Remontujesz mieszkanie? Sprawdź, czy potrzebujesz pozwolenia
Planujesz remont mieszkania? Zanim zaczniesz, sprawdź, czy nie potrzebujesz pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Podpowiadamy, jakie prace remontowe nie wymagają zezwolenia, a na które musisz dostać zgodę.
Czytaj dalej
Bieżąca konserwacja a remont i przebudowa mieszkania – jaka jest różnica?
Bieżąca konserwacja mieszkania to wszelkie czynności, które:
- mają zapobiegać niszczeniu nieruchomości i pogarszaniu jej stanu technicznego,
- mają zapewniać bezpieczne użytkowanie (zgodne z przeznaczeniem).
Do bieżącej konserwacji można zaliczyć np.:
- wymianę podłóg,
- malowanie ścian,
- wymianę sanitariatów,
- wymianę parapetów.
Remont natomiast ma definicję w Prawie budowlanym i oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych, które mają na celu odtworzyć stan pierwotny, a nie są bieżącą konserwacją.
Oto kilka różnic między remontem mieszkania a bieżącą konserwacją:
- wymiana okien w mieszkaniu zaliczane są do bieżącej konserwacji mieszkania, natomiast zmiana ich wielkości lub zwiększenie liczby otworów to remont;
- wymiana kilku dachówek to bieżąca konserwacja, a wymiana całego pokrycia dachowego – remont.
Przebudowa to zmiana parametrów technicznych oraz użytkowych mieszkania, np.:
- zmiana układu pomieszczeń, wyburzanie ścian;
- modyfikacja instalacji technicznych, np. przeniesienie kuchenki gazowej, zmiana usytuowania łazienki.
Czytaj również: W jakiej sytuacji można starać się o odszkodowanie za źle wykonane prace budowlane?
Remont mieszkania w bloku – kiedy musisz go zgłosić?
Zwykle nie musisz zgłaszać prac ani uzyskiwać pozwolenia na bieżącą konserwację mieszkania, pod warunkiem, że nie będzie naruszał w żaden sposób części wspólnych budynku. Część prac remontowych potrzebuje zezwolenia, natomiast przebudowa pociąga za sobą konieczność jego uzyskania.
Jeśli będziesz mieć problem z klasyfikacją czynności, które chcesz wykonać, najlepiej będzie zgłosić się do zarządcy nieruchomości lub starostwa właściwego dla budynku, w którym mieszkasz.
Pozwolenie na remont lub przebudowę – spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa
Uzyskanie pozwolenia na prace remontowe czy przebudowę mieszkania może różnić się w zależności od tego, czy Twoje mieszkanie polega wspólnocie, czy spółdzielni. Oto różnice:
- jeśli Twoje mieszkanie podlega zarządowi wspólnoty, prace związane z remontem czy przebudową najprawdopodobniej zostaną poddane głosowaniu;
- jeśli Twoje mieszkanie podlega spółdzielni mieszkaniowej, posiadasz własnościowe prawo do lokalu, ale w dalszym ciągu Twoje prawa rzeczowe są ograniczone. Prawo własności przysługuje spółdzielni i to ona zdecyduje, czy możesz przebudować mieszkanie lub części wspólne budynku.
Jeśli chcesz mieć pewność, jakie prawa do danego lokalu ma jego właściciel, możesz sprawdzić to w księdze wieczystej nieruchomości. Więcej o księgach wieczystych dowiesz się z tego artykułu.
Ważne!
Zanim rozpoczniesz konserwację lub remont mieszkania
Mimo iż w prawie nie ma zapisu dotyczącego uzyskania pozwolenia na wykonanie bieżącej konwersacji, zanim zaczniesz prace remontowe (w potocznym znaczeniu tego słowa), sprawdź, czy regulamin wspólnoty nie nakłada obowiązku zgłaszania zamiaru rozpoczęcia konserwacji. Może okazać się bowiem, że wspólnota zastrzega sobie prawo do wydania pozwolenia np. na:
- wymianę stolarki okiennej w kolorze innym niż dotychczasowa;
- montaż klimatyzacji;
- remont balkonu.
Podobnie w przypadku mieszkań spółdzielczych – ponieważ to spółdzielnia jest właścicielem lokalu, zapoznaj się z zasadami, które w niej obowiązują.
Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!
Czytaj również: Czym jest solidarna odpowiedzialność w biznesie branży budowlanej?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 474 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Nielegalny zapis w umowie z developerem Liczba postów: 4 Grupa: Przepisy pr... Jeżeli ktoś z was szuka zaufanej firmy do takich działań jak : odwodnienie wykopów, zabezpieczenie i roboty budowlane to polecam z całą pewnością firmę http:/...
- Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Całkiem realna praktyka. Jeśli nieruchomości są naprawdę drogie, to takie inwestycje są w ogóle akceptowalne w polskiej gospodarce. Więc niech to kupią. Mogą na...