Relacja BUDMA/KOMINKI 2-5 lutego 2016 r

Relacja BUDMA/KOMINKI 2-5 lutego 2016 r

Tegoroczna edycja bloku targowego zaprezentowała imponującą wystawę najnowszych rozwiązań dedykowanych szeroko rozumianej budowlanej. Setki nowości produktowych i rozwiązań technologicznych prezentowanych przez około 800 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, w tym wiele rynkowych premier, najnowsze trendy, przestrzenie specjalne, a do tego cztery dni pokazów, wykładów i prezentacji – tak prezentował się tegoroczny blok targów. Zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z 23 produktami nagrodzonymi Złotym Medalem MTP, prestiżowym wyróżnieniem, które stanowi przede wszystkim potwierdzenie innowacyjności i wysokiej jakości produktu. Z kolei w ramach Klubu Premier BUDMA zaprezentowane zostaną absolutne nowości rynkowe, produkty, które po raz pierwszy zobaczyliśmy właśnie w trakcie targów BUDMA. Czytaj dalej

 

Targi KOMINKI to z kolei jedyne targowe wydarzenie w Polsce wyposażone w nowoczesną instalację odprowadzania spalin. Dzięki temu, prezentowane na ekspozycji kominki, zapłonęły prawdziwym ogniem. Na zwiedzających czekała nie tylko bogata ekspozycja targowa, ale także ciekawy program wydarzeń, a w nim m.in. prezentacja premier kominkowych polskich producentów, wystawa „Zduństwo wczoraj i dziś”, II Mistrzostwa Polski w Łupaniu Drewna oraz rozstrzygnięcie konkursu Mam Kominek. Nie zabrakło także Kominka Futura, który stanął na przestrzeni Strada di Archittetura. Nowością był natomiast designerski projekt out of box design. Patronat branżowy nad targami objęło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie oraz Cech Zdunów Polskich.


budma/kominki 2016 relacja

W czasie czterech targowych dni, tereny ekspozycyjne BUDMY i KOMINKÓW odwiedziło niemal 45 000 osób. Byli wśród nich architekci, kupcy, fachowcy i inwestorzy czyli przedstawiciele najważniejszych grup profesjonalistów, którym dedykowana była ekspozycja i program konferencyjny.

 

Targi zostały objęte Patronatem Honorowym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Izbę Architektów RP. Partnerem Merytorycznym bloku targów był Związek Polskie Okna i Drzwi oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

 

  • KLUB PREMIER BUDMA

Absolutne nowości rynkowe, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane na targach w Polsce:

PŁYTY WARSTWOWE W OKŁADZINACH METALOWYCH Z RDZENIEM ZE SZTYWNEJ PIANKI POLIURETANOWEJ TYPU PUR/NR – BLACHY PRUSZYŃSKI

Oferta firmy Pruszyński zostaje poszerzona o płyty warstwowe z wypełnieniem z pianki PUR/PIR. Dostępne będą ścienne płyty z widocznym i niewidocznym mocowaniem, płyty dachowe oraz płyty chłodnicze. Cały nowy asortyment będzie wytwarzany na jednej z najnowocześniejszych na świecie linii do produkcji płyt warstwowych z rdzeniem PUR/PIR metodą ciągłą.

 

BLACHODACHÓWKA MODUŁOWA MURANO – BUDMAT

Produkt przeznaczony na pokrycia dachowe, których estetyka wykonania i forma nadają całej inwestycji niepowtarzalny wygląd. Kształt blachodachówki wyróżnia się pięcioma płaskimi powierzchniami z widocznymi wzdłużnymi wzmocnieniami oraz sześcioma wypukłymi Falami. Ten niespotykany do tej pory wśród blaszanych pokryć dachowych design wyróżni każdy obiekt zarówno ciekawą formą jak i estetyką.

 

MARKIZA ADAGIO COUNTRY – MOL

Markiza tarasowa w półkasecie: EKOLOGICZNA KOLEKCJA TKANIN REPLAY — jedyna w Polsce markiza z kolekcją tkanin powstałą w 50 % z recyklingu. DREWNOPODOBNY LAKIER STRUKTURALNY — nawiązujący do zharmonizowanej koncepcji spójności kolorystyki przedmiotów do natury. OCHRONA PRZED PROMIENOWANIEM UV

 

USZCZELNIENIE VAN SEAL 250 – NOVOFERM

Novoferm wprowadza na rynek nowe uszczelnienie VS250 do samochodów dostawczych. Innowacyjna konstrukcja i zastosowane materiały sprawiają, że uszczelnienie to zapewnia całkowitą ochronę przed warunkami atmosferycznymi niezależnie od rodzaju dokującego samochodu. Produkt ten został zaprojektowany specjalnie na potrzeby budynków użytkowanych np. przez firmy kurierskie.

 

OKNO EC 90 EL 30 – POL-SKONE

Okno zostało stworzone na potrzeby rosnącego zapotrzebowania rynku inwestycyjnego na stolarkę drewnianą spełniającą restrykcyjne wymogi przeciwpożarowe. łączy w sobie najważniejsze atuty produktów wykonanych z naturalnego drewna oraz bardzo dobre parametry techniczne, takie jak 30 minutowa odporność ogniowa, wysoka izolacyjność akustyczna lub izolacyjność cieplna. Wysoka jakość elementów składowych okna gwarantują wysoką jakość i trwałość stolarki

 

BLACHODACHÓWKA MODUŁOWA – RAIKO

Symetryczny nowatorski kształt blachodachówki modułowej QUALES, wpływa na ekonomie kosztów krycia połaci dachowej, zapewniając prosty i szybki montaż, dzięki możliwości krycia połaci w dwie strony. Nowoczesny system gilotynowy 3D zastosowany przy cięciu krawędzi poprzecznych blachy wpływa na szczelność oraz niewidoczność połączeń. Potrójne przetłoczenie podłużne imituje dachówkę ceramiczną i wpływa na znaczne usztywnienie blachy.

 

ZADASZENIE TARASOWE RENSON® CAMARGUE – RENSON

Camargue@ stanowi połączenie konstrukcji aluminiowej z zadaszeniem obracającym się w zakresie 150°, zbudowanym ze skrzydeł aluminiowych, pozwalające użytkownikowi na korzystanie z komfortu przebywania na zewnątrz pomieszczeń niezakłócanego przez nadmierne działanie promieni słonecznych, deszczu czy wiatru. Skrzydła aluminiowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby woda odprowadzana była na boki zadaszenia w kierunku kolumn.

 

PANELE ULTRAWOOD – PROSUPPLY

Panele UltraWood to naturalne drewno, to trend w nowoczesnej aranżacji wnętrz i okładzinach ściennych. Naturalne elementy
i kolory stanowią przyjazne, ekologicznie, nadające oryginalne wykończenie dla wystroju wnętrz. UltraWood to produkty naturalnych azjatyckich kolekcji paneli z drewna tekowego. Panele są bardzo lekkie i zapewniają szybki i łatwy montaż uzyskując natychmiastowy efekt. Ten produkt przynosi ciepło prawdziwego drewna naturalnego w Twoim wnętrzu domu lub mieszkania.

 

CONNEXOON – SOMFY

Connexoon - 1 urządzenie i aż 3 możliwości wyboru aplikacji: Window, Access, Terrace. Umożliwia sterowanie za pomocą smartfona wybranymi urządzeniami w domu takimi jak rolety, oświetlenie, markizy, muzyka, bramy wjazdowe oraz garażowe i wiele innych. Ponadto posiada unikalne funkcje: tworzenie scenariuszy za pomocą zdjęcia, czy automatyczne otwieranie bram dzięki geolokalizacji. Zaprojektowane tak, aby spełniać wymagania zarówno użytkowników końcowych, producentów jak i instalatorów.

 

  • 25 LAT BUDMY

Tak, tak, to już 25 lat minęło, odkąd po raz pierwszy Wystawcy targów BUDMA zaprezentowali swoją ofertę. Tegoroczne spotkanie branży było zatem doskonałą okazją do wyróżnienia tych firm, które przez wiele lat miały ogromny udział w tworzeniu targów BUDMA. Wśród tego elitarnego grona znalazło się aż 35 firm, które uhonorowane zostały okolicznościowymi statuetkami i osobistymi podziękowaniami Prezesów Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wyróżnienie otrzymały firmy:

Balex Metal, Bamar-Pol, Bud-Masz, Budmat, Construsoft, D.R.E., Dietrich’s Polska, Drutex, Fakro, Frezwid, Hörmann, Inter-Lers, Izodom 2000, Izolacja Jarocin, Klebchemie, Krat-Met, Maad, Marchewka, Mazanek, Mol, Paneltech, Perfopol, Polpack, Pol-Plan, Pol-Skone, Pozbud, Procad, Protekt, Pro-Vent, Pruszyński, Röben, Steico, Terma, Uniwersal oraz Wiązary Burkietowicz.


25 lat Budmy

 

  • ARCHITEKTURA BUDMY

 

Tradycyjnie już, targi BUDMA były również miejscem spotkań dla architektów i projektantów, dla których przygotowano szereg ciekawych i inspirujących wydarzeń. W ramach Forum ARCHITEKTURY i projektu Strada di Architettura, targowi goście mieli okazję spotkać się z jednymi z najwybitniejszych architektów tzw. młodego pokolenia. Już drugiego dnia targów Sala Ziemi w pawilonie nr 15 zapełniła się słuchaczami, którzy przybyli na spotkanie z Robertem Koniecznym. „Nie spodziewałem się, aż tak dużej skali tego wydarzenia” – od takich słów rozpoczął swój wykład jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów – „Po raz pierwszy jestem na targach BUDMA i muszę przyznać, że robią ogromne wrażenie, tak samo jak liczba osób, która przyszła na mój wykład” – dodał Robert Konieczny z pracowni KWK Promes.

Równie dużym zainteresowaniem, tym razem na przestrzeni Forum INSPIRACJE cieszyło się spotkanie z Dariuszem Hermanem, reprezentującym koszalińskie studio projektowe HS99 oraz Tomaszem Koniorem z pracowni Konior Studio.

Architekci mieli okazję wziąć udział także w debacie traktującej o bardziej przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej w Polsce, dzięki mądrej legislacji, sprawniejszym urzędom oraz świadomym działaniom inwestorów.

W trakcie targów rozstrzygnięta została druga edycja konkursu Szkice Architektoniczne. Tegorocznym tematem były „Trzy kolory w przestrzeni”, a spośród ponad 70 nadesłanych prac, jury wyróżniło 10 szkiców.. Miejsca na podium zdobyli: Roman Gliwa z Politechniki Śląskiej, Marta Świderska z Politechniki Gdańskiej oraz Paulina Stachura z Politechniki Krakowskiej. Niespodziankę dla adeptów sztuki architektonicznej przygotował także Karol Fiedor z CDF Architekci, który po swojej prezentacji zaprosił ich do zwiedzania swojej pracowni.

Szczególną gratką dla architektów okazała się także gra miejska „Operacja di Quadro”, po raz pierwszy dołączona do programu wydarzeń targów BUDMA. Po zakończeniu targowego dnia w środę, ponad 40 osób wzięło udział w ekscytującej i wymagającej grze w okolicach poznańskiego Starego Rynku.

 

Wydarzenia skierowane do architektów przygotowane zostały przy współpracy z Izbą Architektów RP.

  • BUDMA MERYTORYCZNIE


Program targów BUDMA przyzwyczaił nas już do bogatej zawartości merytorycznych spotkań, konferencji i wykładów. Nie inaczej było i w tegorocznej edycji. Szczególnej uwadze zwiedzających polecane były m.in.:

  • Dni Inżyniera Budownictwa – dwudniowe spotkanie poruszyło m.in. takie tematy jak zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego czy także wymagań w zakresie energooszczędności w budownictwie

  • VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – wybitni specjaliści budownictwa energooszczędnego odpowiedzieli na główne pytanie - jak skutecznie zadbać o obniżenie rachunków?

  • Nowoczesna stal - „Stal w nowoczesnej architekturze – projektowanie i realizacja” – pod takim tytułem odbyła się konferencja poświęcona budownictwu opartemu na konstrukcjach stalowych.

  • Forum Zielonej Infrastruktury DAFA– eksperci ze środowisk naukowych, delegaci niemieckiego Stowarzyszenia FBB oraz specjaliści z firm członkowskich Stowarzyszenia DAFA podjęli dyskusję na temat poprawnego projektowania i wykonania dachów i fasad zielonych oraz promocji idei zielonego budownictwa.

  • „Jak przygotować firmę do unikania walki cenowej – oferta wartości” (2 lutego) – prelekcja Agnieszki Węglarz, dyrektor programu ICAN Total Marketing B2B w ICAN Institute, przyniosła odpowiedź m.in. na pytanie jak sprzedawać drożej dzięki koncepcji oferty wartości?

 

  • BUDMA DLA HANDLU

 

DZIEŃ DYSTRYBUTORA

HANDEL z całym światem? Do tego służą przecież targi. Pierwszy dzień BUDMY po raz kolejny upłynął w iście „handlowej” oprawie. Pierwszy dzień targów dedykowany był reprezentantom handlu - osobom odpowiedzialnym za wybór i zakup asortymentu budowlanego, właścicielom, szefom sieci i hurtowni budowlanych, dyrektorom ds. zakupów oraz kupcom, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

 

HOSTED BUYERS
 

Już po raz trzeci zrealizowany został program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych sieci handlowych i grup zakupowych z 24 krajów z całego świata. Ponad 300 osób z zagranicznych rynków nawiązało nowe, intratne kontakty z Wystawcami targów.

 

  • MONTERIADA

W ramach interaktywnego spotkania z monterami, dystrybutorami stolarki oraz odbiorcami końcowymi zaprezentowane zostały dobre praktyki montażowe, realizowane podczas specjalnych pokazów dobrego montażu drzwi, okien, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych systemów montażowych, mocowań oraz narzędzi dostarczonych przez firmy uczestniczące w MONTERIADZIE. Wydarzenie to było nie tylko świetną okazją do zapoznania się z nowoczesnymi produktami i technikami ich montażu na żywo, lecz także możliwością nawiązania bezcennych kontaktów i wymiany wzajemnych doświadczeń.

Przestrzeń specjalna zorganizowana została przez Związek Polskie Okna i Drzwi przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Instytutem Techniki Budowlanej. Partnerami wydarzenia byli: AiB, Fakro, Hörmann, Entra, Klimas, Pinus, Porta Drzwi, Stolbud Koronea, Soudal oraz Stanley Black&Decker.

 

  • MISTRZOSTWA/POKAZY/TURNIEJE

O prestiżu poznańskiego wydarzenia może świadczyć nie tylko liczba Wystawców i ich szeroka oferta produktowa. To właśnie w Poznaniu mieliśmy okazję zobaczyć najlepszych z najlepszych fachowców. Przez cztery targowe dni prowadzone były bowiem prestiżowe konkursy, dzięki którym poznaliśmy nowych Mistrzów Polski!

  • Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy – tytuł zdobył Michał Kwietniewski z Radomia
  • VIII Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy – (informacja do uzupełnienia)
  • III Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin – tytuł zdobył Jerzy Matczak z Karczewa
  • II Mistrzostwa Polski W Łupaniu Drewna – tytuł zdobył Adam Wypyszyński

Oprócz zmagań konkursowych, każdy ze zwiedzających miał okazję zobaczyć m.in. także profesjonalne pokazy nowych technik montażu okładzin ceramicznych czy również skorzystać z porad i szkoleń organizowanych przez współpracujące z targami BUDMA stowarzyszenia.

 

  • MIĘDZYNARODOWE TARGI KOMINKOWE KOMINKI

 

Be out of box

Premiera projektu out of box design (czyli „wyjdź poza ramy”) miała miejsce właśnie podczas targów KOMINKI. Przez cztery dni, na specjalnie zaaranżowanej strefie out of box design, można było zapoznać się z rozwiązaniami pozwalającymi na instalację kominków praktycznie w dowolnym miejscu mieszkania lub domu. Hasła projektu: „Uwolnij kreatywność” czy „Personalizuj do woli” miały zaakcentować nowe, formy zabudowy kominkowej nastawione na dużą dowolność w zakresie lokalizacji kominka (kuchnia, salon, biuro), jego umiejscowienia (środek lub róg pokoju), czy momentu inwestycji (nowy budynek, renowacja istniejącego). Organizatorzy przedsięwzięcia (Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz firmy: Poujoulat i Spartherm) chcieli zainteresować tematem projektantów, dekoratorów wnętrz i architektów zawracając ich uwagę na nowe, praktycznie nieograniczone możliwości kreacji przestrzeni. Uzupełnieniem projektu był wykład, mieszkającej na stałe we Francji, projektantki Justyny Swat, która mówiła m.in. o mało jeszcze znanym w Polsce projektowaniu strategicznym oraz o wpływie, jaki zmiany rozwojowe w gospodarce i ekonomii wywierają na budownictwo. Poruszyła również temat „wychodzeniu poza ramy” w kontekście standardowego myślenia o kominkach.

 

Kominek FUTURA

To była druga odsłona, unikalnego na skalę europejską kominka, który został zaprojektowany i wybudowany specjalnie na targi KOMINKI. KOMINEK FUTURA nie był typowym „gotowcem” do wykorzystania. Firma Scott przygotowała specjalne szkło żaroodporne, w kaflarni Riwal zaprojektowano i wykonano kominkową ceramikę,
a sercem instalacji było palenisko na bioetanol firmy Planika, wykorzystujące nowatorską technologię BEV, pozwalającą na tzw. czyste spalanie, gdzie po podgrzaniu paliwa spalaniu ulegają jedynie jego opary. Taki rodzaj instalacji nie wymaga budowy komina, a spalanie oparów pozwala na całkowite zautomatyzowanie procesu. Możliwe jest nawet zastosowanie sterowania za pośrednictwem urządzeń mobilnych lub podłączenie instalacji do systemu Inteligentnego Domu.

 

Polskie Premiery Targowe

Podczas targów KOMINKI nagrody otrzymali laureaci III edycji konkursu Polskie Premiery Targowe, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, magazyn „Świat Kominków” oraz Szkołę Dobrego Kominiarstwa Piotra Batury. Celem konkurs jest promowanie polskich produktów, producentów oraz twórców, którzy przyczyniają się do rozwoju branży kominkowej i zduńskiej w Polsce.

Zgodnie z regulaminem, do konkursu można było zgłosić wyroby polskich producentów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Targach KOMINKI 2016 i nie były wprowadzone do sprzedaży przed wrześniem 2015 r.

  •  Złoty piec otrzymała firma Unico za wkład kominkowy z nasadą wodną Nemo 6 Top Eko MH, 
  •  Srebrny piec" dla  firmy Iwona Pellets za hybrydowe kominki na pellet i drewno,
  •  Brązowy piec" otrzymała firma Planika za kominek wolnostojący PrimeBox.

Przyznano również dwa wyróżnienia: dla Kaflarni Kafel-Kar za piec kaflowy „Vintage” oraz Kaflarni Riwal za kafle nowoczesne z serii ECO i GEO.

 

Płomienie i Iskry roku 2015

W czasie targów zostały rozdane nagrody branży kominkowej „Płomienie” i „Iskry” 2015. Nagrody te od 11 lat przyznawane są przez kwartalnik „Świat Kominków” za osiągnięcia z minionych 12 miesięcy. Podczas uroczystej gali wręczono złote, srebrne i brązowe „Płomienie” w kategoriach: firma, produkt, technika-bezpieczeństwo-technologia oraz zielony płomień – ekowyróżnienie, a także „Iskry” w kategorii: wydarzenie, promocja, mała i mikro firma oraz debiut. Tradycyjnie wręczono także SUPERPŁOMIEŃ, który otrzymują osoby, firmy lub organizacje za całokształt działalności oraz szczególny wpływ na rynek i branżę kominkową. Natomiast Czarny Dym, który otrzymują zdarzenia, osoby lub instytucje, które miały negatywny wpływ na kominki – w tym roku przyznano za: „niepewność dla branży kominkowej w związku z możliwym wprowadzeniem zakazów palenia drewnem oraz korzystania z kominków”.

 

Ford KA dla właściciela najlepszego kominka!

Decyzją jury i głosami internautów zwycięzcami III edycji konkursu MAM KOMINEK zostali państwo Barbara i Krzysztof, którzy wyjechali z targów nowym Fordem KA. Konkurs MAM KOMINEK, w założeniu, przeznaczony jest dla właścicieli kominków, które łączą w sobie cechy urządzenia ekonomicznego, wydajnego i ekologicznego, a jednocześnie stylowego. Organizatorem Konkursu jest Wydawca magazynu Kominek, a Partnerem Głównym: Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

Wystawa Zduństwo Wczoraj i Dziś

Kolekcję starych kafli, pieców żelaznych oraz kuchni, a także akcesoriów zduńskich zaprezentowało Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. Wystawie towarzyszyły pokazy rzemiosła zduńskiego i technik budowy urządzeń grzewczych przygotowane przez Cech Zdunów Polskich. W czasie targów zduni „przywrócili do życia” także stary, zabytkowy piec. Organizatorami wystawy byli: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Szkoła Dobrego Kominiarstwa Piotra Batury, Cech Zdunów Polskich oraz Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej.


Kolejne spotkanie branży budowlanej odbędzie się 7-10 lutego 2017r. Tym razem targom BUDMA towarzyszyć będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi Bram i Fasad WinDoor-Tech. Zaprasza

 

relacja budma 2016

 

Czytaj również: Olimpiada Budowlana MWSLiT we Wrocławiu - rozpoczął się II etap.


2016-02-16
Źródło: MTP / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Świadectwa energetyczne - czekanie w blokach Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Dating apps, including TikTok 18, impact sociodemographic and psychosocial dynamics by shaping relationships, self-expression, and cultural trends. They connect...
  • Wywóz śmieci Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Właśnie planuję pozbyć się zalegających śmieci po remoncie starego domu. Zastanawiam się nad kontenerem na śmieci we Wrocławiu od Zamów-Kontener https://zamow-k...
  • Pomysł na życzenia Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukasz inspiracji na najpiękniejsze podziękowania za życzenia urodzinowe, warto postawić na serdeczne słowa, które wyrażą wdzięczność za pamięć i miłe ży...
  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 282 Grupa: Trudne tema... Priorytetem jest dostarczanie usług najwyższej jakości, które wyróżniają się kreatywnością i skutecznością. Projekty są realizowane z uwzględnieniem potrzeb kli...
  • profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 58 Grupa: Trudne tema... Utrata uzębienia może być sporym problemem, dlatego naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzi protetyka. Warto jednak pamiętać, że proteza to spora inwestycja, wię...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19455 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 460

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >