Rola szkła w certyfikacji LEED

Rola szkła w certyfikacji LEED

W cyklu artykułów eksperckich oraz w tematycznej broszurze prezentowany będzie potencjał nowoczesnych szklanych rozwiązań , które mogą przyczynić się uzyskania wyższej oceny budynków w „zielonej” certyfikacji.

 

W cyklu artykułów eksperckich oraz w tematycznej broszurze prezentowany będzie potencjał nowoczesnych szklanych rozwiązań marki Pilkington, które mogą przyczynić się uzyskania wyższej oceny budynków w „zielonej” certyfikacji.  Zrównoważone, ekologiczne, zielone – to popularne terminy określające budynki przyjazne środowisku naturalnemu. Jednak to międzynarodowe certyfikaty, przyznawane obiektom budowlanym przez niezależne organizacje, stanowią formalne potwierdzenie spełnienia przez obiekt restrykcyjnych wymagań w zakresie środowiskowym i społecznym.

 

Czytaj również: Technologie okien i drzwi

 

Najpopularniejszy obecnie, amerykański system certyfikacji wielokryterialnej LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) wyróżnia „zielone” budynki zaprojektowane z myślą o potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń. Stosowany w 135 krajach świata system określa standardy projektowania uwzględniające aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne, a także wskazuje obszary możliwej optymalizacji rozwiązań architektonicznych. Pilkington Polska – producent szkła i wyrobów szklanych dla budownictwa, rozpoczyna kampanię informacyjną, prezentującą jak odpowiednio dobrane szkło może przyczynić się do uzyskania wyższej oceny w procesie certyfikacji LEED.

 

 

„Projektowanie budynków zrównoważonych wymaga dużej wiedzy w zakresie rozwiązań i materiałów, które potrzebne są, by powstał obiekt funkcjonalny, komfortowy, przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzkiego, a przy tym uzasadniony pod względem ekonomicznym” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właściciela marki Pilkington. „W naszej kampanii będziemy pokazywać, w jaki sposób zastosowanie szkła w projekcie budowlanym może zwiększyć wartość inwestycji oraz pomóc w uzyskaniu dodatkowych punktów w procesie certyfikacji LEED”.

 

Czytaj również: Systemy przesuwne idealne dla dużych przestrzeni

 

Certyfikacja LEED zakłada punktowy system oceny konkretnego projektu. Noty przyznawane są w pięciu głównych kategoriach: jakość środowiska wewnętrznego, energia i atmosfera, materiały i zasoby, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych i zrównoważona lokalizacja oraz dwóch dodatkowych: innowacyjność projektu i priorytety regionalne. W każdej z tych kategorii wyróżniono podkategorie, szczegółowo opisujące standardy, jakim powinien odpowiadać certyfikowany budynek, oraz wymagania krytyczne, od których zależy czy dany budynek może zostać zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej. Ocenie podlega osiem typów budynków: obiekty nowe i remontowane, budynki istniejące, wnętrza komercyjne, budynki deweloperskie, budynki mieszkalne, szkolne, handlowe oraz obiekty służby zdrowia. Łącznie do zdobycia jest 110 punktów (wyjątkiem są obiekty mieszkalne, gdzie maksymalny pułap to 136 punktów). W zależności od uzyskanej noty obiektom przyznawany jest certyfikat „zwykły” (od 40 do 49 punktów), „srebrny” (do 59 punktów), „złoty” (do 79 punktów) lub „platynowy” (80 i więcej punktów).

 

 

Chociaż w systemie certyfikacji LEED nie ocenia się poszczególnych materiałów budowlanych, takich jak szkło, to jednak w całościowym procesie zwraca się uwagę na fakt, że ich wybór odgrywa znaczącą rolę w spełnieniu wymogów niezbędnych do uzyskania punktów. Odpowiednio dobrane szkło, wykorzystane w fasadach i przeszklonych dachach może przyczynić się do uzyskania przez budynek wyższych poziomów efektywności energetycznej, zmniejszając negatywny wpływ obiektu na środowisko.

 

 

Na przykład kombinacja niskiej emisyjności i właściwości przeciwsłonecznych w szybach zespolonych zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń zimą oraz przegrzewaniu się pomieszczeń latem, pomaga zredukować obciążenia klimatyzacyjne, oszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2, co ma istotny wpływ na uzyskanie punktów w kategorii „Energia i atmosfera”. Projektowanie obiektów z dużą ilością przeszkleń zwiększa też poziom doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym i zapewnia użytkownikom budynku niezakłócony widok na zewnątrz. Tym samym pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku, zwiększając szanse na dodatkowe punkty w kategorii „Jakość środowiska wewnętrznego”.

 

 

Różne aspekty wykorzystania przeszkleń w ramach kategorii podlegających ocenie w certyfikacji LEED zostaną omówione w cyklu artykułów eksperckich. Dodatkowym źródłem informacji jest broszura „Uzyskiwanie punktów w systemie certyfikacji LEED dzięki zaawansowanym produktom szklanym NSG Group” dostępna na stronie internetowej poświęconej zrównoważonemu rozwojowi:

 

http://www.pilkington.com/Europe/Poland/Polish/About+Pilkington/sustainability/default.htm

 

Kampania informacyjna poświęcona certyfikacji LEED to kolejny etap działań edukacyjnych Pilkington Polska na rzecz popularyzacji rozwiązań niskoemisyjnych w budownictwie. W poprzednich latach firma przeprowadziła kampanię edukacyjną dotyczącą brytyjskiego systemu wielokryterialnej oceny budynków zrównoważonych BREEAM. 

Źródło: Effective PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >