Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

Rekuperacja to termin określający wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która odpowiada za wymianę zużytego powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu na świeże powietrze z zewnątrz. Przy okazji dostarczania powietrza z zewnątrz rekuperatory zajmują się również oczyszczaniem go z kurzu, alergenów i smogu. Montaż tak zaawansowanego technologicznie, a jednocześnie prostego w użyciu urządzenia zapewnia komfort wszystkim mieszkańcom budynku. Co więcej nie musisz obawiać się strat energii, ponieważ to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

 

Z czego składają się rekuperatory?

Rekuperatory dostępne na rynku składają się z kilku bardzo ważnych elementów, w tym: 

  • obudowy, która ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania rekuperatora, jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna, dzięki czemu możliwe jest obniżenie strat energii i poziomu emitowanego hałasu. 
  • wentylatorów (wywiewnych i nawiewnych), których zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, montuje się je do wykorzystania w sytuacji, gdy ciąg grawitacyjny jest zbyt słaby, by nawiewać powietrze, zazwyczaj ich praca sterowana jest automatycznie.
  • wymiennika ciepła, który stanowi swego rodzaju serce rekuperatora, bowiem odpowiada za realizację podstawowych funkcji czyli odzysk energii cieplnej, istnieje kilka rodzajów wymienników, takich jak: przeciwprądowe, proste, obrotowe, spiralne. 
  • filtrów, które odpowiedzialne są za oczyszczanie nawiewanego  i wywiewanego powietrza z zanieczyszczeń, takich jak pyłki, smog i związki alergiczne. 
  • sterownika regulującego pracę wentylatorów i temperaturę powietrza, zazwyczaj działają automatycznie. 

 

Jak działa system rekuperacji? 

System rekuperacji składa się z rekuperatora i całego układu kanałów wentylacyjnych, przez które przepływa powietrze. Sukces rekuperacji polega n tym, że ilość powietrza wydmuchiwanego z budynku równa się ilości powietrza wdmuchiwanego do wnętrza, stąd też określenie zrównoważonej wentylacji z odzyskiem ciepła. 

 

Rekuperacja - efektywna wentylacja powietrza w Twoim domu

 

Czytaj również: Czy domowa rekuperacja poradzi sobie z obecnymi upałami?

 

Działanie rekuperatora jest bardzo proste, za pośrednictwem kanałów z pomieszczenia wydmuchiwane jest zużyte powietrze, a na jego miejsce wdmuchiwane czyste. W tym czasie, w wymienniku ciepła zachodzi wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza. 

 

Jakie są zalety stosowania rekuperacji w domu? 

Zamontowanie rekuperacji posiada wiele zalet, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a dodatkowo w lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła. Jednocześnie gwarantuje stały dopływ świeżego, oczyszczonego ze szkodliwych związków i zanieczyszczeń, powietrza. Przy okazji filtrowania powietrza, zostaje usunięty również przykry zapach z zewnątrz, dlatego możesz śmiało odetchnąć we własnym domu. Dobrze skonstruowany system i izolacja rekuperatorów sprawiają, że nie musisz martwić się o hałas przedostający się do wnętrza budynku, ponieważ zostaje on skutecznie stłumiony. 

 

Czytaj również: Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 544

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >