Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie
Rusztowania odgrywają kluczową rolę w budownictwie. Dzięki tej tymczasowej konstrukcji malarze, tynkarze oraz dekarze mogą prowadzić prace na wysokościach. Na budowlanym rynku znaleźć można wiele rodzajów rusztowań. Jednak aby konstrukcja umożliwiała efektywne wykonywanie pracy i zapewniała bezpieczeństwo pracownikom, musi być odpowiednio dobrane do specyfikacji budynku. Jakie są rodzaje rusztowań? Które jest najlepsze?
Czytaj dalej
Rusztowanie - czym dokładnie jest?
Rusztowaniem nazywamy konstrukcję tymczasową, która ułatwia i umożliwia pracę na różnych wysokościach. Najczęściej ustawiane są na zewnątrz budynku i sięgają od dwóch do kilkudziesięciu metrów. Obecnie spotkać można również rusztowania do użytku wewnętrznego. Konstrukcja składa się z poziomych i pionowych rur, na których układa się pomosty najczęściej stalowe, rzadziej drewniane. Aby dokonać podziału rusztowań, należy zwrócić uwagę na cel użytkowania, przytwierdzenie do budynku, konstrukcję, materiał wykonania lub ich ruchomość.
Podział ze względu na przytwierdzenie do budynku i cel użytkowania
Rusztowania elewacyjne, czyli rusztowania budowlane:
Ten typ rusztowania jest wykorzystywany między innymi przy wznoszeniu domów lub innych budynków. Całkowicie zabudowują ściany gmachów i mogą zajmować dużą powierzchnię. Najczęściej spotykane są podczas prac wykończeniowych, murarskich, a także instalacyjnych. Wykorzystać je można również podczas konserwacji zabytków lub w trakcie termomodernizacji budynków. Cechują się tym, że są przymocowane do elementów konstrukcyjnych budowli.
Rusztowania samonośne:
Ich główną cechą jest to, że mogą być wznoszone niezależnie od istniejącego obiektu, a także nie muszą posiadać żadnych podpór zewnętrznych. Konstrukcja w całości utrzymuje masę rusztowania samonośnego. Taka opcja w większości przypadków wykorzystywana jest podczas pracy przy takich obiektach jak mosty, wiadukty lub różnego rodzaju wieże. Samonośne rusztowania idealnie sprawdzą się we wnętrzach oraz przy obiektach zabytkowych.
Rusztowania jezdne:
Wyposażone jest w pomost z poręczami oraz w ramy z kółkami. W celu odciążenia kółek można oprzeć je na specjalnych stopkach. Są najczęściej mobilne, co idealnie sprawdza się przy częstej zmianie stanowiska pracy. Rusztowania przejezdne cechuje lekka konstrukcja, szybki i łatwy montaż oraz duża stabilność.
Podział ze względu na konstrukcję
Rusztowania modułowe:
W ich skład wchodzą stojaki i poprzecznice oraz wiele innych elementów, które tworzą przestrzenną konstrukcję. Dzięki swojej budowie można rozstawić je w każdym możliwym miejscu. Rusztowanie modułowe składa się z rygli i wsporników - co wpływa na niezwykłą stabilność szkieletu, a także stężeń ukośnych i poziomych. Rozłożenie tego rodzaju rusztowania jest dość czasochłonne, jednak konstrukcja idealnie dopasowuje się do nawet najbardziej skomplikowanych form obiektu. Największe zastosowanie znajdują nie tylko w sektorze budowlanym - są często wykorzystywane jako tymczasowa konstrukcja podczas budowy scen.
Rusztowania ramowe:
Elementami składowymi rusztowań ramowych są pomosty i stężenia, które podtrzymują konstrukcję. Szybki montaż i demontaż to zdecydowanie duży plus tego rodzaju rusztowań. Płaskie ramy umożliwiają bezpieczne i łatwe przemieszczanie się oraz znakomicie sprawdzają się podczas potrzeby szybkiej wymiany szerokości pomostów.
Rusztowania warszawskie:
Jedną z najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych w pracach budowlanych jest rusztowanie warszawskie tzw. kolumnowe. Składa się ono z stalowych rur oraz niewielkich elementów, dzięki którym znajduje zastosowanie także wewnątrz pomieszczeń. Łączenia czopowe nie wymagają użycia śrub, co sprawia, że montaż rusztowania warszawskiego jest niezwykle łatwy. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się przy pracach ociepleniowych ze względu na szybkie przestawienie segmentów kompozycji. Rusztowanie warszawskie stosowane jest na niewielkich wysokościach, ponieważ jego wymiary sięgają maksymalnie 8 metrów. Mimo tego jest stosunkowo ciężkie.
Rusztowania kozłowe:
Przeważnie składają się z dwóch podpór przestrzennych oraz pomostu wykonanego z grubych desek. Stosowane są przez fachowców w pracach na wysokościach nieprzekraczających 2,5 metra. Nie można zaliczyć ich do kategorii rusztowań elewacyjnych.
Podział ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane
Rusztowania stalowe:
Zapewniają wytrzymałość oraz stabilność, jednak są zdecydowanie mniej mobilne niż aluminiowe. Najpopularniejsze rodzaje rusztowań stalowych to konstrukcje choinkowe, które kształtem przypominają choinkę oraz posiadają dodatkowe zabezpieczenia.
Rusztowania aluminiowe:
Ich popularność stale rośnie ze względu na lekki i wytrzymały materiał. Aluminiowe rusztowania z łatwością poddają się obróbce tj. nitowanie, spawanie, łączenie, co pozwala na stworzenie niełatwych konstrukcji. Ich główną zaletą jest to, że są odporne na korozję. Niewielki ciężar tego rodzaju rozwiązań wpływa na szybkość montażu i demontażu.
Rusztowania drewniane:
Rusztowania wykonane z drewna obecnie są bardzo rzadko spotykane. Są to najstarsze formy konstrukcji, które nie są bardzo wytrzymałe. Główne rodzaje drewnianych rusztowań to kozłowe, przyścienne oraz o konstrukcji wysuwnicy.
Czytaj również: Podesty ruchome - charakterystyka i zastosowanie
Rusztowanie - wynajem czy zakup?
Od wielu czynników zależy, czy korzystniejszy jest wynajem, czy zakup rusztowania. Jeśli posiadamy firmę budowlaną lub mamy zamiar otworzyć własną działalność, warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Rusztowanie to zdecydowanie kluczowe narzędzie pracy, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie robót o różnym charakterze budowlanym. Ceny najprostszych egzemplarzy rozpoczynają się od około 3 tysięcy. Solidne rusztowanie wiodących marek może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Istnieje również opcja wynajmu tymczasowej konstrukcji o wybranej powierzchni i rodzaju. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli prace na wysokościach prowadzone są okazjonalnie. Obecnie wiele firm specjalizuje się w udostępnianiu rusztowań m.in. Ekspres rusztowania - Sprawdź! Oferują najczęściej transport, montaż oraz demontaż elementów. Warto zatem rozważyć taką koncepcję, aby nie narazić się na zbędne koszty.
Podsumowanie
Korzystanie z odpowiedniego rusztowania przekłada się na sprawność wykonywanych robót oraz pozwala zadbać o bezpieczeństwo fachowców. Istnieje wiele typów rusztowań o różnych zastosowaniach. Aby wybrać odpowiednią opcję, należy szczegółowo zapoznać się z kluczowymi aspektami danych egzemplarzy. Warto również obrać takie, które zostały poddane badaniom wytrzymałościowym przez Instytut Mechanizacji Budownictwa.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 8 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 25 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...