Renowacja starego, rustykalnego stołu z drewna

Renowacja starego, rustykalnego stołu z drewna

Jak stworzyć rustykalny styl i przestrzeń pełną ciepła oraz wiejskiego uroku w wielkim mieście? Jeśli masz w ogrodzie zapomniany i podniszczony stół z drewna, który lata świetności ma już za sobą, dzięki odpowiednim zabiegom możesz przywrócić go do życia w przyszłym sezonie wiosenno-letnim i stworzyć swojski, przyjazny nastrój. Podpowiadamy, jak krok po kroku odnowić mebel. Czytaj dalej

 

W stylu rustykalnym, który charakteryzuje się m.in.drewnianymi meblami, naturalnymi tkaninami i ludowymi dekoracjami, najważniejszym materiałem jest drewno. Im powierzchnia mebli bardziej spękana, ze śladami wieloletniego użytkowania tym lepiej. Nawiązuje to do tradycji i aranżacji w staropolskich dworkach, czy chatek pod lasem z solidnymi, drewnianymi stołami i surowym rzemiosłem. Kolorystyka powinna opierać się na barwach jasnych, podkreślających naturalne piękno drewna. Na co zwrócić jeszcze uwagę przy odnowie stołu w stylu rustykalnym, aby zachować jego najpiękniejsze cechy?

renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna

 

Z amerykańskiej prerii pod rodzimą strzechę

Wbrew pozorom, styl rustykalny kojarzony z wiejską sielanką i szlacheckimi dworkami wywodzi się z  początku formowania się Stanów Zjednoczonych, gdzie drewniane meble wykonywano z tego, co było pod ręką, z naturalnymi spękaniami i niedoskonałościami. W Polsce styl ten nabrał więcej łagodności i prowincjonalnego czaru, m.in. dzięki ludowym tradycyjnym wyrobom rzemieślniczym, czy aromatycznej roślinności. We wnętrzach obok sosnowych, dębowych stołów i krzeseł, królowały gliniane dzbany, blaszane garnki, ręcznie tkane chodniki z lnu, bawełniane serwety w kwieciste lub kraciaste wzory. Roznosił się zapach pieczonego chleba i szarlotki. W ogrodach bujnie rosły rodzime rośliny, drzewka i krzewy owocowe. Pachniało maciejką, czarnym bzem, lawendą i miętą. Owoce zbierano w wiklinowych koszach.


renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna

 

100-letnie deski w stylu rustykalnym

Drewniany stół, który stał w ogrodzie latami podlegał niszczącym działaniom warunków atmosferycznych – promieni UV, wiatru, wody etc. Odnowa z użyciem odpowiednich środków do malowania nada mu nowego blasku i koloru. Jeśli dodatkowo nie zapomnisz w przyszłym sezonie wiosenno-letnim o naturalnych tkaninach, kraciastych serwetkach, wiklinowych koszyczkach, pachnących niezapominajkach wokół, wyczarujesz prawdziwy, rustykalny ogród w wielkim mieście.

 

Czytaj również: Skuteczne zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych przed mrozem

 

Bondex Premium Wood Design –  trwała ochrona drewna

Najwyższej klasy lakierobejca żelowa marki Bondex Premium Wood Design przeznaczona jest do dekoracyjno-ochronnego malowania przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Chroni drewno przed promieniami słonecznymi, wodą oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi (12 lat ochrony drewna).

 

Dodatkowo jest bezpieczna dla alergików oraz przyjazna dla zdrowia i środowiska. Lakierobejca jest bardzo wygodna w użytkowaniu: nie kapie, nie tworzy zacieków. Jej żelowa konsystencja sprawia, że lekko i szybko rozprowadza się na powierzchni drewna. Posiada również szybki czas schnięcia, co umożliwia realizację prac w ciągu jednego dnia.

Dzięki swoim właściwościom dekoracyjnym, lakierobejca Premium Wood Design podkreśla naturalny rysunek drewna. Do wyboru jest bogata paleta kolorów (10 kolorów).

 

Malowanie  – krok po kroku

  1. Deski przed malowaniem należy dokładnie wyczyścić drucianą szczotką. Pozwoli to na usunięcie brudu i pogłębienie usłojenia.

 

renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna
2. Jeśli drewno jest suche i czyste, przystępujemy do malowania. Najpierw dokładnie mieszamy zawartość puszki. Nakładamy 2-3 warstwy pędzlem. Drugą warstwę, która również wzmacnia parametry wytrzymałościowe powłoki, nakładamy po 3 godzinach. Optymalny zakres temperatur, w których należy malować lakierobejcą wynosi od +10 do +25°C. Lakierobejcy nie należy stosować w temperaturze poniżej +10°C. Niska temperatura i podwyższona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki. 

renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna


3. Jeśli twój stół ma żeliwny spód, należy go dobrze wymyć i natłuścić woskiem pielęgnacyjnym.

 

renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna

 

Czytaj również: Jakie krzesła wybrać, kiedy mamy mało miejsca w ogródku albo na balkonie?

 

renowacja starego,rustykalnego stołu z drewna

Cena BondexPremium Wood Design 0,75 l – 56,98zł





Źródło: Pani to Potrafi / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >