Raport „Warszawski rynek nieruchomości”
Firma doradcza Jones Lang LaSalle opublikowała raport „Warszawski rynek nieruchomości” po IV kw. 2013 r. Analizie poddano sektor biurowy, handlowy, magazynowy, hotelowy oraz mieszkaniowy, a całość uzupełniono o ekspertyzę inwestycyjną oraz dane dotyczące infrastruktury. Poniżej znajdują się najważniejsze wnioski płynące z raportu, dotyczące rynku handlowego w Warszawie.
Czytaj dalej
Anna Wysocka, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Fundamenty rynku handlowego w Warszawie są stabilne. Takie czynniki jak wysoka siła nabywcza mieszkańców i silny popyt na dobrej jakości powierzchnię handlową w wiodących obiektach, utrzymują wskaźnik niewynajętej powierzchni na niezmiennie niskim poziomie ok. 2%. Centra handlowe, takie jak np. Złote Tarasy, Arkadia, Galeria Mokotów, Klif czy Blue City, sukcesywnie odświeżają ofertę, czemu sprzyja duże zainteresowanie najemców. Proces ten będzie trwał również w 2014 r. Warszawa pozostaje przyczółkiem do ekspansji międzynarodowych sieci na terenie Polski - tych wchodzących do kraju, jak np. Louis Vuitton, Hollister czy Original Marines, ale również i marek o ugruntowanej już pozycji na naszym rynku. Stołeczne projekty handlowe pozostają interesujące także dla polskich sieci, czego przykładem jest Grupa LPP, która podpisała listy intencyjne na wynajem powierzchni handlowej dla całego pakietu swoich popularnych marek w planowanych inwestycjach GTC - Galerii Wilanów i Galerii Północnej”.
Czytaj również: Czy oferta zależy od dzielnicy?
Podaż
Na koniec 2013 r. podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w aglomeracji warszawskiej osiągnęła 1,61 mln mkw. powierzchni najmu, z czego na centra handlowe przypadało ok. 70% podaży (1,1 mln mkw. powierzchni w 36 obiektach). Sektor parków handlowych to 5 obiektów o łącznej powierzchni najmu 269 500 mkw., z wiodącą pozycją Inter IKEA jako operatora dwóch największych kompleksów. Trzy centra wyprzedażowe zajmują w sumie 50 000 mkw.
W segmencie centrów handlowych, wskaźnik nasycenia osiągnął 437 mkw. / 1 000 mieszkańców i nadal jest jednym z najniższych wśród głównych aglomeracji, wyprzedzając jedynie Szczecin i aglomerację katowicką.
W IV kw. 2013 rynek powierzchni centrów handlowych powiększył się zaledwie o 20 500 mkw.. Otwarto Plac Unii City Shopping (15 500 mkw.), pierwsze śródmiejskie centrum handlowe w Warszawie od debiutu Złotych Tarasów. Natomiast w Galerii Mokotów, powiększonej o 5 000 mkw., gruntownie przebudowano strefę gastronomiczną i wprowadzono nowe restauracje. Łącznie, w 2013 r. rynek handlowy wzbogaciło 59 000 mkw. powierzchni handlowej w takich projektach jak wspomniany Plac Unii City Shopping, Factory Annopol, II faza Auchan Łomianki, rozbudowa Galerii Mokotów czy Galeria Podkowa w Podkowie Leśnej.
Rozwój nowych obszarów mieszkalnych oraz poprawa infrastruktury drogowej kreują nowe lokalizacje dla kolejnych centrów handlowych, takich jak projekty GTC - Galeria Wilanów i Galeria Północna. Planowane są przebudowy / rozbudowy kilku starszych obiektów, takich jak np.: Auchan Piaseczno, Centrum Janki, Wola Park, Atrium Promenada, mające na celu sprostanie wymaganiom dynamicznie zmieniającego się rynku. Ostatnio ogłoszony projekt to rozbudowa Centrum Krakowska (CK61) zlokalizowanego w pobliżu otwartej jesienią południowej obwodnicy miasta (S2).
Czytaj również: Peryferia miast - tańszą alternatywą?
Popyt – czas rekomercjalizacji i zmian w ofercie stołecznych centrów handlowych
Istotne zmiany nastąpiły w zestawie najemców centrów handlowych w Warszawie w IV kw. 2013 r. Przykładowo, w centrum Klif otworzyły się m.in. COS, Superpharm i H&M, w ramach którego debiutuje w Warszawie nowy koncept H&M Home. Wkrótce pojawią się nowe marki jak np. Bohoboco i Versace Collection.
Znacznie zmienia się również oblicze Blue City. Trwa gruntowna przebudowa strefy restauracyjnej, która od kwietnia 2014 będzie działać na poziomie +2, a jej dotychczasowe miejsce zajmie m. in. H&M. Kolejni najemcy, którzy poszerzą ofertę centrum, to np. restauracja Street, Home&You, Promod, Venezia. Około 60 lokali przejdzie w roku 2014 gruntowne remonty.
W Sadyba Best Mall sklep otworzył Maxi Zoo, rozwijający swoją sieć w Polsce.
Flagowy sklep sieci Smyk zajął część handlową budynku biurowo – handlowego Chmielna 25, otwartego jesienią 2013 r.
Czytaj również: Polacy na emigracji
Stawki czynszowe – lekko w górę
W ciągu 2013 r. nastąpił nieznaczny wzrost stawek czynszowych typu “prime” (za lokal o powierzchni 100 mkw. z kategorii moda i dodatki w najlepszych galeriach handlowych) do poziomu 85 - 100 euro za mkw. miesięcznie. Jest to skutek procesów rekomercjalizacji w kluczowych centrach handlowych.
Stawki czynszu przy głównych ulicach handlowych w Warszawie kształtują się pomiędzy 80 a 95 euro za mkw. miesięcznie w zależności od lokalizacji.
Warszawa pozostaje najdroższą lokalizacją handlową w Polsce.
2014-02-28
Źródło: Jones Lang LaSalle / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Pomoc nastolatkom Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli masz jakiś problem ze swoim nastolatkiem? Chcesz poczytać coś ciekawego... https://pamietniknastolatki.pl/
- Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 485 Grupa: Trudne tema... Jedynie pomoc specjalistów, rodziny i przede wszystkim sam musisz zrozumieć, że masz problem. Poszukaj też informacji https://windstop.pl/
- Ciąża a badania Liczba postów: 40 Grupa: Trudne tema... A co sądzicie o tabletkach anty?
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 562 Grupa: Trudne tema... Słuch to jeden z fundamentalnych zmysłów, który ma duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Utrata słuchu może prowadzić do izolacji, zmęczenia, a naw...
- Rekuperacja Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Również jestem zainteresowana takim tematem. Bardzo chciałabym dowiedzieć się nieco więcej :)