Robimy dach - więźba prefabrykowana czy tradycyjna?

Robimy dach - więźba prefabrykowana czy tradycyjna?

Więźba dachowa, czyli podstawa dachu spadzistego musi być wyjątkowo mocna i starannie zaprojektowana. W końcu to na niej położona jest izolacja termiczna oraz pokrycie dachowe, które musi skutecznie opierać się sile naporu wiatru, zalegającym pokładom śniegu i – co najważniejsze – bez większych ugięć przenosić ciężar całego pokrycia dachowego. Jeszcze nie tak dawno nie mieliśmy większego wyboru i właściwie byliśmy skazani na tradycyjne rozwiązania. Obecnie – alternatywą jest więźba prefabrykowana w technologii płytek kolczastych. Czym się charakteryzują obie technologie i którą warto wybrać? Czytaj dalej

Materiał wykonania i konstrukcja więźby

Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do budowy więźby jest sosna lub świerk, które charakteryzują się najwyższą jakością, dużą odpornością na zginanie i ściskanie. Należy także pamiętać, że źle zaimpregnowane drewno pozostaje narażone na zagrzybienie, atak szkodników czy działanie ognia. Bez właściwej ochrony i zabezpieczenia - drewno w krótkim czasie straci odpowiednią nośność i ulegnie degradacji.


robimy dach - więźba prefabrykowana czy tradycyjna?

 

Czytaj również: Jak pozbyć się uciążliwych gołębi z dachu?


Co do sposobu przygotowania - prefabrykowane wiązary kratownicowe wykonuje się z drewna osuszonego przemysłowo w temperaturze 70 stopni, ostruganego z czterech stron, ze sfazowanymi krawędziami. Dzięki temu – przynajmniej w teorii - nie wymagają one dodatkowego zabezpieczenia, jednak, dla zyskania pewności, warto pokryć drewno dodatkową warstwą impregnatu. Po przygotowaniu wymienionych wcześniej elementów czas na ostatni etap – złączenie poszczególnych elementów w jedną całość. Głównym wyróżnikiem jest zamiana gwoździ na płytki kolczaste, wprasowane w drewniane belki z ogromną siłą. Ze względu na zastosowanie nowoczesnej technologii – belki nie są osłabione dodatkowymi wycięciami.


Czas na montaż

Decydując się na tradycyjną więźbę dachową musimy założyć, że jej montaż może potrwać nawet kilka tygodni. Wydłużony czas instalacji spowodowany jest tym, że całość odbywa się na miejscu budowy. Przygotowane i odpowiednio zabezpieczone elementy muszą zostać połączone z chirurgiczną precyzją, w innym wypadku – nawet najmniejszy defekt obniży wytrzymałość konstrukcji nawet o 20-30 proc. W celu sparowania poszczególnych składowych w jedną, solidną konstrukcję, trzeba wykonać złącza wzdłużne poziome oraz pod kątem i wrębowe. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli konstrukcja ma być stabilna i ‘na lata’, to wycięcia na krawędziach nie mogą przekroczyć 1/3 wysokości przekroju.


W przypadku więźby prefabrykowanej montaż jest zdecydowanie mniej czasochłonny, a sam projekt obliczany komputerowo i przygotowywany u producenta przez specjalistyczne maszyny. Pozwala to utrzymać większy porządek na placu budowy (mniej odpadów!) oraz uzyskać dach o idealnie dopasowanych, równych połaciach. Nie wspominając już o możliwości zamontowania tego rodzaju więźby na budynku jednorodzinnym w ciągu nawet jednego dnia.


- Wiązary prefabrykowane w technologii płytek kolczastych, mają przewagę nad innymi konstrukcjami nośnymi pod kilkoma względami. Po pierwsze czas produkcji i montażu zostaje w ich przypadku skrócony aż o 30%, co skutkuje niższymi kosztami produkcji oraz szybszym ukończeniem całej budowy – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest. - Ale to nie jedyne zalety tej technologii. W związku z tym, że wiązary drewniane są obrabiane maszynowo, niedociągnięcia ludzkich rąk zostają zniwelowane, a uzyskany materiał jest najlepszej jakości - wyjaśnia.


Jak przekonuje Andrzej Poreda, wiązar wyprodukowany w systemie płytek kolczastych, stanowi również doskonałą bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych - eliminując betonowy strop zmniejsza się obciążenie podpór, na których miałby się on opierać.


Wybierz właściwe rozwiązanie

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej technologii wykonania pod kształt i konstrukcję dachu. W przypadku dachu dwuspadowego, zdecydowanie warto wybrać więźbę prefabrykowaną, którą producent dostarczy bezpośrednio na budowę. Decydując się na taki wybór obniżymy koszty całej konstrukcji o kilkanaście procent w stosunku do kosztów więźby tradycyjnej. Budowa więźby prefabrykowanej ma zastosowanie również w bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Dzięki wyprodukowaniu gotowych wiązarów kratownicowych w fabryce, znacznie skróci się czas oczekiwania i montażu.


Czytaj również: Jaki rodzaj dachu wybrać - trudna decyzja dla budujących dom


Wybór konstrukcji i kształtu dachu nie należy do łatwych. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, jak cena, szybkość montażu konstrukcji czy ostateczne przeznaczenie poddasza. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać dodatkową pracę umysłową oraz skontaktować się ze specjalistami.


Źródło: Veneo / budnet.pl
Autor: Artur Mucha

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 240

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >