Restauracja w wieży ciśnień

Restauracja w wieży ciśnień

Niespełna 40-metrową wieżę ciśnień w Pszczynie wybudowano w latach 1927-1928 wraz z nową siecią wodociągów miejskich. W jej dolnej części mieściła się luksusowa łaźnia oraz kwatery dla pracowników. W 2006 r. przeprowadzono gruntowną przebudowę wieży, odmieniając jej wygląd zewnętrzny oraz wnętrze.

 

Na najwyższym poziomie wieży mieści się „Steampunk Restaurant”, nawiązująca nazwą do nurtu stylistycznego w kulturze, będącego odmianą fantastyki naukowej. Dla steampunku charakterystyczne jest zainteresowanie rozwojem techniki, a akcja utworów pisanych w tym gatunku rozgrywa się najczęściej właśnie w epoce wiktoriańskiej, erze rewolucji przemysłowej i wieku pary (stąd nazwa: ang.steam – para). Wieża ciśnień (obecnie nosząca nazwę „Wodna Wieża”) to wehikuł czasu, który przenosi nas w XIX wiek. Świat sprzed ponad 100 lat wypełnia tam całą przestrzeń, a każdy najdrobniejszy element lokalu skrywa w sobie ducha epoki wiktoriańskiej. Wszystko zostało zaprojektowane i ręcznie wykonane zgodnie z autorską koncepcją właściciela. Fotel przypominający XIX-wieczne krzesło dentystyczne, lampy ze świecącymi spiralami, ruchome trybiki wbudowane pod szklaną taflę stołowych blatów – to efekt pasji i fascynacji steampunkiem, wiernie odwzorowanym we wnętrzach „Wodnej Wieży”.

 

Czytaj również: Nowoczesne budownictwo w zabytkowym obiekcie

 


 

Na kompleks składają się restauracja, pub, sala bankietowa oraz zajmujące znaczne powierzchniezaplecza, umożliwiające pracę właścicielom i personelowi – także zachowane w stylistyce epoki. Projektowanie zajęło niemal dwa lata. Dzięki wytężonej pracy nad spójną koncepcją całości „Wodna Wieża” stała się miejscem z duszą, gdzie każdy detal ma swoją własną historię. Gruntowny remont i zupełnie nowa aranżacja mocno zniszczonego obiektu, a także dostosowanie go do wymogów bezpieczeństwa, okazały się nie lada wyzwaniem. Właściciele dowiedli, że kiedy świetnemu pomysłowi towarzyszy silna motywacja, nie ma rzeczy niemożliwych – efekty ich pracy naprawdę robią wrażenie. Z zabytkowej budowli inżynieryjnej powstała po adaptacji estetyczna, oryginalna przestrzeń użytkowa, przenosząca swych gości do czasów wielkiej rewolucji przemysłowej.

 

Czytaj również: Hotel B&B Wrocław Centrum komfort i przystępna cena

 


 

Zębate koła, stalowe nity, plątaniny miedzianych rur z zegarami i manometrami, szklane przewody i wszechobecne mechanizmy z dawnych lat. Wszystkie te elementy doskonale harmonizują ze stylem ery pary i elektryczności. Szczególną uwagę zwraca dopracowanie każdego detalu, choćb yzastosowanie natynkowej instalacji. Seria Simon Aquarius firmy Kontakt-Simon, która zazwyczaj znajduje swoje zastosowanie w przestrzeni roboczo-użytkowej, w tym przypadku doskonale wpisuje się w industrialną stylistykę wnętrz. Dodatkowo umożliwia podłączenie źródła prądu nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, co w przypadku „Wodnej Wieży” było szczególnie istotne.

Źródło: grupa niedzielski / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 523

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >