-pomorskim. To zdecydowanie nie jest zwykła bryła - dom przypomina rzeźbę, a trójkątne formy odgrywają tu główną rolę. Początkowe założenia inwestora były jednak nieco inne. „Klient zadzwonił z prośbą o przebudowę budynku, który już wtedy był w fazie budowy. Był to projekt w stylu toskańskim. Zaproponowałem nową bryłę i tak w połowie zrealizowany projekt został wyburzony i postawiony na nowo” – zdradza architekt Marcin Tomaszewski.
Dom umieszczono w północno-wschodniej części działki. Każda elewacja jest trójkątna, zaś dach zaprojektowano w kształcie pochylonego trapezu. „Jest to dom z jednospadowym dachem. A wszystko jest wynikową geometrii. Sam kształt bryły to także zasługa nierównej działki” – dodaje architekt.
Kontrasty bieli i czerni
Wspomniane trójkąty podkreślone zostały za pomocą kolorów na elewacji. Biel i czerń odgrywają główne skrzypce, które wzajemnie się kontrastują. Ten zabieg dodatkowo wyeksponował budynek, potęgując wrażenie, że ma się do czynienia z niezwykłą rzeźbą, nie zaś domem mieszkalnym. Na fasadę bryły składają się czarne fasady, biały tynk oraz beton. Zastosowano tradycyjną technologię oraz wypełnienie porothermem.
Czytaj również: Dom Falujący - rzeźbiarski, nowatorski projekt
Projekt obejmował także wnętrze budynku, które utrzymano w szarości i bieli. Zastosowana kolorystyka została przełamana drewnem w odcieniu orzecha amerykańskiego. Architektowi zależało na utrzymaniu stylu nawiązującego do zewnętrznej bryły, stąd ukośne sufity i lampy. Całość aranżacji dopełniają meble od marki Flexform.
RE: TRIANGLE HOUSE został zrealizowany w 2019 roku. Projekt domu został nagrodzony w konkursie European Property Awards Architecture 2018-2019, w kategorii ARCHITECTURE SINGLE RESIDENCE POLAND.
Czytaj również: Dobiegła końca rekonstrukcja poznańskiej kamienicy zwanej Żelazkiem
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Znalazłem ich przez polecenie znajomego i nie żałuję – https://www.elkaschool.pl Jeździłem z dwoma instruktorami i obaj byli konkretni, bez zbędnego gadania, al...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
- Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z praco... Liczba postów: 4 Grupa: Architektur...
- elewacja z cortenu Liczba postów: 19 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...